Domů » Funguje partnerská kompatibilita a chemie?

Funguje partnerská kompatibilita a chemie?

autor Michaela Bobková
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
partnerská kompatibilita

Denně se setkáváme s řadou článků o vztahové problematice, které vidí partnerskou kompatibilitu a chemii jako řešení všech našich problémů. Jsou však partnerská kompatibilita a chemie skutečným klíčem k naplněnému vztahu? Který z těchto dvou faktorů je ve vztahu důležitější? V dnešním článku se podíváme na tyto dva koncepty a význam, jaký jim přikládáme v partnerském životě.

Partnerská kompatibilita vs chemie

Je důležité abychom si nejprve uvědomili, že se jedná o dva rozdílné pojmy, i když bývají často používány jako synonyma. I přesto, že se v obou případech jedná o formu přitažlivosti mezi dvěma lidmi, každá z těchto form je založena na jiném principu. V úvodu si tedy definujeme základní rozdíly mezi těmito dvěma koncepty:

Co je partnerská kompatibilita?

Partnerská kompatibilita se zakládá na přirozené shodě zájmů, preferencí a životních hodnot dvou lidí. Partnery, kteří jsou kompatibilní, často spojují společné koníčky nebo aktivity, což bývá počátečním bodem vytvoření jejich vzájemného vztahu. Z dlouhodobého hlediska jsou však důležitějším faktorem pro kompatibilitu stejné hodnoty. Například žena, která preferuje městský život před životem na vesnici, zřejmě inklinuje k partnerovi se stejným názorem. Nebo muž, který byl vychován v souladu s určitými náboženskými hodnotami, si v budoucnu pravděpodobně vybere rovněž nábožensky založenou partnerku. Partnerská kompatibilita se projevuje hned v několika životních sférách, které bychom mohli rozdělit následovně:

  • Morální hodnoty – Naše morální hodnoty jsou tím nejdůležitějším přesvědčením v našem životě, od kterého se odvíjí nejen naše osobnost, ale i všechny ostatní preference, které se s ní pojí. Právě proto se jedná o nejdůležitější sféru kompatibility.
  • Základní přesvědčení – Do této kategorie zařazujeme především náboženské otázky a pohled na svět. Například ortodoxní katolík jen stěží dosáhne kompatibility s přesvědčenou ateistkou v této hodnotové sféře.
  • Životní priority – Všichni máme určité životní cíle, jejichž dosažení je pro nás důležité k tomu, abychom žili spokojený život. Chceš žít ve velkoměstě nebo zůstat poblíž své rodiny? Chceš mít děti, nebo upřednostňuješ raději domácího mazlíčka? Shoda v této hodnotové sféře pomáhá udržet partnerům dlouhodobý a naplněný vztah.
  • Životní styl – Do této kategorie patří koníčky, chutě, vkus nebo osobní zvyklosti člověka. Jedná se o nejméně podstatnou kategorii kompatibility, ovšem právě díky bodům, které sem řadíme, může samotný vztah mezi dvěma lidmi vzniknout.
partnerská kompatibilita a chemie

Co je chemie?

Chemie je emocionální spojení mezi dvěma partnery. Pokud je mezi dvěma lidmi silná chemie, zažívají pozitivní, intenzivní, místy až euforické pocity při společně stráveném čase. Chemie často nutí člověka myslet na toho druhého i v jeho nepřítomnosti. Pocity, které chemie vyvolává, jsou proto velmi příbuzné pocitu zamilovanosti.

Na rozdíl od partnerské kompatibility, chemie není založena na sdílení stejných vlastností dvou lidí. Právě naopak, je dokázáno, že nás u ostatních chemicky přitahují spíše opačné kvality, které však nějakým způsobem doplňují ty naše. Například organizovanou a dobře plánující ženu spíše přitahuje muž, který je uvolněný a volnomyšlenkářský, protože jí pomůže odpoutat se od nudné každodenní rutiny.

Nedostatek chemie nemusí hned vést k nefunkčnímu vztahu mezi dvěma lidmi, jak to bývá pravidlem u chybějící partnerské kompatibility. Vztah dvou lidí s nedostatkem chemie obvykle funguje zcela bez konfliktů či omezení, problémem však je, že se oba partneři cítí znuděně a chybí jim takzvaná jiskra. Tento problém se nejčastěji odráží v sexuálním životě partnerů, který pak bývá kvůli nedostatečné chemii mnohdy neuspokojivý pro obě strany.

Co je víc důležité?

V ideálním vztahu bychom zřejmě našli přesně vyrovnanou hladinu partnerské kompatibility a chemie. Ideální vztah však bohužel neexistuje a proto je velmi málo pravděpodobné, že najdeme dokonalou a přesnou rovnováhu mezi těmito dvěma koncepty. Vztahy založené na intenzivní chemii bez špetky partnerské kompatibility mají obvykle fatální důsledky, protože bývá chemie zničena selháním komunikace mezi partnery a nedostatkem sdílených hodnot. Vztahům spoléhajícím se jen na partnerskou kompatibilitu zase chybí vášeň a vzrušení. Který z těchto dvou konceptů je tedy pro úspěšný vztah důležitější?

Odpověď na tuto otázku je zcela individuální. Záleží jen na tom, které hodnoty ve vztahu pokládáš za více důležité než jiné. Chceš-li si užít více nezávazný a dobrodružný vztah, bude pro tebe zřejmě chemie důležitější než pro člověka, který vyhledává dlouhodobého stabilního partnera. Nezapomínej však na to, že žádný vztah není černobílý. I když úplně dokonalá rovnováha neexistuje, vždy lze najít vhodnou kombinaci pro šťastný a naplněný vztah.

partnerská kompatibilita a chemie

Názor odborníků

Odborníci se shodují v názoru, že máme tendenci si vztahy příliš romantizovat, což nás častokrát vede k představě, že najdeme ideálního partnera, který nám splní všechna naše přání. Ve skutečnosti by měl však zdravý vztah být založen na schopnosti obou partnerů dělat kompromisy a vzájemně komunikovat. Není špatné věřit v pravou lásku, měli bychom si však dávat pozor na to, abychom nekladli na partnera přehnané nároky. S tím se zároveň pojí uvědomění si faktu, že více než na společných koníčcích či preferencích záleží na vzájemné snaze na vztahu pracovat.

Výzkumy ukazují, že partneři, kteří dělají ve vztahu kompromisy, definují lásku spíše jako aktivní závazek než jako dlouhodobě přetrvávající pocit. Vztahový psychoanalytik Benjamin Seaman poukazuje na to, že si tito lidé nekladou otázku, zda je jejich partner tím pravým. Spíše se ptají sebe samých, zda je jejich partner tím, se kterým dokáží vyřešit společné problémy. Tato perspektiva tedy ukazuje, že partnerská kompatibilita a chemie hrají ve vztahu mnohem menší roli, než máme ve zvyku jí připisovat.

Závěr

Partnerská kompatibilita a chemie jsou rozhodně faktory, které nám pomáhají při výběru správného partnera. Přesto bychom však neměli klást přehnaný důraz na tyto dva koncepty. Měli bychom mít na paměti, že každý vztah vyžaduje hlavně závazek a práci obou partnerů k tomu, aby mohl být šťastný a úspěšný.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz