O sousedech většinou ani nevíme, jsou to prostě lidé, kteří obývají byt vedle nás, případně dům ve stejné ulici. Vše se ale změní ve chvíli, kdy přijde nějaký problém. Pěstovat si dobré sousedské vztahy je proto základ spokojeného bydlení.
V článku se dozvíte několik zajímavých tipů, jak mít skvělé vztahy se svými sousedy, jak postupovat, pokud nastanou nějaké problémy, a na koho se případně obrátit. Zapamatujte si ale, že tím nejdůležitějším tipem je komunikace.
💡 Tip: Víte, na co si dát pozor, pokud si chcete pronajmout byt v Praze? Přečtěte si v dalším článku.
Obsah článku
Dobré sousedské vztahy jsou důležité
Nejprve se pojďme podívat na to, proč je důležité si udržovat dobré sousedské vztahy. Je jasné, že ne každý člověk nám musí vyloženě sednout, ne s každým člověkem si názorově sednete, a proto ani ne každý soused se musí nutně stát vaším kamarádem. Avšak udržet si dobré vztahy se sousedy se určitě vyplatí.
Možná se vám třeba stane, že vám vypadne hlídání dětí a vy nebudete mít již možnost někoho jiného sehnat a pomůže vám právě paní, která bydlí v protějším bytě. Nebo se vám pokazí sekačka na trávu a váš soused vám půjčí tu svou. Případně, když budete nemocní, může to být právě kamarádka od vedle, která vám donese až domů nákup.
Sousedi jsou tedy lidé, kteří se potýkají s podobnými situacemi, jako vy, a proto pochopí, pokud od nich budete chtít něco půjčit nebo od nich pomoc.
Jsou to lidé, se kterými se můžete také spřátelit a setkávat. Lidé z některých paneláků či bytových domů jednou za čas pořádají společnou akci, kde se vzájemně poznávají, něco si třeba ugrilují a mohou se takto socializovat. Je fajn mít kousíček od svého domova někoho známého, ne?
Obzvlášť pro starší lidi je socializace s lidmi podstatná. Proto vznikají různě po Česku komunitní bydlení, kde třeba deset seniorů obývá jeden větší dům a vzájemně si pomáhají a socializují se. O komunitním bydlení jsme více psali v následujícím článku.
Jak předcházet sporům se sousedy
Nyní se zaměříme na tipy, co dělat, abyste předešli sporům se svými sousedy. Třeba se vám některý z nich bude někdy hodit.
Přečtěte si důkladně domovní řád
Než se nastěhujete do nového bytu, přečtěte si důkladně domovní řád domu, ve kterém hodláte bydlet. Možná, že je v něm pravidlo, které je pro vás nepřijatelné, a jejímž porušením byste si akorát zadělávali na budoucí konflikty se sousedy.
Obzvlášť se podívejte na to, jestli jsou v domě povolená domácí zvířata, v jakých částech domu můžete třeba kouřit a případně, jestli si na společné zahrádce můžete vysadit rajčata nebo postavit trampolínu.
Odhlučněte si byt
Pokud máte malé děti, ta moc dobře víte, jaký rachot umí udělat. Všechen ten křik, pobíhání, pláč a řvoucí hračky. A pokud máte takzvaně papírové stěny, představte si, že všechen tento hluk si užívají i vaši sousedi.
Pro dobré sousedské vztahy zkuste odhlučnit váš byt. To platí i v opačném případě, pokud od sousedů slyšíte přílišný hluk, který vám kazí spánek.
💡 Tip: Přečtěte si také, jak zařídit soukromí v open space kancelářích?
Nebuďte lhostejní
Když vidíte, jak se starší paní trmácí do schodů s těžkou nákupní taškou, tak jí samozřejmě nabídněte pomoc. Dodržujte předepsaný noční klid, nevyrušujte sousedy hlučnou hudbou a když vás někdo požádá o pomoc, tak se mu pokuste vyhovět. Vzájemný respekt buduje dobrou náladu a dobré sousedské vztahy.
Jste zodpovědní i za svého mazlíčka
Stejně jako za činy svých dětí jste také zodpovědní za svého domácího mazlíčka. Nic nenaštve člověka při příchodu domů tolik, jako loužička moči ve výtahu. Když už se taková nehoda stane, ukliďte společné prostory.
Pokud je váš pes příliš hlučný, promyslete, zdali by nebylo lepší byt odhlučnit. Udělejte jednoduše vše proto, abyste hlukem nikoho neobtěžovali.
Trošku jiná situace je, pokud bydlíte na venkově, kde je hluk od zvířat stále celkem běžný. Tam naopak mohou vzniknout konflikty mezi nově přistěhovanými lidmi a starousedlíky, kterým tento hluk vyhovuje. Obecně platí zásada, že by člověk měl respektovat místní a jejich zvyklosti, případně je slušně požádat a domluvit se.
Komunikujte
Pokud máte s některým ze sousedů nějaký problém, zkuste si s ním nejprve slušně promluvit. Možná si to sám ani neuvědomuje. Je to určitě lepší, než vzít násadu od smetáku a tlouct s ní o strop.
💡 Tip: Víte, jak na umění slovní sebeobrany? Přečtěte si naše tipy.
Komunikace nepomohla, co teď?
Je možné, že máte souseda, který neustále porušuje domovní řád, a i přes dostatek snahy o komunikaci, se vám vyřešit spor nedaří. V takovém případě máte několik dalších možností.
Pokud je váš soused v nájmu a vy znáte majitele onoho bytu, zkuste oslovit jej. Je to právě majitel bytu, který je zodpovědný za chování svých podnájemníků. V nájemní smlouvě mají navíc určitě zakotveno to, jak se mají chovat a kde jsou hranice.
Můžete se rovněž obrátit na vaše bytové družstvo či společenství vlastníků, kteří mohou danému sousedovi poslat výstrahu o možnosti vyloučení a v případě nesjednání nápravy jej z něj mohou vyloučit.
Pokud soused pravidelně porušuje třeba noční klid, můžete na něj zavolat také městskou policii, která mu může uložit pokutu.
V případě, že nevíte, na čí straně je právo, nebojte se obrátit na právníka. Někdy i tak banální spor jako je vlastnictví spadeného ovoce, může vést k dlouholetým konfliktům, kterým by se však snadno dalo předejít jednou návštěvou právníka, jenž by oběma stranám osvětlil situaci.
💡 Tip: Chtěli byste začít více cestovat, ale nemáte dostatek peněz? Zkuste si přečíst naše tipy na low cost cestování!