Domů » Ikigai aneb cesta k nalezení smyslu života

Ikigai aneb cesta k nalezení smyslu života

autor Michaela Bobková
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Ikigai, smysl života

Jaký je smysl života? Určitě sis už někdy položil tuto otázku, najít na ni odpověď už ale není zas tak jednoduché. V japonské kultuře mnozí věří v to, že díky filozofii ikigai je možné přežít dlouhý a naplněný život, díky nalezení svého životního poslání. V dnešním článku si proto přiblížíme základní principy této ideologie. Podíváme se také na to, jak můžeme najít ikigai v našem každodenním životě.

Co je to ikigai?

Ikigai je japonský koncept, jehož vznik se datuje do historického období Heian (794 – 1185 n.l.). Jak blíže vysvětluje japonský expert na vývoj konceptu ikigai a klinický psycholog Akihiro Hasegawa, samotný pojem ikigai se skládá ze dvou slov: japonské slovo iki znamená v překladu život, zatímco slovo gai vychází z japonského kai, které označuje mušli. V období Heian patřily mušle mezi vysoce ceněné předměty. Právě proto se v základě tohoto slova ukrývají významy jako hodnota či smysl. Celkový pojem ikigai tedy označuje smysl života.

Tato starověká japonská filozofie do velké míry formovala způsob života Japonců, který přetrvává až do dnešního dne. Mnoho lidí, včetně samotných Japonců, se domnívá, že je ikigai klíčem ke štěstí a dlouhověkosti. Je však důležité zmínit, že zatímco tradiční japonská filosofie ikigai se soustředí především na nalezení celkové blaženosti v životě, západní kultura interpretuje tuto metodu spíše jako způsob k nalezení vysněné kariéry.

Co je to ikigai?

Jaký je smysl ikigai?

Jižně od japonské pevniny se nachází ostrov Okinawa. Na tomto ostrově sídlí obyvatelstvo s nejvýšším počtem lidí přesahujících věk 100 let, v porovnání se zbytkem populace. Okinawa je ovšem také místem koncentrace filozofie ikigai, která podle mnohých značně ovlivňuje tuto statistiku. Dlouhověkost samozřejmě souvisí také s mírným podnebím, zdravou životosprávou a nízkou hladinou stresu tohoto obyvatelstva. Naproti Řecku, Itálii či Sardinii, které se také vyznačují dlouho žijící populací, se však Okinawa může pyšnit největším počtem pracujících a cílevědomých obyvatel v pokročilém věku.

Celková životní spokojenost a pocit naplnění v pracovní sféře u těchto lidí se tedy spojují s nalezením smyslu života. Hector Garcia, autor mnoha knih o této tématice včetně známé knihy Ikigai: šťastný a dlouhý život však upozorňuje na fakt, že bychom si tuto filozofii neměli spojovat jen se starší generací. Právě naopak, jedná se o ideologii nabírající na popularitě mezi mladými lidmi nejen v Japonsku, ale i mimo něj.

Jaký je tedy smysl ikigai? Znáš-li svůj smysl života a skutečně chápeš jeho význam, získáš kromě osobního naplnění i hlubší spojení s typem práce, kterou chceš dělat. Zanícený přístup vůči tomu, co děláš, zároveň zajistí skvělý pracovní výkon v oblasti tvé specializace. Díky tomu se tedy staneš také přínosem pro tento svět a společnost.

Ikigai jako cesta k dlouhověkosti

Jak najít smysl života?

Pro proces hledání smyslu života je nejdůležitější, abys sledoval jak svět kolem sebe, tak svět ve svém nitru. Ptej se sám sebe, co pro tebe představuje to, díky čemuž je tvůj život šťastný a naplněný. Pokud si nevíš rady, můžeš začít následovně:

  • Zkoušej nové věci – Zkoušení nových věcí ti pomůže objevit nové příležitosti, získat nové zkušenosti a dozvědět se více o sobě samém. V určitých momentech zažiješ pocit, kdy se ti bude zdát, že je všechno přesně tak, jak má být. Právě tyto momenty jsou klíčové pro objevení toho, co tě činí šťastným a toho, kde se nachází tvůj smysl života.
  • Zjisti, co ti přináší radost – Zkus si všimnout, co ti ve tvém každodenním životě přináší duševní pohodu. Najdi všední činnosti, které jsou zdrojem tvé radosti, jsi v nich dobrý a můžeš je praktikovat každý den. Postupně můžeš tyto malé činnosti přenést i do svého pracovního života. V momentě, kdy zažiješ radost z těchto maličností, najdeš svůj ikigai ve skutečném světě.
  • Vytvoř si Vennův diagram – Pokud chceš přenést ikigai především do svého pracovního života, zkus najít smysl svého života prostřednictvím vennova diagramu. Nakresli 4 protínající se kruhy, do kterých zahrneš to, co miluješ, v čem jsi dobrý, co tě uživí a co svět potřebuje. Do jednotlivých částí následně začni vpisovat slova, která ti napadnou v souvislosti s tebou samým. Snaž se všímat si podobností mezi slovy z různých částí a vpisuj je do sekce uprostřed. Tento diagram ti pomůže získat nadhled nad tím, co ve svém nitru možná už dávno tušíš.
Ikigai vennův diagram

Co však dělat v případě, že jsi více všestranný? Žádné obavy, výzkumy zabývající se tímto tématem dospěly k názoru, že stejně jako oblíbené jídlo či hudební vkus, i smysl života se může po čase změnit. Je proto úplně v pořádku, pokud se jednou za čas zamyslíš nad tím, jestli tě tvé poslání stále naplňuje. Nikdy není pozdě změnit kurz plavby a začít znovu!

💡 Tip: Pokud se chceš dozvědět více o tom, jak najít svůj ikigai, můžeš také začít knihou Můj malý ikigai deník, nebo můžeš zkusit tento ikigai test, který ti pomůže objevit tvůj smysl života.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz