Domů » TOP 15: Nejkrásnější místa v ČR, které musíte navštívit

TOP 15: Nejkrásnější místa v ČR, které musíte navštívit

autor Radka Konečná
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Nejkrásnější místa v ČR

V posledních letech zažívá cestování obrovský boom. Letenka je občas stejně drahá jako obědové menu a pěkných, ale přitom cenově dostupných ubytování najdete mraky. Exotika a velké dálky lidi prostě táhnou. Česko má ale přitom také co nabídnout! Rozmanitou přírodu, historická města a úchvatné výhledy z vrcholků hor. Přečtěte si, jaká jsou nejkrásnější místa v ČR a dejte své vlasti šanci vás ohromit.

💡 Tip: Víte, kam na výlet v Praze? Přečtěte si naše tipy a vyrazte třeba na procházku Prokopským údolím.

Nejkrásnější místa v ČR

V článku vám představíme 15 nejkrásnějších míst v České republice, která by měl určitě za život navštívit každý Čech. Byli jste na všech? Pokud ne, nechte se inspirovat třeba na příští výlet.

1. Český Krumlov

Ačkoliv je Česko poseté krásnými starobylými městy, jen stěží byste našli takové, které by mohlo konkurovat Českému Krumlovu. Toto jihočeské městečko se nachází nedaleko Českých Budějovic a jeho největší a nejpopulárnější dominantou je stejnojmenný hrad a zámek, kde se natáčela nejedna pohádka.

Český Krumlov je jedno z nejkrásnějších měst v Česku
Český Krumlov je jedno z nejkrásnějších měst v Česku

Z věže hradu a zámku je navíc nádherný výhled po širokém okolí. Určitě nevynechejte i procházku historickým centrem města a zastavte se v jedné z mnoha malých galerií.

Český Krumlov je v létě hojně navštěvovaný vodáky, kteří zde sjíždějí řeku Vltavu. V zimě pak centrum města láká nádhernými vánočními trhy, na které se jezdí dívat turisté z Česka i ze zahraničí. Český Krumlov se stal velmi populární. Pokud jste zde ještě nebyli, tak doporučujeme prodloužený víkend v jednom ze skvělých hotelů.

Prohlédněte si ty nejlepší hotely a ubytování v České Krumlově ↗️

2. Centrum Prahy

Navštívit hlavní město Prahu je snad pro každého Čecha povinností. Historické centrum města je pro svou zachovalost a krásu zapsané na Seznamu světového dědictví UNESCO. Nachází se zde gotické, renesanční i barokní stavby a při pohledu z výšky nebudete schopní spočítat všechny věžičky.

Stověžatá Praha
Stověžatá Praha

Začněte prohlídku v okolí Staroměstského náměstí. Podívejte se na Pražský orloj ze 14. století, Staroměstskou radnici či Staronovou synagogu. Pokračujte přes turisty oblíbený Karlův most až na Malou stranu, odkud to máte již jen kousek k další dominantě města, Pražskému hradu. Od něj se pěšky dostanete do Petřínských sadů, kde se nachází Petřínská rozhledna, z níž je fascinující výhled na celé město. Praha má mnoho skvělých míst a výhledů. Naleznete zde i mnoho méně navštěvovaných míst a jedná se o opravdu zajímavou destinaci.

Prohlédněte si ty nejlepší hotely a ubytování v Praze ↗️

💡 Tip: Více tipů na výlety v Praze a blízkém okolí se dočtete v našem článku.

3. Karlštejn

Jen pár desítek minut jízdy vlakem od Prahy se nachází městys Karlštejn. Většina lidí si však pod tímto názvem vybaví stejnojmenný hrad, který je nejnavštěvovanější turistickou atrakcí široko daleko.

Jeden z nejznámějších českých hradů Karlštejn
Jeden z nejznámějších českých hradů Karlštejn

Tento středověký hrad byl založený ve 14. století a měl v něm své sídlo i král Karel IV. Již od počátku 15. století byl na hradě uschován císařský korunovační poklad. Ten zde zůstal s kratšími přestávkami až do 30leté války, kdy byl poklad kvůli bezpečnosti převezen na Pražský hrad.

Dodnes se jedná o obdivuhodnou stavbu, kterou každoročně navštíví stovky tisíc turistů. Ti si zde prohlížejí unikátní zdobenou kapli svatého Kříže, 60 metrů vysokou Velkou věž, mohutné opevnění i krásný Císařský palác.

Jen pár kilometrů pěšky od hradu se rovněž nachází turisticky velmi populární bývalé lomy Malá Amerika, Mexiko či Velká Amerika, kterému se často přezdívá český Grand Canyon. Z vrchu lomů jsou opravdu nádherné výhledy.

4. Telč

Historické město Telč se nachází nedaleko Jihlavy v kraji Vysočina. Není nijak velké, ale i přesto vás svou krásou dostane. Historické centrum je rovněž zapsané na Seznam světového dědictví UNESCO.

Typické barevné domečky v centru Telče
Typické barevné domečky v centru Telče

Pro město jsou typické barevné domečky s bohatými štukovými dekoracemi a různě tvarovanými štíty, které lemují celé hlavní náměstí. Při objevování historického centra můžete rovněž navštívit i stejnojmenný zámek, na jehož nádvoří se často konají různé koncerty a divadelní představení. Nezapomeňte také na procházku v zámecké zahradě či podél městských hradeb.

Víte, jaká jsou nejkrásnější místa na Slovensku? Inspirujte se naším seznamem.

5. Holašovice

Pokud byste hledali nejkrásnější vesnici v Česku, pak byste měli zamířit do Holašovic. Nachází se jen kousek od Českých Budějovic a pro svou jedinečnost jsou Holašovice vesnickou památkovou rezervací, zapsanou na seznamu UNESCO.

Pravou vesnickou atmosféru si užijete v Holašovicích
Pravou vesnickou atmosféru si užijete v Holašovicích

Najdete zde soubor 23 malebných jihočeských chalup, postavených ve stylu takzvaného selského baroka z druhé poloviny 19. století. Všechny staré domy jsou krásně zrekonstruovány. Součástí památkově chráněného areálu jsou také stáje, chlévy, maštale, či sýpky. Při procházce po návsí se tak cítíte jako v nějaké pohádce. Zajímavé je, že většina z chalup je v soukromém vlastnictví a jsou tedy dodnes trvale obývány. I tento fakt přispívá k tomu, že je vesnice skvěle a unikátně zakonzervovaná.

🎓 Zajímavost: Víte, že je celkově v České republice 16 památek UNESCO? Navštívili jste je už všechny?

6. Karlovy Vary

Až u hranic s Německem v takzvaném lázeňském trojúhelníku se nachází jedny z nejnavštěvovanějších lázní v Česku Karlovy Vary. Od letošního roku se tyto lázně navíc zařadily na Seznam světového dědictví UNESCO jako slavné lázeňské město.

V Karlových Varech si užijete pořádný relax
V Karlových Varech si užijete pořádný relax

Karlovy Vary lákají nejen lázeňské hosty, ale především turisty. Aktivit ve městě i v jeho blízkém okolí je mnoho, stačí si vybrat. Většina návštěvníků svou prohlídku města směřuje přímo na kolonádu v ulicích Lázeňská, Stará Louka, Nová Louka či Vřídelní. Po cestě se nachází mnoho různě teplých a různě chutnajících pramenů. Mezi nejznámější patří Pramen Karla IV., Tržní, Vřídlo či Mlýnský.

Protože se město nachází v údolí, z obou stran se tyčí kopce, z nichž jsou nádherné výhledy. Můžete zde najít několik rozhleden. Na rozhlednu Dianu dokonce vede lanovka. Pokud však nedáte dopustit na pořádný výšlap, běžte na vyhlídku Karla IV., či na Goethovu vyhlídku.

Prohlédněte si ty nejlepší hotely a ubytování v Karlových Varech ↗️

Ve městě se každý rok již 55 let koná prestižní filmový festival Karlovy Vary International Film Festival i další hudební festivaly.

7. Litomyšl

Perlou Pardubického kraje je renesanční zámek Litomyšl z 16. století, který se nachází ve stejnojmenném městě. Nejznámější je pro své fasády, které jsou celé pokryté sgrafitovou výzdobou (neboli psaníčky). Interiér byl upravován v barokním a klasicistním stylu, což dokládá i bohatá štuková výzdoba a iluzivní výmalba pokojů.

Zámek v Litomyšli nepochybně patří mezi nejkrásnější místa v ČR
Zámek v Litomyšli nepochybně patří mezi nejkrásnější místa v ČR

Pěkné je i samotné centrum městečka Litomyšl, jehož hlavní náměstí lemují barevné měšťanské domečky s různě tvarovanými štíty.

8. Lednicko – Valtický areál

Slunce, víno, kroje a krásná města. To je jižní Morava! Jedna z nejnavštěvovanějších oblastí v Česku ukrývá nejen stovky vinných sklípků, ale také úchvatný Lednicko-valtický areál, který se opět nachází na seznamu Světového dědictví UNESCO.

Lednický zámek je velkým jihomoravským lákadlem pro turisty
Lednický zámek je velkým jihomoravským lákadlem pro turisty

Součástí tohoto jedinečného areálu jsou obce Lednice, Valtice a Hlohovec a dále Boří les a Lednické rybníky. Lednice a Valtice jsou známé pro své nádherné zámky. Ten lednický navíc obklopuje obrovská zámecká zahrada, jíž dominuje minaret, který odjakživa zastával funkci pouze dekorační, nikoliv náboženskou.

Areál turisté běžně projíždějí na kolech či procházejí pěšky. Můžete zde nají třeba lovecký zámeček Belveder, Apollonův chrám, Dianin chrám, Obelisk, či Tři Grácie.

9. České Švýcarsko

Národní park České Švýcarsko se nachází v okrese Děčín mezi obcemi Hřensko, Jetřichovice, Brtníky a Krásná Lípa. Symbolem parku se stala Pravčická brána, která je se svou výškou 16 metrů největší pískovcovou bránou v Evropě.

Právě pískovce jsou pro tuto oblast typické. Díky erozi zde vzniklo několik skalních měst, věží, brán či stěn. Po cestě najdete rovněž několik vyhlídkových míst. Začněte prohlídku v Hřensku, pokračujte okolo Pravčické brány a pak Gabrielinou stezkou až do obce Mezní Louka. Procházka vám zabere něco kolem tří hodin.

Pohled na Pravčickou bránu
Pohled na Pravčickou bránu

Pěkná je také procházka z Mezní Louky přes Malou Pravčickou bránu, hrad Šaunštejn až do Vysoké Lípy. Případně vyrazte i ke zřícenině Dolského Mlýna, kde se často natáčejí pohádky.

💡 Tip: Některé další soutěsky jsou aktuálně neprůchozí. Před cestou se proto raději informujte na oficiálních stránkách Národního parku České Švýcarsko.

10. Adršpašsko – teplické skály

Národní přírodní rezervace Adršpašsko – teplické skály se nachází na Broumovsku, tedy mezi Krkonošemi a Orlickými horami. Turisté sem jezdí obdivovat vysoké skály stojící blízko sebe, mezi nimiž vedou uzoučké soutěsky. Z vrchu některých z nich je navíc fascinující výhled.

Nejkrásnější místa v ČR: Adršpašsko – teplické skály
Nejkrásnější místa v ČR: Adršpašsko – teplické skály

Skalami vede několik turistických tras, na kterých můžete vidět také Adršpašské jezírko, skalní město, zříceniny hradů Střmen a Adršpach i několik působivých vodopádů.

💡 Tip: Od letošního roku správci turistických tras kvůli velké návštěvnosti zavedli povinné zakoupení vstupenky do skal přes rezervační systém. Největší vytíženost je přitom mezi 10. a 14. hodinou. Zkuste proto přijet trochu dříve či později, ať máte na prohlídku klid a prostor.

11. Kutná Hora

Víte, že jen kousek za Kolínem jste mohli ještě před pár stoletími najít stříbrnou žílu? Ve středověku byla Kutná Hora kvůli těžbě stříbra jedno z nejvýznamnějších královských měst v Českých zemích. Stříbro však bylo téměř kompletně vytěženo již v 18. století.

Pohled na Kutnou Horu
Pohled na Kutnou Horu

Dnes se do Kutné Hory jezdí za prohlídkou nádherného historického centra města, které je opět zapsané na seznamu Světového dědictví UNESCO. Při procházce se určitě zastavte ve Vlašském domě, prohlédněte si Hrádek a Barborskou ulicí se podél soch svatých dostaňte až k fascinujícímu Chrámu sv. Barbory.

Pokud vás touha po stříbru ještě nepustila, nezoufejte! České muzeum stříbra pořádá prohlídku s názvem Cesta stříbra, jejíž součástí je také návštěva středověkého dolu.

12. Kladrubský hřebčín

Milovníci koní si nyní přijdou na své. Kousek od Přelouče se nachází obec Kladruby nad Labem, kde můžete navštívit jeden z nejvýznamnějších a nejstarších českých hřebčínů. Od roku 2019 se rovněž nachází na seznamu světového dědictví UNESCO.

Kladrubský hřebčín

Chov koní zde začal již v 16. století a od 17. století se tady začali chovat typičtí kladrubští bělouši. Toto plemeno bylo speciálně vyšlechtěno pro tažení kočárů císařů a králů. Zajímavostí je, že se těmto běloušům rodí černá hříbata, která s dospíváním zbělají.

Hřebčín si můžete prohlédnout v několika prohlídkových okruzích: Stáje, Kočárovna, Zámek, Lesovna a Rozhledna. Krásné jsou také procházky malebnými cestičkami okolo pastvin.

💡Tip: Kvůli velké vytíženosti je dobré si vstupenku do hřebčína předem koupit.

13. Mariánské Lázně

Mariánské Lázně je město v západních Čechách, které je známé pro své léčebné prameny a lázeňské zařízení. Je to oblíbené místo pro lázeňské pobyty a relaxaci, ovšem i pro odpočinek ve skvělých rezortech wellness. Pokud máte rádi masáže, sauny i krásné procházky klidnou krajinou, tak vás Mariánské Lázně uchvátí. V Mariánských Lázních najdete hned několik lázeňských domů, kde můžete využít různé lázeňské procedury a služby hrazené pojišťovnou nebo vámi.

Město také nabízí řadu turistických atrakcí, jako například kolonády, parky, muzea a kulturní památky. Je to skvělé místo pro procházky a relaxaci v přírodě, která je zde opravdu výjimečná. V blízkosti města najdete také několik golfových hřišť a lyžařských areálů pro zimní sporty, takže toto město je zajímavé v létě i v zimních měsících.

Prohlédněte si ty nejlepší hotely a ubytování v Mariánských Lázních ↗️

14. Olomouc

Mezi nejkrásnější místa v ČR jistojistě patří také moravské město Olomouc. Se svými 100 tisíc obyvateli se jedná o 6. nejlidnatější město v Česku, ale i přes to vás nadchne svou útulností.

Na své si v Olomouci přijdou nadšenci do historie, umění, i milovníci dobrého jídla a piva, které se nachází téměř na každém rohu. Začněte prohlídku u olomouckého dómu sv. Václava, kde se zároveň nachází také zbytky přemyslovského hradu. Právě zde byl zřejmě zavražděn v roce 1306 král Václav III. Pokračujte prohlídku směrem do centra k Hornímu náměstí, kde najdete pozoruhodnou radnice s orlojem.

Olomoucká radnice s orlojem určitě patří mezi nejkrásnější místa v ČR
Olomoucká radnice s orlojem určitě patří mezi nejkrásnější místa v ČR

Za návštěvu rovněž stojí Svatomořická věž vedle kostela svatého Mořice. Vyšplhejte se do výšky 46 metrů a prozkoumejte uzoučké olomoucké uličky. I v Olomouci můžete najít památku UNESCO. Je to Sloup Nejsvětější Trojice z 18. století. Dále je pro město typický soubor šesti zdobených barokních kašen s antickými motivy.

Pokud raději navštěvujete parky a přírodu, pak určitě zamiřte do rozária. Obzvlášť na začátku léta vás toto místo uchvátí svou omamnou vůní. Čtyřikrát do roka se navíc v Olomouci pořádají v areálu Výstaviště tradiční výstavy květin a zemědělských plodin Flora. V tu chvíli je Olomouc opravdu květinové město.

15. Ještěd

Rozhledny, vysílače, věže, posedy, vyhlídky. Česko je jimi úplně poseté. Téměř na každém kopci je nějaké místo, odkud můžete pozorovat okolní krajinu. Jen u málokterých vás ale uchvátí i samotný pohled ze spodu kopce. Rozhledna na Ještědu je ale přesně tento případ. Cestu k ní určitě nemůžete minout, neboť ji uvidíte už z dálky.

Nejkrásnější místa v ČR: Z Ještědu uvidíte do širokého okolí
Z Ještědu uvidíte do širokého okolí

Ještěd se nachází na okraji severočeského města Liberce a se svou výškou 1012 metrů je jednou z největších dominant Ještědsko – kozákovského hřbetu. Rozhledna měří 94 metrů a její součástí je také restaurace a hotel. Pokud se tedy toužíte probudit vysoko v oblacích, pak zamiřte právě na Ještěd. Nahoru můžete vylézt buďto po svých, anebo lanovkou.

Z Ještědu doporučujeme pokračovat pěšky do nedalekého Kryštofova údolí, kde vás čeká klidná příroda, kterou jen občas naruší železniční mosty či dřevěné chaloupky.

💡 Tip: Lanovka na Ještěd jezdí v 30minutových intervalech od 8 do 19 hodin. Výjimkou jsou pondělky, kdy lanovka začíná provoz až ve 14 hodin. V zimní sezóně pak provozní doba provozní končí už v 18 hodin.

16. Znojmo

Mezi nejkrásnější místa v ČR nesmíme zapomenout přidat nádherné jihomoravské město Znojmo. Nachází se jen pár kilometrů od státních hranic s Rakouskem a žije v něm přes 30 tisíc obyvatel.

Turisté Znojmo navštěvují z mnoha důvodů. Milovníci vína si užívají výhledy na okolní vinice a večery tráví v tradičních sklípcích. Historičtí nadšenci se mohou procházet po starobylém centru. U Znojemského hradu, který byl postavený v 11. století, je nádherný výhled do širého okolí. Za prohlídku rovněž stojí také rotunda svaté Kateřiny a kostel svatého Mikuláše.

Mezi nejkrásnější místa v ČR patří také jihomoravské Znojmo
Mezi nejkrásnější místa v ČR patří také jihomoravské Znojmo

Velké oblíbenosti mezi všemi druhy turistů se těší Znojemské podzemí, které se rozkládá na čtyřech patrech a celkově měří 27 km. Jeho historie místy sahá až do období přelomu 14. a 15. století. Na výběr máte mezi klasickou a adrenalinovou trasou. Ta se ještě dělí podle obtížnosti a průchodnosti terénu na tři varianty.

Tímto výčtem samozřejmě krásná místa v Česku nekončí. Každé město či hory mají něco, kvůli čemu stojí za to tam jet. Stačí mít jen touhu je objevit.

Pokud milujete cestování a chtěli byste žít na dovolené, zjistěte, jaké jsou nejlevnější země pro freelancing a vydejte se za dobrodružstvím. Nebo si přečtěte náš zajímavý článek o Memento mori.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz