Domů » 10 tipů: Jak se přestěhovat do zahraničí/ciziny?

10 tipů: Jak se přestěhovat do zahraničí/ciziny?

autor Daniela Adamová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Jak se i dnes přestěhovat do zahraničí?

Možná se vám to v dnešní situaci zdá jako utopie, a možná se vám to dokonce jeví jako utopie celkově. Pro obě strany tábora mám dobrou zprávu – jde to a povím vám, jak na to. O čem mluvím? O stěhování do zahraničí. Přináším vám 10 tipů, jak se přestěhovat do zahraničí, které vychází z ověřených zkušeností a budou se vám rozhodně hodit.

Stěhování do zahraničí: kdy a proč?

Současná světová situace cestování či turismu příliš nehraje do karet, mírně řečeno. Někdo by spíš řekl, že jej úplně pohřbila. No pokud stejně jako já nikdy neztrácíte optimismus a v překážkách hledáte možná řešení, a hlavně milujete cestování, víte moc dobře, že vás nic nezastaví.

Jsem toho názoru, že i nyní můžeme (samozřejmě s ohledem na bezpečnost a zákony) cestovat, jen už to není tak jednoduché jako před rokem. Nikdy však nevíme, kdy se situace opravdu dostane do normálu, a proto raději razím heslo, že z největších krizí vycházejí nejsilnější osobnosti.

Pokud tedy již dlouho sníte o přestěhování do ciziny, klidně zahoďte obavy a vrhněte se na přípravy s tím spojené. Za prvé zaberou poměrně mnoho času a za druhé budete připraveni na ten očekávaný okamžik, kdy otevře hranice vaše vysněná destinace.

Štěstí přeje připraveným, tak začněte s přípravami nyní.

Nejdříve si ujasněte svoji motivaci

Existuje mnoho důvodů pro stěhování do zahraničí. Mezi ty nejčastější patří:

  • Pracovní příležitost
  • Láska k cestování obecně
  • Zlepšení jazykových dovedností
  • Lákadlo svobody a neomezených možností
  • Sběr zkušeností
  • Stěhování za druhou osobou (často partnerem)

A to jsem zcela jistě teprve na začátku seznamu. Podle typu vaší motivace se z vás také stává určitý typ cestovatele. Můžete spojit cestování s prací online a stát se digitálním nomádem, kterého každých pár týdnů najdeme v jiné zemi.

Nebo si můžete udělat tzv. minidůchod už nyní a odjet na rok nebo dva pouze za účelem cestování, bez práce. Často tito lidé bývají označování za batůžkáře nebo anglicky backpackery. Jednoduše mají svůj uzlíček a vydávají se po vzoru hloupého Honzi do světa za dobrodružstvím.

Také se můžete do ciziny přestěhovat na stálo nebo alespoň na několik let. Například patříte mezi milovníky Španělska a vidina moře u domu, dobrého jídla a vína vás láká natolik, že se rozhodnete několik let strávit právě zde.

Ať už je vaše motivace jakákoliv, jisté je jedno – tato zkušenost vás obohatí a možná i změní vaše hodnoty a cíle. Vřele ji doporučuji všem absolvovat.

Cestování je cestou k sobě samým, často totiž právě v zahraničí zjistíte, co od života očekáváte a jaké jsou vaše sny v životě.

10 tipů, jak se přestěhovat do zahraničí

Rozhodli jste se tedy, že to alespoň zkusíte, že vás tento životní styl opravdu láká. Co teď?

Začněte s přípravou, kterou není radno podceňovat. Závisí na ní váš prvotní úspěch na cestě, protože vydat se jen tak bez přípravy do neznáma by vás velmi snadno mohlo přivést k prvním pádům, které by vás zase rychle přivedly zpět do rodné hroudy, od které chcete odjet. Nenechte se mýlit, obtíže, pády a překážky přijdou i tak, ale budete na ně lépe připraveni a neodradí vás od cíle.

Následující tipy, jak se přestěhovat do zahraničí, vám mohou připravit životní cestu snů, která může trvat rok i 10 let. Záleží pouze na vás, kdy se chcete vrátit a zda vůbec.

1/ Začněte 3 měsíce před odjezdem

Správná a důkladná příprava by měla začít včas, ideálně 3 měsíce před odjezdem. Začněte stejně, jako kdybyste vymýšleli nové podnikání nebo životní vizi, vytvořte si myšlenkovou mapu.

Zorganizujte si všechny myšlenky, přeneste je na papír a poznamenejte si cokoliv vás napadne. Co všechno potřebujete zařídit a jak? Pojedete sami nebo s někým? Kam uložíte svůj majetek a kdy vypovíte nájem? Sepište si také to-do list pro určitá časová období, například pro jednotlivé měsíce.

Je logické, že čím víc se bude blížit odjezd/odlet, tím víc úkolů budete muset splnit. Některé však lze vyřídit pohodlně dopředu, čímž si ušetříte čas v budoucnu. Minimálně si můžete začít zjišťovat informace, které později uplatníte v praxi.

2/ Kam to bude? A na jak dlouho?

Jedním z bodů na myšlenkové mapě jistě bude vysněná destinace a informace o ní. Rozmyslete si pečlivě, kterým směrem se vydáte, protože svět je opravdu obrovský. Někoho více láká Asie, kde lze žít za minimální náklady oproti Evropě. Nabízí totiž mnoho zajímavého k vidění, exotické pláže, hory i jezera. A nezapomeňme ani na vynikající asijskou kuchyni.

Další by se rád podíval na polární zář a vydá se tedy spíše do Skandinávie. Nebo snad preferujete krásy Evropy, kde najdeme také nádherné pláže, útesy, historické památky a dobré zázemí pro život? Odvážnější se vydají přes velkou louži za krásami vysokých mrakodrapů a americkou angličtinou.

Cestování je obrovským zdrojem poznání a inspirace.

Možností je prostě tisíce. Pokud chcete zvolit model cestování z místa na místo, zvolte alespoň oblast nebo kontinent, na který se chystáte a první cílovou stanici. Také si rozmyslete, na jak dlouho se chcete vydat pryč.

Někteří rádi zvolí zkušební kratší cestu na zkoušku. Jednoduše aby poznali, zda je tento životní styl naplňuje a zvládají jej. Tady mohu doporučit vyjet alespoň na měsíc mimo naši zemi, abyste si takový výlet nepletli s letní dovolenou, ale opravdu vyzkoušeli žití v zahraničí.

Tip Žij Úspěšně: Samozřejmě chápu, že v současné době se výběr destinace neodvíjí pouze od vašich preferencí a snů, ale od otevřených hranic. Dejte šanci jiné zemi, která je alespoň podobná té vysněné, třeba budete překvapeni.

3/ Platné doklady a víza

V každé zemi budete potřebovat platné doklady, ať už pas či občanský průkaz. Zkontrolujte včas datum na vašich dokladech, abyste měli čas jej popřípadě obnovit.

Také nezapomeňte, že některé země vyžadují platnost pasu minimálně 6 měsíců od vstupu do země (a vy velmi pravděpodobně také nechcete za půl roku letět zpět kvůli obnově pasu, že?).

Dalším důležitým dokumentem pro mnoho zemí, který je potřeba vyřídit z předstihem, jsou víza. Někdy trvá jejich vyřízení i několik měsíců. Informaci, zda potřebujete víza pro určitou zemi, najdete na stránkách Ministerstva zahraničí.

Mezi typické příklady zemí, kam se bez víza nevydáte patří: USA, Austrálie, mnoho zemí v Asii nebo třeba Rusko.

4/ Práce vs. cestování

Mnozí z cestovatelů se řadí mezi digitální nomády, kteří pracují online přes počítač z cest. Profesí, které se dají vykonávat zcela online, dnes již existuje mnoho. Jen namátkou: IT specialista, překladatel, online marketér, copywriter, grafik apod.

Pokud se také chcete věnovat práci přes internet, zamyslete se, co umíte a jak by se to dalo nabídnout online. Také si můžete založit e-shop, který pokryje vaše měsíční náklady. Jestliže se zatím práci z domova (a tím pádem odkudkoliv) nevěnujete, měli byste rychle začít se vzděláváním a případně získáváním zakázek.

Velkou výhodou digitálního nomádství je to, že před cestou nemusíte dlouho šetřit, jelikož váš příjem se s cestováním nemění. Lidé se stálou prací si musejí brát dovolenou nebo dát výpověď a tak se pouštějí s financemi na tenký led, pokud nemají příliš našetřeno. Půjčovat si na cestování není příliš dobrý nápad.

Druhou možností je vycestovat do určité země a práci si najít až tam. Skvělé také mohou být (pravděpodobně spíš pro kratší cesty) dobrovolnické programy, kdy pracujete zadarmo, ale nemusíte platit nájem a jiné náklady.

5/ Ujasněte si své náklady

Propočítejte si své očekávané měsíční náklady a srovnejte je s příjmy. Z finanční gramotnosti jistě víte, že by příjmy měly ideálně převyšovat. Počítejte také s určitou finanční rezervou, přece jen nemůžete přesně tušit, jak se bude pohybovat cena potravin, dopravy apod. na místě.

6/ Kde hledat ubytování v cizině?

Zhruba dva měsíce před odjezdem začněte hledat vhodné ubytování. Můžete si pronajmou byt, dům, ale také můžete cestovat v dodávce a žádné ubytování není třeba.

Doporučuji se kromě notoricky známých webových stránek podívat také do různých cestovatelských skupin na Facebooku. Často existují také skupiny Češi a Slováci v zemi XY. Poptejte nějaké ubytování zde, uveďte své požadavky a že se jedná o dlouhodobý pronájem a určitě obdržíte mnoho nabídek.

Tip Žij Úspěšně: Pokud budete mít volnější požadavky ohledně lokace ubytování, máte větší šanci narazit na opravdové perly, než když se zaměříte na konkrétní okres, nebo dokonce město.

7/ Minimalismus aneb Začněte prodávat své věci

Jestliže se chcete každých pár měsíců přesouvat z místa na místo, měl by váš majetek projít důkladnou očistou. Co můžete prodejte, darujte a ten zbytek si nechte uschovat na půdě známých nebo rodiny.

A co s nemovitostmi? Pokud nějaké vlastníte, můžete je začít pronajímat, z čehož vám může vzniknout pěkný pasivní příjem. Z podnájmu pak dejte výpověď dle smlouvy nebo cca 2 měsíce předem.

Pak se také nabízí varianta, kdy opravdu víte, že se stěhujete do určité země natrvalo a chcete si vzít majetek s sebou. Tento krok bude vyžadovat větší organizaci a plánování. Najděte si stěhovací společnosti se zahraničním rozvozem nebo jiné zásilkové služby. Možná se vám však více vyplatí rozprodat majetek a v místě pořídit jiný.

Stěhování do zahraničí obnáší několik záležitostí k vyřízení.

8/ Co s sebou? 5 věcí, na které nezapomeňte

Chcete vyrazit na cesty pouze z batohem na zádech? Gratuluji, je to neuvěřitelně osvobozující. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že opravdu nepotřebujete mnoho věcí k životu. Stačí pár kousků oblečení a základní vybavení. Na co nezapomenout?

  • Elektronika a příslušenství: mezi základní výbavu patří telefon, počítač, nabíječky, power banka
  • Oblečení na týden nebo dva: víc něž 5 triček a dvoje kalhoty nepotřebujete, no dobře možná ještě plavky, spodní prádlo a šortky
  • Boty: vozím jedny sandály a tenisky, nic víc
  • Kosmetika: základní potřeby, bez kterých se neobejdete jistě znáte, doporučuji tuhý šampon místo klasického, manikúru, pastu a kartáček, zbytek věcí si popřípadě můžete dokoupit až na místě
  • Specifické pro každého: někdo se neobejde bez svého deníku, jiný bez čtečky knih, osobně se neobejdu ani bez jednoho

9/ Čeká vás kulturní šok

V tuto chvíli byste již měli mít sbaleno, prodáno vše ostatní, koupenou letenku nebo připravenou dodávku a odpočítávat dny.

Můj předposlední tip se věnuje kulturnímu šoku. Kolikrát se překvapeně divíme zvykům i na Slovensku, představte si tedy ten rozdíl v Asii nebo Africe. Zkuste si zjistit co nejvíce o zvyklostech dané země. Zaměřte se na gesta, která jsou u nás ok a jinde mohou lidi pohoršit, jak je to se spropitným v restauraci nebo třeba na svátky, které v zemi slaví.

10/ Neohlížejte se a jeďte

Nezbývá nic jiného než popřát hezkou cestu a krásné zážitky. Pravděpodobně se vám bude stýskat, možná přijdou slabší chvilky a chtíč jet domů. Ale věřte mi, že to přejde a především to stojí za to. Cestování vás zocelí a přinese spoustu nových přátelství, zážitků i zkušeností. Doufám, že vám moje tipy, jak se přestěhovat do zahraničí, cestu ulehčily.

Žijeme jen jednou, tak nepřežívejte, ale žijte svůj sen.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz