Domů » Inkaso, SIPO, trvalý příkaz: Jaký je mezi nimi rozdíl?

Inkaso, SIPO, trvalý příkaz: Jaký je mezi nimi rozdíl?

autor Radka Konečná
0 komentářů
Co je inkaso?

Vývoj platebních metod se od výměnného obchodu posunul do fáze, kdy ani nemusíte opustit svůj obývací pokoj a koupíte si téměř cokoliv. V tomto článku se podíváme na některé dnes hojně využívané finanční operace. Například víte, co je inkaso, SIPO nebo třeba trvalý příkaz?

Obecně lze říct, že všechny tři operace slouží k převodu peněz z vašeho účtu na jiný a můžete si je nastavit ve vašich internetových bankovnictvích. Mezi detaily, které je odlišují, patří například různé zadávání i různé použití.  

💡 Tip: Přečtěte si rovněž, jak rychle a snadno zjistíte kód DIČ.

Co je inkaso?

Nejprve se podíváme na to, co je služba inkaso. Zjednodušeně funguje inkaso tak, že si na účtu zadáte inkasní platbu a nastavíte maximální limit. Následně si každý měsíc poskytovatel dané služby požádá o nějakou částku, která se automaticky z vašeho účtu strhne. Využívá se třeba pro platbu za telefon.

Výhodou je, že nemusíte každý měsíc stresovat, abyste nějakou platbu nezapomněli odeslat. Platba se odešle bez vašeho vědomí, ale zároveň máte jistotu, že nepřekročí vámi zvolený limit. Při zadávání služby si nastavíte také frekvenci platby a číslo účtu, které si z vašeho účtu může strhávat peníze.

Většina bank v Česku službu inkaso poskytuje zdarma. Nastavit si ji navíc můžete odkudkoliv z vašeho internetového bankovnictví a zabere vám to jen chvíli.

💡 Tip: Někteří poskytovatelé služeb mají stanovené, že žádají o platbu skrz inkaso pouze jednou. Pokud na vašem účtu není v té chvíli dostatek peněz, musíte platbu následně manuálně zadat.

Co je SIPO?

Zkratka SIPO znamená Soustředěné inkaso plateb obyvatelstva. Největší výhodou služby SIPO je to, že se všechny vybrané inkasní platby spojí v jednu, kterou následně platíte. Nemusíte se tak starat o každou z plateb zvlášť, ale platíte pouze jednu velkou sumu. Typicky se tímto způsobem spojují platby za elektřinu, plyn, telefon, nájem či rozhlas.

Poskytovatelem služby je Česká pošta, která vám rovněž přidělí vaše identické spojovací číslo. Nevýhodou tedy je, že musíte osobně dojít na provozovnu. Stejně tak potom musíte osobně dojít na provozovnu v případě, že chcete změnit adresu nebo i pokud budete chtít vyřadit ze SIPO některé platby.

Následně po tom, co získáte vaše identifikační spojovací číslo, si SIPO můžete nastavit ve vašem internetovém bankovnictví. Důležité je také nastavení vašeho maximálního limitu. Doporučujeme si zadat limit dostatečně vysoký pro případ, že byste třeba potřebovali volat do zahraničí a telefonát se prodražil a podobně.

Co je SIPO?

U bank je často nastavený limit, do kdy musíte platbu nastavit, aby začala fungovat už od příštího měsíce. Například u ČSOB nebo u Komerční banky je to do 20. dne předchozího měsíce.

SIPO můžete zaplatit také hotově nebo jednorázovým příkazem k úhradě. Nicméně obě tyto služby jsou na rozdíl od inkasní platby zpoplatněné.

💡 Tip: Víte, co je vytýkací dopis, a jak se proti němu můžete bránit? Přečtěte si v našem článku.

Co je trvalý příkaz?

Představte si, že chcete každý měsíc někomu poslat určitou částku, u které víte, že se její hodnota dlouhodobě nebude měnit. Typicky je to třeba platba za nájem bytu, internet, zálohy na energie, splátku půjčky nebo zálohy na sociální a zdravotní. Místo toho, abyste tedy každý měsíc zadávali novou platbu, můžete využít služby trvalého příkazu, která peníze odešle každý měsíc sama, a vy se o to nemusíte nijak starat.

Výhodou je především to, že platby odcházejí vždy ve stejný, vámi vybraný den v měsíci. Nemusíte nic hlídat a máte jistotu, že na platbu nezapomenete. Můžete převádět částky v korunách, ale i v jiných měnách, ale vždy pouze na účet jednoho příjemce.

Stejně snadno, jako trvalý příkaz nastavíte, jej můžete ve svém internetovém bankovnictví také zrušit. Tato služba je navíc zdarma a můžete mít v jednu chvíli neomezené množství trvalých příkazů zaráz.

Nevýhodou je potom to, že ve chvíli, kdy už jej nepotřebujete, jej musíte sami manuálně zrušit. Pokud na to zapomenete, budou dál z vašeho účtu každý měsíc odcházet peníze.

💡 Tip: Přečtěte si také, jak funguje cashback nebo vratné peníze a ušetřete!

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz