Domů » Jsou dárkové poukazy tajnou zbraní obchodníků?

Jsou dárkové poukazy tajnou zbraní obchodníků?

autor Monika Kolářová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Dárkový poukaz na služby

Jsou dárkové poukazy tajnou zbraní obchodníků? Klasická situace, kterou známe a prožíváme všichni. Ve městě se objevila adventní výzdoba a nás začal trápit pocit nutnosti nákupu vánočních dárků. Jaký dárek zvolit pro přítele či člena rodiny, který je ten správný a rozzáří jeho oči? Darovat blízkým dárkový poukaz je dnes běžným řešením. Jejich obliba celosvětově roste a obchodníci jsou z jejich prodejů nadšení. Otázkou je, jestli dárkovým poukazem obdarovanému nepřitížíme. Někdy je prostě vhodnější darovat peníze originálně místo konkrétního poukazu.

Co se rozumí pod pojmem dárkový poukaz?

Dárkovým poukazem se rozumí cenina s určitou peněžní hodnotou, kterou je možné využít pro zakoupení zboží či služeb. Jeho darováním dáváme obdarovanému možnost si svobodně vybrat vhodný dárek nebo potřebnou službu. Dárkový poukaz (certifikát) je možné uplatnit u nasmlouvaného prodejce neomezeně nebo v přesně definovaném časovém rozpětí. Obdobou jsou slevové poukazy, které obsahují údaj o výši procentuální slevy z ceny zboží.

Dárkové poukazy se osvědčily také u menších obchodníků. Zde se můžete podívat na příklady dárkových poukazů z oblasti oblečení a módy.

Poukaz na slevu je zajímavým marketingovým tahem obchodníků

Kde je možné zakoupit dárkové poukazy?

Dárkové poukazy lze běžně zakoupit v kamenných prodejnách, ale i prostřednictvím internetu – na specializovaných portálem (např. Slevomat) nebo přímo na webových stránkách prodejců. Každý emitent poukázek na svůj specifický potisk i grafickou úpravu, která zachycuje logo prodejny či charakter služby a hodnotu poukazu. Poukaz můžete uplatnit v klasické tištěné podobě nebo jako elektronický voucher.

Jaké služby a zážitky nabízí dárkové poukazy pro muže?

Dárkové poukazy pro muže nabízí více slevových portálů (www.rajzazitku.cz, www.adrop.cz, www.firmanazazitky.cz) poskytují opravdu rozmanitý výběr aktivit. Z čeho se dá vybírat? Z nepřeberného množství gurmánských zážitků, přes adrenalinové sporty, testování moderní i vojenské techniky, po specializované kurzy. Zvídanost je cestou k úspěchu, a proto neváhejte a darujte svým blízkým zajímavou aktivitu.

Dárkové poukazy na pobyt v atraktivních oblastech jsou tajnou zbraní obchodníků
 • Simulace volného pádu
 • Jízda transportérem a střelba
 • Jízda ve formuli
 • Degustace rumů
 • Bagrování
 • Armádní drill
 • Indoor surfing
 • Bungee jumping
 • Vyhlídkový let letadlem
 • Tamdemový seskok padákem
 • Jetpack
 • Kurz potápění
 • Škola smyku
 • Ponor na zkoušku

Jsou dárkové poukazy pro ženy stejně atraktivní?

Portály zaměřené na prodej dárkových poukazů pro ženy (www.skrz.cz, www.zazitky.cz) vychází z předpokládaných potřeb svých potenciálních uživatelek. Jedná se o nabídku kadeřnických, kosmetických či masážních služeb, pobytové aktivity spojené s relaxací, výlety za kulturou, zájezdy, kurzy vaření, ale také různé gurmánské zážitky. Některé nabídky jsou podobné. Odvážnější z vás mohou sáhnout i po nějakém adrenalinu. Posuďte sami.

Dárkový poukaz zakoupený u cestovní kanceláře umožní vašim blízkým vyrazit na nenáročnou túru, která osvěží tělo i mysl
 • Masáž horkou čokoládou
 • Pivní lázně v Praze
 • Vyhlídkový let – Pálava
 • Jízda v obrněném transportéru
 • Degustace světových vín
 • Kurz výroby čokoládových pralinek
 • Asie na talíři
 • Etiketa u stolu
 • Nazpívejte vlastní CD
 • Kouzlo olejomalby

Jaké výhody přináší nákup dárkového poukazu obchodníkům?

Jsou dárkové poukazy tajnou zbraní obchodníků? V posledních letech jejich emitace výrazně roste. Poukazy na nákup dárků nabízejí prodejny s oblečením, obuví, cestovní kanceláře, kadeřnická i kosmetická studia ale i potravinářské řetězce. Prodejna Kaufland nabízí praktický dárkový poukaz ve formě platební karty s přeplacenou částkou v rozmezí 100 Kč až 3000 Kč. Ten je možné uplatnit postupnými nákupy v rozmezí čtyř let od data aktivace.

Dárková karta na nákupy od Kauflandu

Obchodník získává prodejem poukazu finanční hotovost

Mezi nákupem a uplatněním dárkového poukazu uplyne určitá doba, a tak obchodník získává k dispozici hotovost, s níž může bezúročně po určitou dobu disponovat. Lhůta pro uplatnění dárkového poukazu není v ČR přímo daná zákonnou úpravou. Obchodníci si ji volí sami a na vydaných dárkových poukazech je přímo uvedená nebo je poukaz možné uplatnit neomezeně. Vždy je lepší se při vlastním zakoupení informovat u prodejce.

Dárkový poukaz je také efektivním marketingovým prostředkem

Zakoupením dárkového poukazu zajisté potěšíte obdarovaného, ale zároveň upozorníte na nabízené služby. Obchodník má možnost zvýraznit atraktivitu svých služeb a zboží vhodně zvoleným designem šablony dárkového poukazu. Zakoupený dárkový poukaz probudí zájem obdarovaného a ten se začne aktivně zajímat, jak a kde poukaz uplatnit. Návštěva prodejny nebo webové stránky mu nastíní možnost výběru.

Dárkový poukaz může napomoci s řešením nepříjemné reklamace

Pokud nastane situace, kdy obchodník nemá možnost nabídnout zákazníkovi vhodnou alternativu v rámci řešení reklamace zboží či služby, je dárkový poukaz elegantním řešením. Cestovní kancelář se může potýkat s odloženým letem, na prodejně s obuví, již vyprodali požadovaný model. Obchodník navíc získává čas a prostředky, které je možné efektivně využít.

Obdarovaní zákazníci nevybírají jen z akčního zboží

Pokud se majitel dárkového poukazu vydá na nákup, tak zpravidla nevyhledává pouze akční zboží. Je navíc také ochotný si zakoupit i produkt s vyšší cenou, než je vlastní hodnota poukazu a rozdíl cen doplatit. V jeho podvědomí panuje představa, že produkt jako takový není až tak drahý a doplatek nezatíží jeho rozpočet. Snáze tak získá třeba nejlevnější dovolenou u moře s rodinou, na kterou by sám pracně spořil.

Dovolená u moře, která s dárkovým poukazem nezatíží rodinný rozpočet

Při neuplatnění dárkového poukazu získává obchodník finanční prostředky navíc

Jestliže vlastník dárkového poukazu svůj benefit neuplatní z důvodu jeho ztráty nebo opomenutí, patří zisk obchodníkovi. Obchodník může takto získané prostředky využít na financování ztrát. V případě, že zákazník nestihne uplatnit poukaz včas nebo není spokojen s oblastí nabízené služby či produktu, je možné ho se slevou nabídnout k odprodeji přes internetové slevové portály.

 Nabídka dárkových poukazů je ve své podstatě výhodná pro obě strany. Obdarovaný má pocit, že získal možnost si zakoupit produkt, který by si běžně nekoupil. Darovaná nevšední aktivita může také posílit a upevnit opravdové přátelství, které tolik v mezilidských vztazích pomáhá. Proto neváhejte a pečlivě vybírejte, čím letos své blízké potěšíte.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz