Domů » Jsou energeticky soběstačné domy budoucnost

Jsou energeticky soběstačné domy budoucnost

autor Aneta Toboříková
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
soběstačné domy

V době klimatických změn se energetická soběstačnost a účinnost stala hlavním tématem nejen pro architekty a stavebníky, ale pro všechny, kdo chtějí co nejvíce zmírnit dopad vlastního chování na životní prostředí. Soběstačné domy pomáhají snižovat naši ekologickou stopu díky chytrým systémům založeným na obnovitelných zdrojích a jejich stavba je tak rozhodně na pořadu dne. 

Co je to energeticky soběstačný dům?

Pokud jde o ekologické stavění, neexistuje žádný univerzální standard. Každá země má jiné zákony a předpisy, které se neustále vyvíjejí s tím, jak technologické inovace otevírají nové možnosti. Světová rada pro šetrné budovy (World Green Building Council) shrnuje hlavní dosavadní pokyny a nabízí seznam kritérií pro “zelené” domy:

  • efektivní využívání energie, vody a dalších zdrojů,
  • využívání obnovitelných zdrojů energie (např. solární systémy),
  • opatření ke snížení znečištění a produkce odpadu prostřednictvím opětovného použití a recyklace,
  • dobrá kvalita vnitřního ovzduší,
  • používání netoxických, přírodních materiálů,
  • návrh, který zohledňuje jak životní prostředí, tak kvalitu života obyvatel,
  • návrh, který lze přizpůsobit měnícímu se prostředí.

Podle toho, kolik z těchto kritérií je splněno, můžeme rozlišovat různé typy energeticky účinných budov – od “pasivních” až po plně soběstačné domy.

🎓 Zajímavost: Stavebnictví se celosvětově podílí na emisích CO2 více než 30 %. Vzhledem k těmto ohromujícím číslům je nejvyšší čas, aby naše domy byly šetrnější k životnímu prostředí. 

Soběstačné koncepty bytových komplexů

Může se zdát, že soběstačnost a energetická účinnost jsou pojmy, které se většinou pojí s rodinnými domy a že pokud chcete takto bydlet, musíte si postavit něco vlastního. Nicméně ve světě se pomalu objevují i bytové komplexy, které ctí výše zmíněné principy.

V městečku Vårgårda v jižním Švédsku je blok 30 bytů poháněn výhradně solární energií a uskladněným vodíkem. Projekt si tak vysloužil titul “první energeticky soběstačný bytový komplex na světě”. Více než 150 bytů v šesti obytných blocích funguje bez externích zdrojů a dodavatelů energie, takže obyvatelé nejsou ovlivněni kolísáním cen elektřiny. Samotné solární panely na střechách produkují dostatek energie na celoroční zásobování.

Podobně i sídliště u Curyšského jezera ve Švýcarsku nastavuje nové standardy moderního komunitního bydlení. Takzvaný “Männedorf” vyrábí pomocí fotovoltaických systémů a dvou větrných mlýnů roční dodávky elektřiny pro 16 rodin. Všichni obyvatelé mají měsíční rozpočet na elektřinu zdarma, zatímco aplikace jim pomáhá sledovat spotřebu energie.

Jak šetřit energií ve starších budovách

Samozřejmě stavět úplně nové domy není řešení pro každého, a ani by to nebylo z ekologického hlediska žádoucí. Je proto potřeba využít co možná nejlépe i všechny budovy, které jsou již postavené. Existuje totiž mnoho způsobů, jak snížit spotřebu energie, i když nebydlíte v plně modernizovaném domě. Doporučujeme následující opatření:

  • Pokud chcete z bytu udělat částečně soběstačný domov, pomůžou zapojitelné solární panely namontované na správném místě na balkoně, kde mohou čerpat energii ze slunečního záření.
  • Místo toho, abyste nechávali okna stále trochu otevřená, vyvětrejte byt důkladně třikrát až čtyřikrát během dne a mezitím mějte okna zavřená. V opačném případě budete plýtvat cennou energií.
  • Špatně izolované byty a domy ztrácí velké množství tepla. Investice do zatepletí se vám rozhodně vyplatí nejen finančně, ale pomůže i životnímu prostředí.
  • Starší domácí spotřebiče vyžadují velké množství energie. Snažte se je postupně nahradit moderními, účinnějšími modely. Náročné na spotřebu energie jsou také televizory, počítače nebo zvukové systémy v pohotovostním režimu. Všechna zařízení byste měli vypínat, kdykoli je nepotřebujete.
  • Dokonce i koupelna nabízí mnoho možností, jak ušetřit vodu pomocí sprchových hlavic, ventilů nebo splachovačů na toaletě, které šetří vodu.
  • Chytré instalace automaticky ovládají světla, žaluzie a vytápění, díky čemuž lze snadno udržet spotřebu energie pod kontrolou. Jsou vhodné jak pro nové soběstačné domy, tak pro dodatečné instalace ve starších budovách.
soběstačné domy

Stavba nového energeticky soběstačného domu

Pokud máte to štěstí, že můžete začít od nuly, měli byste při návrhu myslet na následující věci.

Slunce a stín

Využijte správně slunce tím, že svůj dům orientujete tak, abyste co nejlépe využili světlo i teplo v zimě a zároveň počítali se stínem a chlazením vnitřních prostorů v létě. 

Futuristické domy Earthship postavené Michaelem Reynoldsem v Novém Mexiku v 70. letech 20. století byly postaveny v takovém úhlu ke slunci, který maximalizoval solární zisky – teplo se shromažďovalo v atriu v přední části domu a hustá tepelná hmota stěn pak regulovala teplotu uvnitř. 

Zásadní význam má správná izolace na všech místech, aby budovy nepropouštěly energii zpět ven. Můžete tak využít slunce a stínu naplno a navíc nebudete přicházet ani o energii, kterou věnujete na vytápění nebo klimatizování domu.

Materiály

Ideálně by domy mohly být postaveny z přírodních produktů, které při svém růstu zachycují uhlík ze vzduchu, jako je konopí, dřevní vlákno, sláma a další trávy. Sláma může znít jako zvláštní volba, zejména pokud znáte pohádku o třech prasátkách, ale balíky slámy jsou v ekologických domech fantastické, protože skvěle izolují. 

Další skvělou možností je použití recyklovaných materiálů – cihel, kamene, skla. Stále častěji se používají nepálené hliněné cihly, které se nechávají přirozeně vyschnout, místo aby se zahřívaly v peci. V podstatě cokoli je lepší než beton, který je jedním z materiálů s největší uhlíkovou náročností na planetě.

Nejudržitelnější volbou budou materiály z místních zdrojů, které na místo stavby necestovaly dlouhé kilometry. Milovníci přírody a bojovníci za klima navíc v evropských městech také lobbují za to, aby místní úřady povolily “zelené střechy” na budovách, které pomáhají s izolací a mohou zlepšit biologickou rozmanitost. 

Vytápění a energie

Udržitelné domy budoucnosti budou muset vyrábět více energie, než kolik jí spotřebují. Pokud můžete mít solární fotovoltaiku, kterou lze integrovat do střechy ve fázi stavby nebo rekonstrukce, je to ideální. Za zvážení stojí ale i větrná a vodní energie, které jsou vhodnější jako projekty na komunitní úrovni.

Způsob, jakým napájíme a vytápíme své domovy, je obvykle jedním z největších podílů na uhlíkové stopě domácnosti. Pokud to odpovídá potřebám domu, nejlepší je také solární ohřev vzduchu a vody anebo tepelná čerpadla, která odebírají teplo ze země nebo z venkovního vzduchu. 

soběstačné domy a recyklace

Šetření vodou

Stejná pravidla šetrnosti, která platí pro energie, platí i pro vodu. Účinné vodovodní kohoutky a sprchové hlavice jsou dobrým způsobem, jak omezit plýtvání vodou na nejnižší možnou míru – navíc existují rozumné nápady, jako je používání vody vícekrát. Vodu po sprchování můžete využít třeba na splachování.

Přechod na úsporné spotřebiče

Ani když už využíváte obnovitelnou energii, neměli byste s ní plýtvat. Chytré měřiče mohou skutečně zlepšit spotřebu energie, ale vyplatí se také přemýšlet o tom, jak využíváte svou domácnost. Například pečlivě naprogramujte časování termostatu a vypněte radiátory v místnostech, které se používají méně.

V celém domě by mělo být instalováno energeticky účinné osvětlení. LED světla jsou mimořádně účinná a nová generace se dodává v mnohem širším spektru než původní ostré barvy. Pokud si myslíte, že když už nemáte klasické žárovky, tak máte to nejlepší, tak opak je pravdou. Současná LED světla mají až několikrát nižší spotřebu a lepší svítivost než jejich 10-15 let staří předchůdci.

Komunita

Navíc nikdo není ostrov sám pro sebe. Pokud vám na ekologii a soběstačnosti skutečně záleží, tak zkustě vytvořit komunitu podobně smýšlejících domácností. Můžete si vyměňovat nápady. Komunitní energetické projekty pro místní skupiny jsou skvělým způsobem, jak snížit účty i zlepšit celkovou uhlíkovou stopu. 

Jsou soběstačné domy pro každého?

Udržitelné domy pomohou životnímu prostředí mnoha způsoby. Pomohou nám lépe si uvědomit naši vlastní uhlíkovou stopu a pomalu nás přesvědčí, abychom změnili své chování. Ekologická obydlí budoucnosti tedy nezmění jen to, v čem žijeme, ale také to, jak žijeme. 

Nevyhnutelně dojde k modernizaci stávajících nemovitostí v zemi a určitě se v příštích letech dočkáme i rostoucího počtu nových “ekologických domů”. Tyto udržitelné domy budou postaveny z ekologických materiálů, budou si vyrábět (alespoň částečně) vlastní energii a následně ji využívat efektivněji než dosud. A jak se to bude dít, postupně budou všechna tato řešení zlevňovat, ale určitě bude ještě nějakou dobu trvat než tento trend bude dostupný pro všechny.

Všechna zmíněná řešení ovšem vyžadují větší počáteční investici. I když z dlouhodobého hlediska jsou levnější a šetrnější k životnímu prostředí, tak ne každý si může dovolit investovat ze začátku větší částky. A tak můžeme očekávat i další podporu ze strany státu a EU.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz