Domů » Jakou látku vybrat na letní oblečení?

Jakou látku vybrat na letní oblečení?

autor Patrik Pilous
0 komentářů
viskóza a len

Letní čas s sebou přináší vysoké teploty, které zvládnout bez ztráty kytičky bývá často velmi náročné. Je třeba dodržovat pravidelný pitný režim a také se vhodně obléct. Které látky vám zpříjemní horký den?

Polyesterové vlákno je vhodné zejména pro funkční oděvy

Při volbě oblečení máme v současné době široké pole působnosti. Nabídka látek a oděvů je velmi pestrá. Polyester, bavlna, viskóza, len patří k nejběžnějším materiálům, z nichž každý nabízí něco jiného. Polyester je vyrobený z umělých polyesterových vláken. Jeho předností je zejména barevná stálost. Barvy se praním nevymývají, takže oděv si zachovává svůj původní vzhled po dlouhou dobu. Velmi rychle schne na vzduchu, proto bývá součástí i funkčního oblečení na sport. Často se přidává i do směsových materiálů společně s bavlnou nebo lnem. 

Viskóza je náhradou pravého hedvábí

Lepší volbou pro horké dny může být viskóza, kterou můžeme považovat za alternativu k přírodním materiálům, jako jsou len nebo bavlna. Používala se již v 19. století, kdy měla být levnější náhradou pravého hedvábí. A používá se dodnes, a to i na letní oděv, protože výborně chladí a nežmolkuje se. Zároveň se příjemně nosí, takže patří k oblíbeným látkám. Pestrou nabídku různých vzorů nejen polyesterových a viskózových látek najdete na Bubulakovo.cz.

Přírodní vlákna vyhrávají

Jedničkou mezi materiály na letní oblečení jsou ty přírodní – hedvábí, bavlna a len, které lidstvo využívalo už ve starověku. Lněné vlákno je chladivé a pro horké letní dny jako dělané. Velmi dobře pohlcuje pot nebo jinou tekutinu, takže se využívá také na šití prostěradel, utěrek nebo ručníků. Nevýhodou může být jeho velký sklon k mačkavosti. Nesvědčí mu ždímání, pozor je třeba si na to dávat při praní, kdy je lepší volbou program pro jemné prádlo. Ze lnu se šijí dámské šaty, sukně i kalhoty nebo lehké pánské letní obleky.

Přečtěte si také o nejkrásnějších místech v ČR nebo o zajímavých místech na Tenerife.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz