Domů » Podnikání při studiu: Co je potřeba a proč začít?

Podnikání při studiu: Co je potřeba a proč začít?

autor Eliška Vachková
0 komentářů
podnikání

Studujete a zaujala vás možnost podnikat? Máte nějaký nápad, který byste rádi realizovali, jen nevíte, jak na to? Jako student to máte o hodně jednodušší, pojďme si to trochu více přiblížit.

V čem je podnikání při studiu výhodnější

Ačkoliv na svou práci nemáte tolik času, z finančního hlediska se podnikání při studiu určitě vyplatí. Státem jste vedeni jako studenti, tudíž platí, že za vás odvádí zdravotní pojištění, které aktuálně činí 2 627 Kč. Až rok skončí, při podání přehledu příjmů a výdajů vám bude stanovena částka, kterou poté budete platit každý měsíc. Nemusíte se tak strachovat o výdělky, které ze začátku nebývají příliš vysoké. Máte rok na to, abyste viděli, jak to v branži chodí, a popřípadě si své rozhodnutí rozmysleli. Nezapomínejte ale na to, že i pokud si založíte živnost a svou činnost pak ukončíte, podat přehled musíte.

Co se týče sociálního pojištění, to za vás stát neplatí, ale ani vy ho neplatíte, a to po celou dobu studia, pokud nepřesáhnete výdělek 93 387 Kč za rok (platí pro 2022). V případě, že ano, pak doplácíte pojištění při podání za minulý rok, a od nového roku odvádíte částku každý měsíc. Aktuálně jde o 1137 Kč při vedlejší činnosti (což jako student máte). Pro hlavní činnost je to 2841 Kč. Jak vidíte, ušetříte spoustu peněz, a pokud nemáte tak vysoké výdělky, spíše své podnikání rozjíždíte, určitě je to dobrý nápad.

Ohledně daní a podání přehledu za předešlý rok – platí pro vás úplně to samé, pouze můžete ještě navíc kromě slevy na poplatníka využít také slevu studenta, která sníží daňovou částku. Důležité je tedy hlídat si částku výdělku, aby nepřesáhla stanovenou sumu, jinak pro vás podnikání při studiu tak výhodné nebude.

Povinnosti:

  • Podání přehledu o příjmech a výdajích,
  • Po roce podnikání placení zdravotního pojištění,
  • Nepřesáhnout stanovenou částku, při které neplatíte sociální pojištění.

Jak začít podnikat při studiu a co budete potřebovat

Nyní už víte základní informace, které je nutné vědět, abyste nebyli překvapeni. Obecně u podnikání platí pravidlo, že byste měli být vždy v obraze ohledně toho, co je nového a jaké změny se chystají – nikdo vám to totiž vědět nedá. Každý rok se mění částka pojištění, proto na nikoho nespoléhejte a informujte se.

Pro založení živnostenského listu stačí zajít na nejbližší živnostenský úřad, zaplatit 1 000,- Kč a vybrat si, v jakém oboru chcete pracovat. Nezapomeňte říct, že jste student, a žádáte tudíž o činnost vedlejší (vezměte si s sebou raději potvrzení o studiu). Oborů si můžete vybrat víc, částka se nemění. Pokud budete chtít v budoucnu nějaký přidat, neplatíte nic, jestliže se jedná o volnou živnost (nepotřebujete k ní žádné potvrzení o kvalifikaci). V případě, že je živnost vázaná, za každé přidání se platí 1 000,- Kč.

Když máte živnost založenou, nezbývá nic jiného, než začít! Přijďte s nějakým výjimečným nápadem, a ten realizujte. Po dobu jednoho roku můžete fungovat jako OSVČ bez povinnosti platit jakékoliv poplatky, tak toho využijte.

Tipy pro vás:

  • Pokud budete cokoliv pořizovat pro vaše podnikání, začněte s tím až tehdy, kdy vlastníte živnostenský list, a tudíž si můžete výdaje připočítat do přehledu, a ty se vám následně odečtou od daní.
  • Dejte si cíl, kterého byste chtěli za ten rok dosáhnout, a poté se ohlédněte za tím, proč to vyšlo/nevyšlo, a jestli jste v tom našli to, co jste skutečně hledali.
  • Vyzkoušejte více oborů. Pracujte jako freelancer pod někým, ale také makejte jen na sebe.
  • Ptejte se. Hledejte lidi, kteří pracují jako OSVČ a dozvídejte se od nich věci, které vás zajímají.
  • Nebojte se. Ať už vám dělají starosti úřady, informace, kterým nerozumíte, všechno se stane jednodušším, až do toho trochu proniknete. A pokud ne, úřady vám rádi pomohou, jsou tu od toho.

Na co si dát pozor:

  • Pokud po střední škole nepokračujete na vysokou, stát vás přestává brát jako studenta a od července musíte začít platit zálohy jako normální OSVČ.
  • Hlídejte si výdělky, aby nepřesáhly stanovenou částku.
podnikání
Jako student můžete při podnikání využívat výhody a ušetřit tak spoustu peněz

Tipy pro podnikání

Pokud už máte rozhodnuto a víte, v čem by vám bylo dobře, zamyslete se nad tím, zda je to reálné. Jste přeci jen student a povinností máte až nad hlavu. Myslete chytře a vše si co nejvíce přizpůsobujte. Máte business s kamarádem, ale nestíháte se scházet? Udělejte video konferenci. Chcete být vidět? Využijte reklamu na sociálních sítích. Prostě se zatěžujte co nejméně a vytvořte plán, který půjde ruku v ruce se vším, co děláte.

Síla internetu

V dnešní době se hodně vyplatí působit na internetu, jelikož nepotřebujete hledat vhodné místo, platit za nájem, dohlížet na lidi. Stačí si založit profil na Instagramu nebo na Facebooku a sdílet svou práci. Pokud se bavíme o webových stránkách, tam je samozřejmě třeba nějaký ten poplatek zaplatit, ale jde to i bez nich, pokud nemáte kapitál. Vše je jen o nápadu a zjištění toho, co funguje. Nezapomínejte se svých fanoušků ptát na to, co je baví a co by si přáli dál.

Naskočte k někomu

Chcete se zaučit a mít k tomu dobrého učitele? Přidejte se k projektu, který už existuje a rozjíždí se, nebo dokonce rozjetý je. Dostanete návod na to, jak být úspěšný v tom, co vás baví, a budete mít jistotu peněz. Například na tomto webu se můžete stát redaktorem úplně jednoduše, stačí se přihlásit na stáž copywritingu, kde vás vše naučíme, a pokud se vám podaří stáž dokončit, můžete psát na tento web.

Při spolupráci s někým dalším se také naučíte jednat s lidmi, zjistíte, co vám vyhovuje a co ne, a poté se můžete osamostatnit.

Najděte něco, co skloubíte se studiem

Často si jako OSVČ vybíráme něco mimo obor, který studujeme, protože jsme zjistili, že bychom se rádi rozvíjeli trochu jinde. Pokud ale můžete využít ve vašem podnikání něco, co vás ve škole učí, rozhodně to udělejte. Máte-li web, na který pravidelně přispíváte a u toho studujete fotografii, vezměte fotky, které již máte hotovy, a pochlubte se s nimi – přidejte je, vymyslete k nim téma, o kterém psát, nebo je spojte s propagací nějakého produktu. Jednoduše pracujte s tím, co máte k dispozici a využijte to na 100 %.

Jestli chcete ušetřit čas, protože toho máte ve škole hodně a nestíháte pracovat, vezměte si práci s sebou a dělejte na ní o přestávkách, na cestách nebo to spojte v jedno – školní esej pojměte zároveň jako post.

Závěr – vyplatí se to?

Vyplatí. Sice si nevyděláte závratné částky, pokud chcete využívat výhod, které podnikání při studiu nabízí, ale určitě je to skvělá vstupenka do tohoto světa. Po roce se můžete rozhodnout, zda je podnikání vůbec pro vás, a zda vás obor, který jste si vybrali, vlastně baví. Věřte, že 12 měsíců je dlouhá doba, a zkušenosti, které získáte už jako student, jsou k nezaplacení.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz