Domů » Jaké jsou nejlépe placené práce současnosti?

Jaké jsou nejlépe placené práce současnosti?

autor Radka Konečná
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Nejlépe placené práce v Česku i na světě

Přemýšlíte o změně zaměstnání? Co zkusit takovou, ve které vám bude každý měsíc přicházet na účet pořádný balík peněz. Víte, jaké jsou nejlépe placené práce v Česku?

V článku vám představíme seznam nejlépe placených pozic v Česku i na celém světě. Pokud však plánujete rekvalifikaci, připravte se na to, že některé práce bez patřičného vzdělání vykonávat nemůžete. Ta obrovská výplata však může být dobrou motivací to zkusit.  

💡 Tip: Pokud se zrovna připravujete na těžký pracovní pohovor, přečtěte si, na co určitě nezapomenout.

Nejlépe placené práce v Česku

Podle dat Českého statistického úřadu byla ve čtvrtém čtvrtletí roku 2020 průměrná hrubá měsíční mzda 35 611 korun. Medián byl 32 870 korun. Největší mzdy přitom dostávali lidé v Praze, Plzeňském a Jihomoravském kraji. Naopak nejmenší mzdy dostávali zaměstnanci ve Zlínském a Karlovarském kraji. Ženy si přitom vydělávaly průměrně o 5 tisíc korun méně než muži.

V současnosti mezi nejlépe placené práce v Česku podle ISPV (Informační systém o průměrném výdělku) patří:

  • Informační a komunikační činnosti: medián hrubé měsíční mzdy 51 368 korun. Do této kategorie určitě patří například pracovníci v IT firmách a odděleních, pracovníci v telekomuniakčních firmách, tvůrci filmů, a televizních programů a vydavatelské činnosti.
  • Peněžnictví a pojišťovnictví: medián hrubé měsíční mzdy 50 053 korun. Pod tímto názvem si můžete představit třeba pracovníky v bankách a pojišťovnách.
  • Výroba a rozvod elektřiny, plynu a tepla: medián hrubé měsíční mzdy 50 413 korun. Skupina zahrnuje výrobu, zásobování a distribuci energiemi.
  • Veřejná správa, obrana a sociální zabezpečení: medián hrubé měsíční mzdy 42 047 korun. Do věřejné správy nepochybně spadají různí úřednící, politici a vláda. Dále v této kategorii najdete také zaměstnance armády.
  • Zdravotnictví a sociální péče: medián hrubé měsíční mzdy 39 055 korun. Nejvíce si ve zdravotnictví vydělávají specialisté jako zubaři, anesteziologové, psychiatři, radiologové, plastičtí chirurgové či kardiologové.

💡 Tip: Víte, jak si vydělat peníze na internetu bez vkladu? Vyzkoušejte některý z našich tipů a vydělávejte si z vašeho obýváku.

Nejlépe placené práce na světě

V roce 2020 si v EU vydělávali nejvíce zaměstnanci v Lucembursku, Nizozemí, Irsku, Belgii, Rakousku nebo třeba v Finsku. V celém světě se potom k již zmíněným státům EU přidává také Švýcarsko, Lichtenštejnsko, Norsko, USA, Island, Kanada, Singapur, Japonsko nebo třeba Nový Zéland.

Co se týče pozic, jedná se o lékaře, finančníky, pracovníky v executive managementu, právníky, univerzitní profesory, farmaceuty, pracovníky v marketingu a IT, zubaře a piloty. Jak můžete vidět, světově nejlépe placené obory se od těch v Česku příliš neliší. Výrazně se ale liší ohodnocení lidí.

Lékaři patří mezi nejlépe placené prácena světě
Lékaři patří mezi nejlépe placené práce na světě

USA

V USA si velmi slušně vydělají především zdravotníci. Nejlépe jsou na tom psychiatři, jež měsíčně vydělávají více než 350 tisíc korun. Podobně jsou na tom také gynekologové, anesteziologové, fyzioterapeuti či chirurgové. Piloti si potom v USA vydělávají až okolo 300 tisíc korun a architekti do 275 tisíc korun.

Průměrný plat v USA je přitom mezi 90 a 100 tsíci korunami za měsíc.

Švýcarsko

Ve Švýcarsku dostali zaměstnanci v roce 2019 průměrně zhruba 156 tisíc korun. Mezi nejlépe placené práce patřili IT specialisté (průměrně asi 235 tisíc korun), pracovníci v informační a komunikačních činnostech (asi 210 tisíc korun) a produktoví manažeři (211 tisíc korun).

Singapur

I v této malinkaté zemi, nacházející se v jihovýchodní Asii, si můžete slušně vydělat. Průměrný měsíční plat v Singapuru je totiž skoro 80 tisíc korun. Nejvíce si přitom měsíčně vydělají vedoucí pracovnící ve finančnictví (více než 500 tisíc korun), HR ředitelé (okolo 400 tisíc korun), IT specialisté (okolo 400 tisíc korun), vedoucí pracovníci marketingu (asi 300 tisíc korun).

Než ale začnete bědovat nad almužnou, kterou oproti lidem z USA dostáváte, je potřeba zmínit, že tamější život je mnohem dražší než v Česku. Stejně je to také třeba ve zmíněném Švýcarsku nebo i Rakousku. Není proto výjimkou, že lidé, kteří žijí v pohraničí pracují za hranicemi, ale bydlí pořád v Česku, neboť náklady na život jsou tady příznivější.

💡 Tip: Přemýšleli jste o přivýdělku pomocí vyplňování online dotazníků? Zjistěte, jestli je to opravdu spolehlivá cesta k výdělku.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz