Domů » Jak funguje protikvasinková dieta a kdy je vhodná?

Jak funguje protikvasinková dieta a kdy je vhodná?

autor Petra Sýkorová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Protikvasinková dieta

Ženy řeší problémy s kvasinkami poměrně často. Na vině je spousta faktorů. Jak se zbavit vaginálních mykóz? Pomůže protikvasinková dieta!

Co je protikvasinková dieta?

Trvá 3–6 měsíců. I po je jejím ukončení je nutné nadále jíst zdravě. Má na svém seznamu povolené i zakázané potraviny. To je kvasinková dieta.

Dále se musí počítat s tím, že přejídání se opravdu k zdárným účinkům diety nepřispívá. Celkově je nutné upravit životní styl, takže spánek si přidejte v žebříčku priorit na první místo. Vaginální mykóza vzniká ze stresu, z antibiotik a z hormonální antikoncepce, takže i tady je nezbytné provést určité změny. Také musíte nosit volnější oblečení, takže v létě třeba šaty, protože neprodyšný oděv kvasinkám přeje.

Protiplísňová dieta – zakázané potraviny

Protikandidózní dieta má jednoduchá pravidla. Ten, kdo ji drží, nesmí jíst cukry a potraviny z bílé mouky. To má společné s mnohými dietami, které se soustředí na hubnutí (například keto dieta). Ty jsou totiž živnou půdou pro kandidu – kvasinku libující si v ženském rozkroku a projevující se silným nepříjemným zápachem, připomínajícím rybinu. Celozrnné pečivo však konzumovat můžete. Pijte minerálky, bylinkové a zelené čaje a samozřejmě vodu.

Kvasinky jsou ale i v trávicím ústrojí a na dalších místech lidského těla. Dokud se nepřemnoží, mohou být užitečné. Jak už bylo řečeno, častou příčinou problémů s kvasinkami je jednoznačně nesprávné stravování. Jak docílit toho, aby vás candida albicans už netrápila? Přece protikvasinkovou dietou.

Pokud ji chcete absolvovat, měli byste vědět, že zakázaný je i med a další sladidla. Sirup z agáve si tedy rozhodně nedávejte. Kečup, hořčici, majonézu a další potraviny z octa také vynechte. Obiloviny, těstoviny, polotovary, mražené výrobky, sójové produkty, arašídy, kukuřice, houby, plísňové sýry ani uzeniny opravdu nekonzumujte. Ovocnými šťávami se také neládujte. Vynechte i alkohol, a to nejlépe zcela. Z nápojů vše zkazíte také colou, slazeným čajem a vodou se šťávou.

Přemnožení kvasinek – projevy

Přestože je to i dnes poněkud tabu, kvasinky trápí opravdu mnoho žen. Jejich přemnožení se projevuje výtokem z pochvy, což může být vskutku nepříjemné. Ženy by toto měly řešit se svým gynekologem, který předepíše léky nebo doporučí volně prodejné masti a tablety, a nasadit protikvasinkovou dietu.

Protikvasinková dieta
Protikvasinková dieta

Vaginální mykózy, odejděte!

S cukrem a moukou jste už skoncovali? Se solí také velmi opatrně. Zapomeňte i na bílou rýži. Naopak jezte hodně kysaného a čerstvého zelí.

Protikvasinková dieta – povolené potraviny

Ořechy, semínka, mořské řasy, ryby, hovězí, krůtí, jehněčí maso, kozí sýr, to jsou potraviny přípustné. Dále jáhly, pohanka, čerstvé ovoce, zelenina. Česnek, cibule, zázvor, to jsou ingredience, jež potřebujete! Můžete jíst i vejce. Povolené jsou také ovesné vločky a rýžové nudle a na konci tohoto článku pro vás budu mít dva recepty.

Jak na kandidózu?

Boj začněte česnekem. Během 1–2 týdnů jezte po probuzení nalačno stroužek, další hodinu před obědem a poslední dvě hodiny po večeři. Jablečný ocet a kokosový olej také pomáhají v boji proti přemnoženým kvasinkám. Jablečný ocet se hodí ke konzumaci a kokosový olej k potření napadených partií. Dále se nebojte ovocných a zeleninových šťáv, salátů a celkově zvýšené konzumace zeleniny. Pijte hodně vody a posťte se. Vhodný je přerušovaný půst nebo jednodenní půst. Při odkyselování může pomoct i voda s citrónem, velmi zdravá a chutná tekutina.

Protikvasinková dieta – recepty

Jídelníček musí být v souladu s povolenými potravinami. Já mám pro vás několik receptů, kde figurují ovesné vločky, rýžové nudle nebo rýžové mléko. Pojďme na to.

Polévka z ovesných vloček a zeleniny

Osolíme vodu a uvaříme v ní kostičky kořenové zeleniny (300 gramů). Přidáme 1 dcl mléka a přisypeme 100 gramů vloček. Zjemníme lžicí másla a ozdobíme petrželovou natí. Dosolíme.

Rýžové nudle s kuřecím masem

Uvaříme 400 gramů rýžových nudlí. Na nudličky nakrájíme 300 gramů kuřecích prsíček a promícháme s 25 ml sójovky. Na nudličky nakrájíme půlku papriky, jednu mrkev a 100 gramů fazolových lusků. Jednu čerstvou chilli na kolečka. Na dvou lžicích slunečnicového oleje dusíme nejprve maso, poté ostatní ingredience, a to až do změknutí. Vše promícháme s rýžovými nudlemi, dalšími 25 ml sójové omáčky a nakrájeným sezamem, koriandrem a chilli.

Tak snad se vám podaří zatočit s přemnoženými kvasinkami. Přečtěte si také, proč pít kombuchu či jak na kávovou dietu.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz