Domů » Gaslighting: Když máte pocit, že přicházíte o rozum

Gaslighting: Když máte pocit, že přicházíte o rozum

autor Aneta Toboříková
0 komentářů

Co byste dělali, kdyby osoba, která je vám nejblíže, dělala vše, co je v jejích silách, abyste si mysleli, že vaše základní instinkty, pocity a zdravý rozum jsou nepravdivé? Gaslighting je forma manipulace na jejímž konci nevíte, zda to, co vám říkají vlastní oči je pravda anebo ne. Může to být jedním z nejtěžších zážitků, které člověk ve vztahu může zažít. 

Co je gaslighting? A proč je tak nebezpečný?

Termín gaslighting pochází ze hry z roku 1938 známé jako Gas Light (Plynové osvětlení), ve které manžel pomalu přesvědčuje svou manželku, že je šílená, tím, že tlumí jejich plynová světla a popírá, že je ztlumil. Člověku, který se této techniky dopouští, se říká gaslighter.

Gaslighting lze pozorovat ve všech druzích vztahů: 

 • v pracovním vztahu mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem 
 • v rodičovském vztahu mezi rodičem a dítětem 
 • ve společenském vztahu mezi politikem a jeho voliči
 • v romantickém vztahu mezi partnery

Právě v romantickém vztahu může mít nejničivější dopady, protože intimní partneři se důkladně znají a gaslighter nejlépe ví, jak postupovat, aby svou oběť zmátl. 

gasligting

Mezi běžné praktiky patří popírání toho, co se stalo. Gaslighter zcela vědomě o něčem prohlásí, že tak se to nestalo a že jeho oběť si danou událost špatně pamatuje. Ještě drsnější taktikou manipulace je, když gasligher svou oběť začne přesvědčovat, že je mentálně nestálá a že nemůže vždy důvěřovat svému úsudku. Častokrát o tom samém může přesvědčovat i blízkou rodinu své oběti. 

Tato technika se nevyhýbá ani emocionálnímu světu oběti. V případě, že se oběť snaží vyjádřit pocity zklamání či bolesti, gaslighter je zneváží, či řekne, že je až příliš citlivá. Vždyť se zase tak moc nestalo. Mezi typické omluvy patří i: “Je mi líto, že si myslíš, že jsem ti ublížil.” Tímto gaslighter přehodí odpovědnost za pocity na svou oběť, která v tu chvíli začne přemýšlet, zda její reakce skutečně nebyla přehnaná a že možná něco je špatně s tím, co cítí.

Gaslighting má tři hlavní vlastnosti a účely:

1) Oslabování partnera: Gaslighter dělá vše proto, aby pocity, přesvědčení a dokonce i fakta, která pozoruje jeho oběť, vypadala jako „nepravdivá“, takže tento partner brzy začne zpochybňovat vlastní zdravý rozum.

2) Strategický záměr: V tom, jak se gaslighter chová, je strategický záměr. Stáhne se a omluví se vždy jen natolik, aby ještě více zmátl svou oběť. Ví, kdy přestat a kdy pokračovat pro maximální efekt

3) Manipulace s realitou prostřednictvím popírání a zmatku: V taktice gaslightera je mimo jiné zmást svou oběť, takže je pro ni obtížnější techniku identifikovat.

Rozpoznání gaslightingu

Gaslighting obrana může být obtížná především proto, že je těžké ji zevnitř vztahu identifikovat. Největší šanci má oběť v jeho nejranějších fázích, protože to je ještě předtím, než dojde ke zkreslení jejího vnímání reality. Ale vidět raná stádia může být téměř nemožné a častokrát sama oběť gaslighterovo chování ospravedlňuje a pokládá ho pouze za negativní chování.

Jaké jsou známky časté známky gasligtingu ve vztahu?

 • Oběť často přemýšlí, zda je vhodným či dobrým partnerem
 • Už si nevěří ani v těch nejzákladnějších rozhodnutích
 • Má pocit, že je k ničemu
 • Má matoucí pocit, že ve vztahu není něco v pořádku, ale nemůže přijít na to, co to je
 • Neustále se omlouvá za věci, kterým nerozumí
 • Cítí se ztracená, bláznivá, zmatená a emocionálně nedospělá, zvláště během hádek

Všechny tyto pocity se točí kolem jediného tématu: zpochybňování vlastní základní reality, vlastího zdravého rozumu, instinktů a pocitů.

gasligting

Fáze gaslightingu ve vztahu

Fáze 1: Lži a přehánění.

Když gaslighting začíná, jedná se o malé lži a přehánění, které by partner mohl jen odmávnout jako žerty nebo vtipy. Gaslighter vnukává své oběti představu o tom, že je s ní něco v nepořádku.

Fáze 2: Vytváření závislosti.

Gaslighter dostane svou oběť do situace, kdy na něm začne být kompletně závislá. To může být finančně, emocionálně nebo sociálně. Možná gaslighter vydělává více peněz nebo přesvědčí oběť, že jejich vztah je jediná dobrá věc v jejich životě.

Fáze 3: Umocňování.

Prostřednictvím různých technik a taktik gaslighter udržuje oběť v defenzivě, kde oběť musí neustále zpochybňovat svou realitu, aby se vyhnula nebo zmírnila zdánlivě zbytečné konflikty. Oběti si začnou klást otázky: Jsem ten problém já? Mýlím se? Jsem blázen? Nakonec se přesvědčí, že jsou.

Fáze 4: Kontrola přes naději.

Zde tkví nejhorší uplatnění gaslighting psychologie. Gaslighter udržuje vztah v chodu tím, že jej ovládá pomocí falešných nadějí. Neustálý proud nátlaku a manipulace udržuje oběť nejistou a zlomenou, ale tu a tam jí poskytne přesně tolik laskavosti, aby zůstala.

gasligting

Jak uniknout partnerovi, který používá gaslighting?

Pokud jste rozpoznala svého partnera, kompromis není možný a jediné řešení je ukončení vztahu. Útěk z této formy manipulace znamená mnohem víc než jen fyzický únik. Je potřeba více než jen zjistit, jak se přestěhovat

V první řadě musíte přijmout, že jste se stali obětí techniky gaslighting a vaše vidění světa a vaše instinkty byly partnerem modifikovány. Únik z tohoto vztahu znamená především osvobození a znovu narovnání své vlastní mysli.

 1. Identifikujte situaci a přijměte, že jste se stali obětí.
 2. Oddělte fakta a fikci. Váš svět byl zkreslený a vy jste byli přesvědčeni, že věci, které byly pravdivé, ve skutečnosti nebyly.
 3. Uvědomte si, že se partner takto snažil získat nad vámi moc a že je v pořádku odejít.
 4. Utéct ze vztahu znamená dokázat přesvědčit svou mysl, že je v pořádku žít život bez vztahu. 
 5. Dlouhodobým vedlejším účinkem gaslightingu je ztráta schopnosti důvěřovat svým instinktivním pocitům. Sledujte své pocity – ty, které se objeví samy od sebe, ne ty, o kterých si myslíte, že byste je měli mít. 
 6. Vyhledejte pomoc. Vaše realita už není něco, čemu můžete věřit. Vyhledejte pomoc u lidí, které jste znali před vaším vztahem. V této chvíli je opravdové přátelství to nejcennější, co máte.
 7. Buďte k sobě laskaví. 

Věřte sami sobě

Gaslighting je nejhorší formou manipulace, která znamená ztratit důvěru sám v sebe a v realitu okolo sebe a nechat se dusit partnerem, jehož životním cílem je přimět vás, abyste přestali věřit svým vlastním myšlenkám a pocitům. Následky rozhodně není možné podceňovat. U mnoha obětí gaslightingu mohou účinky přetrvávat měsíce, ne-li roky po skončení vztahu.

Aby se oběť gaslightingu skutečně uzdravila, musí se naučit znovu důvěřovat sama sobě. Přijměte, že vaše smysly a vaše mysl dokážou vnímat a chápat pravdu.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz