Domů » Jak vybrat matraci? (Průvodce)

Jak vybrat matraci? (Průvodce)

autor Anna Malá
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Jak vybrat matraci

Jak vybrat matraci? Chcete se dobře vyspat? Chcete, aby vás nebolela záda? Máte problémy s některými materiály kvůli alergiím? Musíte výrazně zohlednit cenu? Je toho hodně, na co byste měli dát pozor, resp. zohlednit při vybírání té pravé matrace. Každému vyhovuje něco jiného a také v každém věku máme zcela jiné potřeby. Výběru matrace byste měli věnovat čas a zvážit vše, co je pro vás podstatné.

Správná matrace vám pomůže s kvalitnější regenerací, odpočinkem i celkovým prožitkem ze spánku. Tento průvodce vám pomůže s výběrem.

Spánkem trávíme třetinu života, takže investice do kvalitní matrace je investicí do kvalitního spánku, který má zásadní vliv na kvalitu Vašeho života.

Jak vybrat matraci: Proč, komu, kam a jakou vybíráme?

Při výběru matrace musíme zohlednit hned několik věcí. Řešíme pro koho je určena. Jestli pro mladého sportovce nebo babičku v důchodu s problémy se vstáváním. Řešíme materiál, ze kterého je matrace vyrobena. Sháníte matraci pro alergiky? Pak je to jedna z nejdůležitějších preferencí. Chcete ji na každý den, nebo jen do pokoje pro hosty? Chcete vysokou, nízkou, skládací…? Všechno pečlivě zvažte.

Pro koho matraci vybíráme

Důležité je začít tím, pro koho je matrace určena a k jakému účelu bude sloužit. Vzhledem k tomu, že matraci nepořizujeme každou chvíli, je dobré vědět, zda je určena k dlouhodobému užití. Ve většině měníme matraci po 5-10 letech užívání. Pokud sháníte matraci pro každodenní užití, pak se poohlížejte po těch s dlouho životností. Sháníte-li matraci do pokoje pro hosty, můžete z některých nároků snížit.

Podstatným prvkem je také to, kdo bude matraci užívat? Někdo preferuje tvrdší matraci, někdo měkčí. Někdo má rád nižší postel, starší jistě dají přednost té nejvyšší možné, kvůli vstávání. Na trhu se můžete poohlédnout po latexových, pěnových matrací, z bio materiálů, dále pak také pružinové matrace nebo třeba sendvičové. Výběr je dnes široký a většinu si můžete vyzkoušet v obchodech, které matrace nabízejí.

Různé kvality a druhy matrací také volíte pro miminka a pro dospělé. Pro zdravé lidi, nebo ty se zdravotním omezením. Nebo také single či partnerské matrace. Připravte si seznam všech důležitých informací, které při výběru matrace potřebujete zvážit.

Materiál pro matraci

Jak již bylo uvedeno výše, dnes je na trhu široká nabídky materiálů, ze kterých jsou matrace vyráběny. V případě těch měkkých jsou nabízeny latexové matrace nebo ty z paměťové pěny. Měkčí matrace jsou lepší pro ty, kteří mají potíže s bolestí zad a kloubů. Lépe se přizpůsobí jejich tělu. Je ovšem větší pravděpodobnost, že je bude muset vyměnit za kratší dobu, než ty tvrdší.

U výběru matrací se nemusíte omezovat tím, abyste s partnerem měli stejné matrace. V nabídce totiž najdete matrace v různých provedeních a materiálech, ovšem velikosti bývají stejné. Každý si tedy může zvolit to, co vyhovuje právě jemu. Nehledě na to, že někteří výrobci nabízejí matrace s tzv. dvojí tuhostí. Každý si tak může zvolit stranu matrace, kterou potřebuje.

Co matrace musí zvládnout

Jak vybrat matraci třeba pro silnější osoby, spadající do vyšší váhové kategorie? Možná to překvapí, ale i to je potřeba zvážit. Výrobci uvádí, že nosnost matrace by měla být alespoň o 5 kg vyšší, než nosnost jejího uživatele. Pro těžší osoby by tedy byla jistě lepší vyšší matrace s větší tvrdostí. Při nezvážení této vlastnosti by se mohlo stát, že takový člověk bude spát spíš na roštu, než na matraci, v případě, že ji proleží.

Důležité je také přihlédnout k faktu, že se v noci potíme. Pokud spadáte mezi ty, kteří s větší potivostí zápasí, zvažte také prodyšný materiál matrace a doplňky k ní. Pro takové případy jsou lepší matrace s pružinami, nebo s různými vrstvami prodyšných materiálů jako kokos nebo koňské žíně apod.

Speciální požadavky na matraci

Při vybírání matrace zohledňujeme také to, zda potřebujeme něco jiného, než co standardně nabízí trh. Výrobci mají několik základních variant velikostí matrací, ovšem občas se může stát, že potřebujeme atypickou šířku i délku matrace. Ani to ale není dnes problém. Spousta výrobců dokáže vyrobit matrace na míru a nemusí to stát velké peníze.

Pro mnohé spánek znamená obtíž, pokud mají bolesti zad. Takové ležení přes noc vám potíže může ještě zhoršit, nevěnujete-li výběru matrace dostatečnou péči. Proto, máte-li nějaká zdravotní omezení apod., zvažte koupit ortopedické matrace, která je připravena na to vám posloužit, tak abyste se krásně vyspali i bez bolestí.

Doplňky k matracím: Praktické tipy

Když uvažujete nad tím, jak vybrat matraci, nezapomeňte také na to ostatní. Například je dobré mít snímatelný potah matrace. Člověk se v noci potí a pot umí vytvořit nevzhledné mapy. Pokud máte snímatelný potah, problém je vyřešen. Nehledě na to, že dobře víme o roztočích, kteří s námi “bydlí”. Není špatné čas od čas potah vyprat a zbavit se tak nechtěných nájemníků.

Dobrou věcí je také podložka, resp. chránič matrace. Je to takový “další potah”, který slouží jako první vrstva, která zachytává případný pot, nebo i výsledky “noční nehody” u malých dětí. Matrace by vám měla sloužit i třeba 10 let, proto je dobré ji chránit. Některé zdravotní neduhy dokážou se vzhledem a stavem matrace pěkně zamávat.

Při koupi matrace zvažte také různé ortopedické doplňky. Anatomické polštáře na krční páteř nebo dokonce celé podložky. Pro některé “zimouřivce” jsou v nabídce také různé teplé a měkké materiály, jako je plyš či flanel. A ti, co si rádi dopřejí a umí si vychutnat pohodlí a relax, jistě nepohrdnout nabídkou vonných sáčků nebo polštářků do postele.

Jak vybrat matraci: Druhy matrací v roce 2023

V dnešní době je široká nabídka téměř pro všechno. To je v něčem jistě dobré, ovšem nevíte-li si s tím rady, může to být spíše matoucí a frustrující. Když máte všechny informace pohromadě, tedy kdo bude matraci využívat, jak často, má zdravotní omezení, nebo speciální požadavky apod. pak už se “jen stačí” podívat na nabídku. Pro přehled jsou zde druhy matrací, ze kterých lze vybírat:

  • Matrace z PUR pěny (pružné a cenově dostupné)
  • Matrace z HR pěny (velmi pružné a prodyšné)
  • Matrace z líné pěny (neboli také paměťové, jsou známé pro svou tvárnost)
  • Pružinové matrace (používají se při tvrdším, pevném podkladu)
  • Taštičkové matrace (jsou vzdušné, mají dobré vlastnosti pro rozložení váhy, používají se pro polohovatelné postele)
  • Latexové matrace (jsou odolné, mají vysokou životnost)
  • Lamelové matrace (mají dobré ortopedické vlastnosti, přizpůsobují se páteři)
  • Sendvičové matrace (mají menší prodyšnost)
  • Antibakteriální matrace (zabraňují tvoření bakterií a množení roztočů)
  • Matrace z BIO pěny (jsou elastické, drží tvar)

Jak vidíte, vybírat je opravdu z čeho. Nejlepší je se nejdříve poptat po známých, zajít si do krámu některé matrace vyzkoušet. Pročíst si recenze a zjistit jaké mají lidé kolem vás s matrací zkušenosti. Nebo s firmou, která vámi vybranou matraci vyrábí. Nejcennější informace při nakupování dostáváme vždy z recenzí a zkušeností ostatních. Proto je dobré i tyto fakta zahrnout při svém výběru matrace.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz