Domů » Zázvor: Zdravotní přínosy a tipy na recepty

Zázvor: Zdravotní přínosy a tipy na recepty

autor Aneta Toboříková
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
zázvor

Zázvor nejenže dodává jídlu lahodnou chuť, ale je také plný živin. Lidé používají tento kořen k vaření a léčení již tisíce let. Starověké spisy z Říma, Řecka, Číny a arabských zemí popisují využití zázvoru jako léku. I dnes lidé považují zázvor za přírodní léčebný prostředek a existují výzkumy, které potvrzují jeho zdraví prospěšné účinky. Zároveň je oblíbenou přísadou do mnohých jídel. Jaké jsou tedy jeho zdravotní benefity a jak je využít?

Co je zázvor a k čemu je dobrý?

Zázvor je tropická kvetoucí rostlina, která původně rostla v jihovýchodní Asii, ale dnes je široce dostupná u pěstitelů po celém světě. Je řazen do čeledi Zingiberaceae, takže je blízkým příbuzným kurkumy. Používá se stejně jako kurkuma nejen jako léčebná potravina, ale najdete ho také ve spoustě moderních receptů.

Zdravotní přínosy zázvoru

Jaké jsou všechny zázvor účinky a zdravotní přínosy, co léčí zázvor a proč jej skutečně zařadit do svého jídelníčku?

1. Bojuje proti choroboplodným zárodkům

Chemické sloučeniny v čerstvém zázvoru pomáhají tělu bránit se choroboplodným zárodkům a tak snadno platí, že zázvor zdraví jdou ruku v ruce. Obzvláště dobře zastavují růst bakterií, jako jsou E.coli a shigella, a mohou také držet na uzdě viry.

2. Udržuje vaše ústa zdravá

Antibakteriální zazvor ucinky mohou také rozzářit váš úsměv. Účinné látky v zázvoru zvané gingeroly brání růstu bakterií v ústní dutině. Tyto bakterie jsou ty samé, které mohou způsobit paradentózu, závažnou infekci dásní.

3. Zklidňuje nevolnost

Stará babská povídačka může být pravdivá: Zázvor pomáhá, pokud se snažíte zmírnit žaludeční nevolnost, zejména v těhotenství. Může působit tak, že rozkládá a zbavuje nahromaděné plyny ve střevech. Může také pomoci při mořské nemoci nebo nevolnosti způsobené chemoterapií.

zázvor

4. Zklidňuje bolavé svaly

Zázvor nezbaví svalové bolesti na místě, ale časem může bolest zkrotit. V některých studiích měli lidé s bolestmi svalů po cvičení, kteří užívali zázvor, následující den menší bolesti než ti, kteří zázvor neužívali.

5. Zmírňuje příznaky artritidy

Zázvor působí protizánětlivě, což znamená, že snižuje otoky. To může být obzvláště užitečné při léčbě příznaků revmatoidní artritidy i osteoartritidy. Bolesti a otokům by vám mohlo ulevit buď užívání zázvoru ústy, nebo používání zázvorových obkladů či náplastí na kůži.

6. Snižuje hladinu cukru v krvi

Jedna malá studie naznačila, že zázvor může pomoci tělu lépe využívat inzulín. Je třeba provést rozsáhlejší studie, aby se zjistilo, zda zázvor může pomoci zlepšit hladinu cukru v krvi, ale prozatímní výsledky vypadají docela slibně, alespoň pro ty, kdo ještě cukrovkou netrpí, ale hladinu cukru si raději hlídají.

7. Zmírňuje menstruační bolesti

Máte menstruační křeče? Zázvor vám může pomoci. Ženy, které během cyklu užívaly 1500 miligramů zázvorového prášku jednou denně po dobu 3 dnů, pociťovaly menší bolesti než ženy, které zázvor neužívaly. Pokud nechcete jíst zpracovaný zázvorový prášek, vyzkoušejte zázvorový čaj.

8. Snižuje hladinu cholesterolu

Denní dávka zázvoru vám může pomoci v boji proti hladině “špatného” neboli LDL cholesterolu. V nedávné studii snížilo užívání 5 gramů zázvoru denně po dobu 3 měsíců lidem hladinu LDL cholesterolu v průměru o 30 bodů.

9. Chrání před nemocemi

Mezi významné účinky zázvoru patří celková podpora imunity. Zázvor je plný antioxidantů, sloučenin, které zabraňují stresu a poškození DNA vašeho těla. Mohou tělu pomoci v boji proti chronickým onemocněním, jako je vysoký krevní tlak, srdeční choroby a onemocnění plic, a navíc podporují zdravé stárnutí.

10. Zmírňuje zažívací potíže

Skvělé je také užívat zázvor na žaludek. Pokud trpíte chronickými zažívacími potížemi, kterým se také říká dyspepsie, zázvor by vám mohl přinést úlevu. Zázvor před jídlem může způsobit, že se váš organismus rychleji vyprázdní, a jídlo vás tak bude trápit ve vašem traktu mnohem kratší dobu.

Jak můžete zázvor zařadit do svého jídelníčku

Zázvor si můžete vychutnat mnoha různými způsoby – od popíjení čaje až po jeho zakomponování do hlavního jídla. Můžete jím totiž ochutit jak sladká, tak slaná jídla.

Při nákupu zázvoru do receptu je zdravější zvolit čerstvý kořen než sušenou, práškovou formu. Získáte tak více gingerolu. Kořen by měl být hladký a pevný, bez svraštělého povrchu a plísní. Oloupejte hnědou vrstvu slupky pomocí škrabky na zeleninu nebo příborového nože a poté jej nakrájejte nebo nasekejte libovolným způsobem.

Zázvor použijte pro zvýraznění chuti v:

 • v marinádách na maso a ryby,
 • smažených pokrmech inspirovaných asijskou kuchyní,
 • domácí salátové zálivce,
 • polévce (skvělá je polévka z červené čočky),
 • smoothies,
 • pokrmech ze sladkých brambor a mrkve,
 • čaj,
 • koktejly,
 • pečených dezertech.

Nakládaný zazvor se často kombinuje se sushi nebo se objevuje v pokrmech ramen. Hodí se také do salátů nebo polévek. Můžete si ho koupit ve sklenici nebo si ho vyrobit sami doma.

Pokud nemůžete sehnat čerstvý zázvor, jako náhrada poslouží práškové koření. V tomto případě bude chuť i vůně jiná a použijte ho ze začátku méně, než sami přijdete na vhodné dávkování.

💡 Tip: Zázvor se skvěle hodí do podzimních a zimních receptů, právě díky své chuti a zdravotním benefitům. Vyzkoušejte 10 Tipů na zdravé podzimní snídaně.

zázvorový čaj

Zázvorový čaj

Zazvorovy caj je tak oblíbený, že si zaslouží vlastní podkapitolu. Mezi zazvorový čaj účinky patří nejen všechny zvýšené výhody, ale také to, že vás příjemně prohřeje a naladí. Pokud přemýšlíte nad tím, na co je dobrý zázvorový čaj, tak mezi zdravotní benefity určitě připočtěte i zlepšení nálady zvýšení vnitřního klidu.

Potřebujete:

 • zázvor,
 • citron,
 • med,
 • mátu.

Každá ze zvýšených ingrediendí je navíc dobrovolná, záleží pouze na vaší chuti. Zázvor oloupejte a nakrájejte na malé kousky anebo nastrouhejte. Když zázvor nastrouháte, bude chuť čaje intenzivnější. Přidejte med, mátu a zalijte horkou vodou anebo povařte. Až trochu zchladne, tak přidejte citron, díky tomu neztratíte vitamín C.

A jak často pít zázvorový čaj? Tak často, jak se vám bude chtít.

Kdy si dát pozor na zázvor?

Zázvor kontraindikace existují pouze v případě, že berete léky na snižování krevního srážení, se kterými může interagovat. Pokud tomu tak je, raději se poraďte s lékařem. Zároveň zázvor může snižovat hladinu cukru a tím pádem by si lidé, kteří trpí cukrovkou měli dát pozor na to, jak jejich tělo na zázvor reaguje.

Nemusíte se bát, že má zázvor negativní účinky, na druhou stranu, ale poslouchejte své tělo a pokud se zázvorem začínáte, dejte si méně a postupně porci zvyšujte, tak aby vám bylo dobře a cítili jste se spokojení.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz