Domů » Jak funguje cashback a vratné peníze?

Jak funguje cashback a vratné peníze?

autor Radka Konečná
0 komentářů
Co je cashback?

Představte si, že za váš nákup dostanete nějaké peníze zpět? Že to zní divně? Ale přesně na tomto principu funguje cashback.

To však není jediná funkce této služby. Cashback můžete využít také při výběru peněz přímo na pokladně obchodu či supermarketu. Nemusíte tedy chodit k bankomatu.

V článku se dozvíte, jak přesně cashback funguje, kdy jej ještě využijete, a které obchody jej podporují.

💡 Tip: Pokud vás zajímá téma financí, přečtěte si, co to je služba chargeback, a kdy ji můžete využít.

Co je cashback?

Jak již bylo řečeno výše, anglické slovíčko cashback má několik významů. Obecně ale můžeme říct, že se jedná o vrácení peněz. Konkrétně se cashback využívá trojím způsobem.

Výběr hotovosti na pokladně

Přímo na pokladně supermarketu či obchodu si díky cashbacku můžete požádat o výběr peněz. Funguje to úplně stejně, jako při jakémkoliv jiném placení kartou, až na ten rozdíl, že vám paní za pokladnou mimo účtenky podá také vaše bankovky.             

Výhodou této služby je, že nemusíte kvůli výběru hotovosti vyhledávat bankomat. Ve velkých městech to sice není žádný problém, avšak na vesnicích, kde často ani bankomat žádný není, je to velká výhoda. I přes to však oblíbenost této služby mezi lidmi není příliš velká a stále velké množství majitelů karet chodí pro hotovost k bankomatu.

Cashback na pokladně
Cashback na pokladně

Od roku 2018 jsou pravidla cashbacku taková, že musíte v daném obchodě nakoupit alespoň za jednu korunu, a následně si můžete vybrat hotovost v maximální výši 3 tisíce korun. Za výběr hotovosti pomocí cashbacku navíc u většiny českých bank nemusíte platit žádný poplatek na rozdíl od výběru z bankomatu.

V České republice je zhruba 10 tisíc míst, kde si peníze na pokladně vyberete. Z velkých obchodních řetězců můžeme zmínit třeba Globus, Albert, Penny, Teta, Coop, Žabka. Naopak třeba v obchodech Kaufland, Lidl či Tesco tuto službu nenabízejí.

💡 Tip: Víte, jak funguje bezplatná právní poradna? Přečtěte si, kde ji najdete.

Cashback jako prostředek marketingu

Určitě jste se už setkali s různými výhodnými nabídkami e-shopů, které vám za utracené peníze slibují vrácení určitého procenta částky na příští nákup. Jedná se o klasickou metodu marketingu, neboť daný obchod má větší jistotu, že díky poukázce na slevu z příštího nákupu, v něm znovu nakoupíte.

V České republice existují také cashbackové portály, které fungují jako prostředníci mezi zákazníkem a obchodem. Jedná například o Vratné peníze, Tipli, Refundo nebo třeba Plná peněženka.

Princip těchto prostředníků je v tom, že mají uzavřenou dohodu s některými obchody, od kterých dostávají provize za získané zákazníky. Za provedený obchod, který ke provedený přes prostředníka dostane zákazník zpět určitou předem domluvenou částku. Na všech zmíněných stránkách je potřeba se nejprve zaregistrovat. Registrace i následné používání stránek je ale úplně zdarma.

Princip je odvozen od affiliate marketingu, kdy je ideou to, že cashback portál dohazuje (doporučuje) eshopům zákazníky a nákupy. Eshopy následně dávají za doporučení nějakou odměnu, kterou ušetří na propagaci cashback portálu. Ten poté část odměny dále převádí na zákazníka.

Konkrétně u portálu Tipli vám potom částka až 22 % z nákupu přijde již do tří pracovních dnů. U stránky Refundo se většinou jedná o jednotky procent, stránka Vratné peníze potom nabízí až 20 % z nákupu zpět a Plná peněženka až 25 % z ceny. Většina těchto stránek nabízí také finanční odměnu za registraci. Obecně se výše procent liší podle obchodu, ve kterém zrovna nakupujete.

V celkovém součtu se u většiny nákupů nejedná o závratné sumy. Cashback má ale v budoucnu velké možnosti ve spolupráci s fintechy a platbami kartou. již dnes máte cashback například u prémiové verze Revolutu.

Nárokování DPH

Poslední kategorie je trochu komplikovanější a její využití nebude na rozdíl od předchozích dvou zmíněných kategorií tak časté. Využijete jej pokud například na služební cestě. Platí to na hotely a ubytování, stravování, přepravu a pronájem vozů, či telekomunikace.

Vrácení DPH ze služební cesty
Vrácení DPH ze služební cesty

Podobně se DPH vrací také z různých zahraničních cest, konferencí a společenských pracovních akcí, školení a seminářů. Další možností je, pokud váš podnik pracuje na mezinárodní úrovni.

Problematiku s nárokováním DPH je však lepší přenechat expertům, jejichž služby si firma může zaplatit.

Cashback se tedy obecně určitě vyplatí. Je jasné, že ne vždy se člověku chce objednávat zboží přes internet jen proto, aby dostal zpátky pár korun. Pokud ale kupujete něco dražšího, zkuste si na cashback vzpomenout a třeba potěšíte i svou peněženku.

Přečtěte si také, jak vytvořit nájemní smlouvu či jak začít pracovat z domova.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz