Domů » Vývoj ceny zlata za 100 let: Co z toho vyplývá?

Vývoj ceny zlata za 100 let: Co z toho vyplývá?

autor VeronikaHel
0 komentářů
vývoj ceny zlata

Zlato patří od nepaměti k symbolům bohatství a prosperity. Vyráběly se z něj královské klenoty, po mnoho let se z něj razily mince a je oblíbeným kovem pro výrobu šperků. Tím jeho využití zdaleka nekončí. Částečky zlata najdete například ve svých mobilních telefonech a hojně se používá také ve zdravotnictví. Co však dělá ze zlata tak žádanou komoditu? A proč je důležité sledovat vývoj ceny zlata? Co nám může říct vývoj ceny zlata za 100 let? Je zlato dobrou investicí? Zlato je téměř synonymem pro stabilitu. Je tomu opravdu tak?

cena zlata

Historie zlata

Zlato fascinuje lidstvo už celé milénia. Staří Egypťané z něj tvořili šperky, sochy i ceremoniální předměty. Faraoni se nechávali pohřbívat s celými hordami zlata, které za svůj život nastřádali a které mělo vykoupit jejich cestu k bohům. Zlato postupně dominovalo všem starověkým civilizacím. V 6. století našeho letopočtu se poprvé začaly ze zlata razit mince, které se brzy staly jednotným platidlem po celé Evropě. Množství zlata určovalo sílu a moc jednotlivých říší a jeho popularita rostla.

Co určuje cenu zlata?

Jak jsem zmínila v úvodu, popularita zlata neklesá ani v dnešní moderní době. Spousta lidí stále zlato považuje za ukazatel společenského statusu. Jiní zase zlato považují za jakousi jistotu vůči proměnlivé inflaci. Investování do zlata může být zajímavou formou zhodnocení svých peněz. Než si však zakoupíte svou vlastní cihličku zlata, měli byste pochopit, co ovlivňuje jeho cenu na světovém trhu.

těžba zlata

1) Těžba zlata

Mezi hlavní hrače na poli těžby zlata patří Čína, Jížní Afrika, USA, Austrálie, Rusko a Peru. Jedná se o náročný a drahý průmyslu, který má nezanedbatelný vliv na výslednou cenu zlata na trhu. V roce 2021 činila celosvětová těžba zlata 3 000 tun. To znamená propad asi o 300 tun oproti létům 2018 a 2019. Těžařské společnosti čelí při své práci několika komplikacím. Musí těžit mnohem hlouběji, aby se dostali k cennému čistému zlatu, což znamená více práce, větší riziko a větší dopad na životní prostředí. Jednoduše řečeno, vynaloží mnohem více usílí na získání menšího množství zlata než v minulosti a tím se zlato prodražuje.

2) Poptávka po špercích

Výroba šperků tvořila v roce 2022 celkem 44% celosvětové poptávky zlata. Dalších 7,5% obsáhla potřeba zlata pro výrobu zdravotnických potřeb a elektronických zařízení. Největší množství zlata ve špercích se prodává v Číně, Indii a USA. Zde platí, že s rostoucí poptávkou po špercích a elektronice, poroste i cena zlata.

3) Bankovní rezervy

Centrální banky všech zemí světa drží určité množství svého národního bohatství v zásobě zlata. Ačkoliv už dávno neplatí, že množství zlata kryje množství peněz v oběhu daného státu, stále mají nákupy zlata do bankovních rezerv značný vliv na jeho výslednou cenu. V roce 2022 patřily mezi největší kupce zlata státy jako Turecko, Uzbekistán, Katar a Indie.

4) Hodnota Amerického dolaru

Dalším faktorem, který výrazně ovlivňuje cenu zlata, je hodnota Amerického dolaru. Americký dolar totiž dominuje cenám zlata. Pokud si dolar udržuje silnou pozici, cena zlata má tendenci klesat nebo stagnovat na nižších hodnotách. Když ale dolar na světovém trhu oslabí, cena zlata začne rapidně stoupat. Proto lidé zlato vnímají jako pojistku proti inflaci.

🎓Zajímavost: Mnozí lidé považují Bitcoin a další kryptoměny za novodobé zlato. Přečtěte si, zda se dá Bitcoin opravdu považovat za digitální zlato.

zlaté šperky

Jak se cena zlata vyvíjela za posledních 100 let?

Ve dvacátých letech 20. století se cena zlata stabilně držela kolem 660 dolarů za kilogram zlata. Během druhé světové války došlo k několika výkyvům, které odrážely aktuální dění a celkovou nejistotu v budoucnost, která ve světě panovala. Hranici 1000 dolarů za kilogram překročilo zlato na počátku 50. let.

Stabilní cena okolo tisíce dolarů za kilo se držela až do 70. let. V té době potřebovala Amerika vyřešit probíhající ekonomickou krizi. V roce 1971 americká vláda rozhodla, že americký dolar už nadále nebude svázaný s fyzickou zásobou zlata. To vedlo k revoluční proměně celého trhu se zlatem. Dolarové bankovky se začaly tisknout ve velkém a cena zlata raketově vzrostla na rekordních 6250 dolarů za kilo v roce 1974. Tento model v následujících letech převzaly téměř všechny měny světa a navždy změnily přístup ke státním financím.

Od té doby se kdysi stabilní křivka ceny zlata začal proměňovat podle aktuální situace na trhu a ve světě. Na konci 20. století překročila hranici 10 000 dolarů za kilo a dál rostla až do roku 2008, kdy svět zachvátila velká ekonomická krize. V období nejistoty vystřelila cena zlata do závratných výšin 40 000 dolarů za kilo. Pod tuto hranici už nikdy znovu neklesla. V dnešní době se kilogram zlata prodává za téměř 60 000 dolarů.

zlato

Jak investovat do zlata?

Způsobů, jak investovat do zlata, je hned několik. Každý z nich má své pro a proti. My se zde podíváme jen na pár nejčastějších a nejdostupnějších možností:

  • Zlaté šperky – nákup zlatých náušnic nemusí být jen krásný dárek pro manželku, ale i investicí do budoucna. U zlatých šperků sledujeme tzv. čistotu zlata, která se měří v karátech, přičemž nejčistší je 24 karátové zlato. Pokud tedy chcete své zlaté šperky v budoucnu zpeněžit, určitě investujte do co nejčistšího zlata.
  • Zlaté mince a cihly – zakoupení zlatých cihel není jen něčím, co vídáme ve filmech. Každý, kdo má potřebné množství peněz, si může pořídit svou zlatou cihlu. Fyzické vlastnictví zlata má však určité úskalí. Jelikož se jedná o nákladnou komoditu, musíte počítat s extra náklady na pojištění a skladování vaší hordy zlata.
  • Akcie těžařských společností – pokud nechcete zlato vlastnit fyzicky, ale stále se chcete podílet na jeho bohatství, můžete zakoupit akcie těžařských společností. Cena těchto akcií se odvíjí od celkové ceny zlata a od produktivity dané společnosti.
  • Certifikáty o zlatu – dalším způsobem, jak vlastnit zlato a přitom se o něj fyzicky nestarat. Tyto certifikáty nabízejí některé finanční instituce. V praxi to znamená, že si koupíte úpis na vlastnictví určitého množství zlata, které pravděpodobně nikdy fyzicky neuvidíte. Dávejte si však pozor na případné podvodníky a kupujte certifikáty pouze u prověřených institucí.

Teď je zde ještě otázka, jestli je dobré investovat do zlata. Ve světě pohodlného investování do akcií a kryptoměn se dostalo zlato trochu do pozadí, ovšem stále má své místo pro mnoho portfolií větších investorů i obyčejných lidí. Dnes můžete i do zlata investovat z mnohých aplikací a investičních platforem.

💡Tip: Láká vás investice do zlata a chcete se vyhnout začátečnickým chybám? V těchto článcích vám ukážeme, jak na investice do zlata a zda je investiční zlato dobrá investice.

Co z toho vyplývá?

Investování do zlata je stále výhodnou možností, jak zúročit své peníze. Z historických dat vyplývá, že největší růst ceny nastává v obdobích nejistoty, jako jsou války či ekonomické krize. S ohledem na současné dění ve světě však už může být na první investici do zlata pozdě. Pokud však zastáváte názor, že lepší pozdě než nikdy, určitě s investicí neotálejte. Je pravděpodobné, že cena zlata stále poroste.

Přidat komentář →

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz