Domů » Jak si v kalkulačce na webu banky spočítat půjčku?

Jak si v kalkulačce na webu banky spočítat půjčku?

autor Patrik Pilous
0 komentářů
kalkulačka půjčky

Potřebujete půjčku? Než si pro ni půjdete, měli byste si zjistit, kolik vám banka půjčí a s jakým úrokem. Pomoci vám s tím mohou kalkulačky na stránkách bank, stačí zadat částku, kterou si chcete půjčit a za pár okamžiků víte, kolik budete měsíčně platit. Je tu však pár ALE, která byste měli vzít v úvahu.

Než se pustíte do ťukání čísel do formuláře, nahlédněte s námi pod pokličku nejrůznějších úvěrových kalkulaček a udělat si jasno v některých pojmech.

Teprve se rozhodujete o půjčce? Neuspěchejte to!

V žádném případě se o půjčce nerozhodujte impulsivně a pod časovým tlakem. To je totiž ta nejkratší a také nejjistější cesta k problémům. V rychlosti velmi snadno přehlédnete „skrytá“ fakta, která vás později mohou dostat do problémů. Měli byste proto dát na rady odborníků a úvěr si dobře promyslet. 

Než ho budete sjednávat, v klidu si doma sedněte a udělejte si malou inventuru rodinných/osobních financí. Vezměte si k ruce papír a tužku a sepište si příjmy a výdaje. Na stranu výdajů poctivě zapište všechny stávající splátky a předpokládané platby. Ohledně příjmů k sobě buďte upřímní a počítejte jen s reálnými penězi, které skutečně dostáváte.
 
Myslete také na zadní vrátka a pokuste se mít neustále alespoň trojnásobek, ale lépe šestinásobek, měsíčních výdajů v rezervě, díky tomu se nestane, že byste se dostali do úzkých při ztrátě zaměstnání, nemoci či úrazu.

Úvěrová kalkulačka vám dá jen orientační čísla

Promyslete si, anebo si rovnou na kalkulačce vypočítejte, kolik jste schopni splácet. Do kalkulačky zadejte potřebné parametry. Každá banka požaduje jiné, například u České spořitelny to jsou příjmy, počet dětí, výdaje, které jste si spočítali a to, jestli žijete v domácnosti s partnerem. Půjčku si pak můžete namodelovat na úvěrové kalkulačce. Okamžitě uvidíte, jakou částku si můžete půjčit, s jakým úrokem, jak dlouho budete splácet a kolik nakonec zaplatíte.

Pamatujte si však, že pro všechny kalkulačky platí, že čísla jsou jen orientační. Konečnou výši úrokové sazby se dozvíte až poté, co banka posoudí vaši bonitu neboli schopnost splácet (odborně jde o scoring). Jiné podmínky dostane klient v zaměstnaneckém poměru, jiné volně pracující brigádník se špatně prokazatelnými příjmy. Roli hrají i stávající úvěry, které máte – zadluženost žadatele banky ověřují pomocí registrů dlužníků a neplatičů. Skutečnou a závaznou výši splátky tedy uvidíte až na předsmluvním formuláři a v úvěrové smlouvě.

Parametry, které úvěrová kalkulačka (ne)zohledňuje

Kromě základních parametrů půjčky byste se měli ptát i na ty zdánlivě nevýznamné věci, jako jsou sankce za prodlení nebo poplatky za odložení splátek. Jednotlivé kalkulačky se od sebe trochu liší. 

Například úvěrová kalkulačka České spořitelny v detailních parametrech půjčky pod kalkulačkou uvádí úrokovou sazbu, délku splácení i informaci o tom kolik celkově zaplatíte, když budete splácet řádně. 

Co přesně znamená RPSN?

Velmi důležitý je při splácení půjčky parametr RPSN (roční procentní sazba nákladů). Většinou se jako nejdůležitější udává úroková sazba, ale RPSN vám dá mnohem lepší přehled o její výhodnosti. Když to hodně zjednodušíme, RPSN vyjadřuje, kolik skutečně za půjčku zaplatíte. Kromě úroku se do této sazby totiž promítají i další poplatky.

Do splátky úvěru se standardně počítá úrok a jistina. Do RPSN pak vstupují další poplatky za posouzení žádosti o úvěr, poskytnutí úvěru, vedení úvěru a sankce za předčasné splacení úvěru a mimořádné splátky.

Pokud si stále nevíte rady, tak se můžete podívat také na naše srovnání půjček.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz