Domů » 7 TOP: Filantropie a filantropové v ČR?

7 TOP: Filantropie a filantropové v ČR?

autor Anna Kolářová
0 komentářů
Filantropie

Dalo by se říci, že v posledním měsíci se z mnoha z nás stali filantropové. Někdo šije roušky, někdo nakupuje pro svou rodinu, další zařizuje vše potřebné i pro úplně cizí lidi. Co to tedy přesně je ta filantropie? Na to se podíváme v našem dnešním článku. Vzhůru do toho.

Filantropie

Slovo filantropie pochází s řeckého filein – milovat, a anthrópos – člověk. Přeloženo to znamená “láska k člověku”. Jedná se tedy o lidsky motivovanou dobročinnost. Ať už jde o dávání peněz, zboží nebo času, vždy jde o podporu někoho konkrétního, skupiny lidí, anebo činnosti. Filantropie by se dala obecně považovat za altruistický čin. Je tu však jeden rozdíl. Filantrop za svůj dobrý čin získává něco nazpět. Může to být popularita, nebo všeobecné uznání. Altruista nezískává naprosto nic. Dělá to pouze dobré vůle.

V našem článku se zaměříme především na české filantropy. Nechceme však opomenout ani známá jména ze zahraničí. Proto Vám zde některá z nich přinášíme. Jsou jimi například:

  • Bill Gates – se svojí manželkou založil fond Billa a Melindy Gates
  • Alfred Nobel – zakladatel a investor Nobelovy ceny
  • Paul Walker – za svého života pomáhal obětem, které zasáhlo tornádo v organizaci Reach Out Worldwide
  • J. K. Rowling – výdělek ze svých knih darovala mnoha charitativním organizacím, je podporovatelkou znevýhodněných dětí, sama je zakladatelkou organizace Lumos

Filantropie v Čechách

Nyní Vám představíme několik známých českých filantropů, kteří dle našeho názoru patří mezi TOP 7. Někteří z nich jsou nenápadní vědci, jiní herci, další miliardáři a podnikatelé.

Helena a Dalimil Dvořákovi

Manželé Dvořákovi přišli ke svému jmění poctivou prací. Konkrétně prací v chemických laboratořích. Oba jsou totiž chemici, spolupracovníci profesora Holého. Právě oni patří do týmu, kterému se podařilo nalézt účinný lék proti AIDS a hepatitidě typu B. Před více, jak sedmi lety, založili nadaci Experientia. Tato nadace je určena pro podporu českých chemiků, aby mohli vycestovat do zahraničí. Na prestižní univerzity tipu MIT nebo Stanford University. V lednu roku 2020 přispěli české vědě – touto nadací – částkou 200 milionů korun.

Sami manželé Dvořákovi v jednom z rozhovorů uvedli, že výdělky z léku s obchodním názvem Viread, byli zpočátku přilepšením k platu. Když se částky za lék začali zvyšovat, manželé Dvořákovi rozmýšleli, jak zhodnotit získané finance (sami by je prý nikdy neutratili). Díky tomu vznikla jejich nadace Experientia.

Petr Sýkora

Petr Sýkora je zakladatelem nadace Dobrý anděl v České republice. Nechal se inspirovat bývalým slovenským prezidentem Andrejem Kiskou. Ten založil nadaci Dobrý anjel v roce 2006 na Slovensku (společně s Igorem Brossmannem). Sýkorova žena jednou slyšela Andreje Kisku mluvit na přednášce a byla jím tak uchvácena, že vše pověděla svému manželovi, a ten měl za týden schůzku u Dobrého anjela v Popradě. Peníze, které věnoval a i nadále věnuje na charitu získal prodejem své firmy Papirius, americké Office Depot.

Filantrop Petr Sýkora
Každému se kdykoliv může převrátit život naruby. I díky této myšlence Petr Sýkora založil nadaci Dobrý anděl.

Dobrý Anděl má k 31.3. 2020 přes 120 000 dobrých andělů. Mezi rodiny přerozdělil více jak jednu miliardu korun. S Dobrý andělem spolupracuje na 3800 lékařů a sociálních pracovnic.

Tomáš Slavata

Hlavním motorem Tomáše Slavaty jsou jeho zážitky z dětství. Když byl malý, zažil snad všechno, co nikdo z nás nechce, aby naše dítě zažilo. Žebrání o jídlo na ulici, šikanu a násilí. Žil v problémové rodině. Avšak díky sportu se z něho stala ta osoba, kterou dnes je. Ve svých 21 letech získal do péče své dva synovce. V roce 2014 do jeho rodiny přibyli další dva chlapci z dětského domova.

Tomáš se po celý život věnuje nejen dětem, které má v péči, ale také se z něho stal vrcholový sportovce. Jeho odvětvím je terénní triatlon Xterra. V roce 2009 vybojoval 13. místo v kategorii do 30 let na světovém šampionátu na Havaji a celkově se ten rok umístil na 5. místě v poháru terénního triatlonu Xterra. Dětem věnuje především svůj čas a energii. V roce 2018 vydal knihu s názvem Trojboj s draky, kde se připodobňuje k postavě prince Bajaji. V této knize vypráví svůj životní příběh, který ho dovedl až tam, kde je nyní.

Leoš Mareš

Mnoho z nás si moderátora, zpěváka a filantropa pamatuje z jeho klipů, kde vystupoval v kožešinovém kabátě (za jakéhokoliv počasí). To se však změnilo již před mnoha a mnoha lety. Velkou změnou v jeho životě byl den, kdy se rozhodl poslat na filantropii tolik peněz, kolik má na svém twitterovém účtu. 29. ledna 2015 to bylo 20 222. O rok později tuto akci zopakoval. V té době měl již 112 391 followerů. Tehdy se také rozhodl, že tento den nazve DobroDen. V roce 2019 poslal přes 700 000 korun.

filantrop Leoš Mareš
Změna, která nastala v životě Leoše Mareše pomáhá mnoha lidem v České republice.

I díky této akci ho lidé začali na sociálních sítích více sledovat a on se dostával do podvědomí lidí nejen jako floutek z televize a rádia. Lidé o něm začali smýšlet jiným způsobem. Leoš Mareš se také začal objevovat jako tvář různých modních značek (například Blažek). Leoš Mareš si každý rok vybírá jinou charitu. V roce 2018 přesunul svůj profil z Twitteru na Instagram (se zdůvodněním, že Instagram používá více lidí).

Petr Kellner

Petr Kellner je zakladatelem holdingu PPF. Začínal jako referent v podniku Strojimport a vypracoval se až na jednoho z nejbohatších lidí v České republice. Nejprve se svojí manželkou v roce 2002 založil nadaci Educa. Hlavní činností této nadace bylo vybudování a provoz osmiletého gymnázia Opet Gate – Gymnázium a základní škola v Babicích (ve středních Čechách). Tato nadace se později spojila s The Kellner Family Foundation. Cílem této nadace je obecně podpora vzdělávání především na základních školách.

Nejen vzdělání je Petru Kellnerovi blízké. Z darů jeho PPF společnosti žijí divadla jako Divadlo Járy Cimrmana anebo Letní shakespearovské hry. Petr Kellner je také velkým podporovatelem českého umění, co se týče fotografií. Kellner vlastní například soukromou sbírku Josefa Sudka.

Zdeněk Svěrák

Mnoho z nás si při vyslovení jména Zdeněk Svěrák vybaví leccos. Pro někoho je symbolem Divadla Járy Cimrmana, pro další je spojen s Centrem Paraple. A právě díky Centru Paraple Patří Zdeněk Svěrák mezi filantropy dnešní doby v České republice. Stál u zrodu Centra Paraple. Název byl právě Svěrákův nápad. Centrum bylo založeno roku 1994 a do roku 2014 byla vysílána Dobročinná akademie, která podporovala právě Centrum Paraple.

Filantrop Zdeněk Svěrák
I Zdeněk Svěrák patří mezi osobnosti české filantropie.

V posledních letech je Centrum Paraple podporováno pořadem Stardance, když hvězdy tančí. Právě v tomto pořadu je vždy jeden díl věnován Centru Paraple. Zdeněk Svěrák se také několikrát soudil, kvůli nedovolenému použití jeho textů v reklamách různých obchodních společností. Tyto spory vždy vyhrál a vysouzený finanční obnos daroval Centru Paraple.

Josef Hlávka

I když Josef Hlávka zemřel již před více jak 100 lety (v roce 1908), jeho nadace Nadání Josefa, Marie a Zdenky Hlávkových funguje do dnešních dnů. Josef Hlávka tuto nadaci založil 4 roky před svou smrtí. Hlavní doménou této nadace je podpora vynikajících vysokoškolských studentů a vědců. Josef Hlávka tyto vynikající studenty podporoval již před založením nadace. Během svého života, kdy byl vystaven velkému pracovnímu vypětí, onemocněl, a na několik měsíců byl dokonce upoután na invalidní vozík.

Léčba jeho onemocnění probíhala mimo jiné v lázních Karovy Vary. Hlávkův zdravotní stav se po několika letech natolik zlepšil, že bych opět schopen chodit a věnovat se své práci. Josef Hlávka byl významným architektem, podnikatelem a díky svým příspěvkům společnosti se stal i mecenášem. Jeho Rezidence bukovinských metropolitů v Černovicích je zapsána na seznamu UNESCO.

Kdo podle Vás patří mezi české filantropy? Chybí Vám někdo v našem seznamu top 7? Napište nám své názory do komentářů.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz