Domů » TOP 10: Nejúspěšnější české firmy

TOP 10: Nejúspěšnější české firmy

autor Eliška Vachková
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
firmy

I u nás v Čechách máme několik firem, které obdivuje svět. Každoročně se vyhlašuje žebříček 100 nejúspěšnějších českých podniků, který si nyní z části představíme. K porovnání máme i čísla, abyste sami zhodnotili úspěšnost podniku. Jdeme na to!

Podle čeho se posuzuje úspěch firmy?

Úspěch se dá měřit podle různých faktorů. Jedním z nich jsou čísla, a to především ročního výdělku. Na základě tohoto parametru měří úspěch žebříčky. Pravdou ale je, že je třeba dívat se i na jiné věci. Když provozujete firmu, poznáte, že je úspěšná podle toho, že má dobrou pověst, lidé o ni mají zájem a vydělává. V začátcích ovšem stačí to, že se vám vůbec daří. Buďte šťastní za každý malý posun, který uděláte, protože vás dostává k vysněnému cíli.

Pokud rádi vidíte fakta na papíře, můžete si sestavit hodnotící tabulku, ve které každoročně uvidíte:

  • hrubý výdělek firmy za rok,
  • hrubý výdělek měsíčně,
  • počet objednávek a hodnota zboží,
  • názvy kampaní a jejich úspěšnost,
  • počet zaměstnanců.

Takový přehled vám pomůže dozvědět se, na co se zaměřit, co vylepšit a v čem pokračovat. Čím více detailů uvedete, tím lépe pro vás. Určitě byste měli znát stav vaší firmy a vědět, jakým směrem se vyvíjí. Jedině tak pak můžete určité věci změnit k lepšímu a zajistit vaší firmě větší úspěch.

firmy
Úspěšná firma má jasně stanovený cíl a podniká veškeré kroky, které k němu vedou.

10 Nejúspěšnějších českých firem

Pojďme se podívat na žebříček nejúspěšnějších českých firem, které se posuzují hlavně výdělkem. Svá místa si každoročně udržují na podobném místě, což naznačuje, že dělají správné kroky k tomu, aby neztratili své zákazníky a dosahovali požadovaných cílů. Tipli byste si, že to budou zrovna tyto značky, které obsadili prvních 10 míst?

1. Energetický a průmyslový holding, a.s.

Tato společnost se dlouhé roky držela pod prvním místem, ale až roku 2021 vystřídala ŠKODA AUTO a.s., která se, jak vidíte, umístila tentokrát až na druhém místě. Firma EPH se zabývá těžbou hnědého uhlí, výrobou i distribucí elektřiny a tepla. Hlavním vlastníkem je Daniel Křetínský, který patří mezi nejbohatší Čechy. Firma zaměstnává cca 25 tisíc zaměstnanců a vznikla roku 2009 jako platforma pro strategické investice v oblasti energetiky.

Tržby v roce 2021: 485 499 380 000 Kč

2. ŠKODA AUTO a.s.

Největší český výrobce automobilů, který se dlouhá léta držel z hlediska tržeb na prvním místě. Má dlouhou historii, která začíná už v roce 1925. Nyní je součástí německého koncernu Volkswagen Group. Zaměstnává přes 35 tisíc zaměstnanců, a je tak jedním z největších zaměstnavatelů v Čechách.

Tržby v roce 2021: 439 200 000 000 Kč

3. ČEZ, a. s.

Největší výrobce elektřiny v České republice, kterého zná úplně každý. Velký počet nových zákazníků ČEZ zaznamenal v době krachu jeho konkurentů. Momentálně má zhruba 28 tisíc zaměstnanců, což z něho dělá druhého největší zaměstnavatele u nás. Kromě energií nabízí také například služby mobilního volání.

Tržby v roce 2021: 227 793 000 000 Kč

firmy
Úspěšné firmy v Čechách jsou známy i v jiných státech, mohou tam také distribuovat jejich služby.

4. AGROFERT, a.s.

Akciová společnost Andreje Babiše, která se angažuje především v zemědělství, potravinářství, chemickém průmyslu a médii. Funguje od roku 1993 a od 2017 je převedena na dva svěřenské fondy AB private trust I a AB private trust II. Mezi značky, které pod Agrofert spadají, patří například Penam, Kostelecké uzeniny, Olma, Mladá fronta DNES nebo hudební stanice Óčko.

Tržby v roce 2021: 184 815 185 000 Kč

5. Hyundai Motor Manufacturing Czech s.r.o.

První výrobní závod v Evropě je právě ten náš. Založen byl roku 2006 a spuštění sériové výroby proběhlo v roce 2008. Počet zaměstnanců je něco málo přes 3 tisíce, z čehož 97 % tvoří občané České republiky.

Tržby v roce 2021: 140 423 137 000 Kč

6. FOXCONN CZ s.r.o.

Dceřiná společnost tchajwanského výrobce elektroniky Foxconn, který vyrábí součásti osobního počítače, s výjimkou čipů. Výrobní závody najdete v Pardubicích a Kutné Hoře.

Tržby v roce 2021: 135 929 759 000 Kč

7. ORLEN Unipetrol a.s.

ORLEN je jediným zpracovatelem ropy u nás vzniklým roku 1995, do kterého se postupně přidaly i další firmy, jako třeba Kaučuk, Chemopetrol, Benzina nebo Paramo. Od roku 2019 je předsedou představenstva Tomasz Wiatrak.

Tržby v roce 2021: 133 635 957 000 Kč

firmy
Úspěch firem souvisí i s prestiží osobnosti, proto se úspěšní lidé oblékají honosněji.

8. MND a.s.

Moravské naftové doly jsou akciová společnost orientovaná na těžbu ropy, těžbu a skladování plynu, výrobu energií z obnovitelných zdrojů, provádění vrtných prací v Evropě, prodeje energií koncovým zákazníkům a obchodování na energetických burzách. Na trhu se objevila roku 1958, dnes je jejím jediným vlastníkem investiční skupina KKCG Karla Komárka mladšího.

Tržby v roce 2021: 118 021 000 000 Kč

9. ALPIQ ENERGY SE

Švýcarská firma Alpiq má v České republice pobočku Apiq Energy SE, která se věnuje dodávání energií pro domácnosti, municipality, malé, střední i velké firmy.

Tržby v roce 2021: 116 387 326 000 Kč

10. ČEPS, a.s.

Společnost ČEPS zajišťuje v ČR provoz elektroenergetické přenosové soustavy, která obnovuje a rozvíjí 44 rozvoden, s 78 transformátory převádějícími elektrickou energii z přenosové do distribuční soustavy. Také se podílí na formování trhu s elektřinou na území Evropy.

Tržby v roce 2021: 75 400 000 000 Kč

Jak vybudovat úspěšnou firmu

Jestliže chcete, aby i vaše firma byla úspěšná, je třeba mít správně nastavený cíl, kroky vedoucí k němu, zodpovědnost, pracovitost a odvahu. Za to, jak se firmě daří jste zodpovědní vy sami, proto nezahálejte a držte krok s dobou. Pravidelně aktualizujte postupy, produkty a strategii. Nesrovnávejte se s ostatními, pouze je berte jako inspiraci – život není závod, nemusíte být vždy první, stačí, když budete dostatečně dobří pro sebe. Bude to chtít roky práce, ale když se nevzdáte, dosáhnete kýžených výsledků.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz