Domů » Kotle na pevná paliva rozhodně nepatří do starého železa. Zde je 5 pádných důvodů

Kotle na pevná paliva rozhodně nepatří do starého železa. Zde je 5 pádných důvodů

autor Patrik Pilous
0 komentářů
dům ve tvaru topení

Vytápění rodinného domu stojí ročně tisíce až desítky tisíc korun, a tak není divu, že se každý snaží najít ten nejefektivnější způsob. V novostavbách poslední roky dominují tepelná čerpadla, ale co ve starších domech? Kotle na tuhá paliva rozhodně mají co nabídnout.

Mezi tuhá paliva nepatří jen uhlí, ale také dřevo a dřevěné peletky, které jsou stále oblíbenější. Široký výběr je nejen v nabídce paliva, ale také v sortimentu výrobců. Kotel na tuhá paliva si tak snadno vybere každý – podle toho, jaký komfort, technologie nebo provoz vytápění preferuje. 

Přečtěte si, jaké výhody mají kotle na pevná paliva v porovnání s jinými zdroji vytápění.

Mají efektivní provoz

Při nákupu kotle se můžete řídit danou účinností, kterou výrobce uvádí. Hodnota v procentech vyjadřuje, kolik energie paliva se využije na vytápění. Vysoká účinnost zaručuje nižší spotřebu paliva, takže majitel ušetří.

Moderní kotle dosahují účinnosti přes 90 procent, takže mají jen minimální ztráty energie. „Účinnost kotlů na pevná paliva se zásadně nemění ani při nízkých venkovních teplotách. To je rozdíl třeba oproti tepelným čerpadlům typu vzduch/voda, která čerpají energii z okolního vzduchu,“ připomíná Ing. Roman Bozcek ze společnosti OPOP.

Používají moderní technologie

Moderní zdroje vytápění už na první pohled vypadají jinak než staré uhelné kotle. „Naše kotle OPOP řídí chytrá jednotka s přehledným displejem. Po připojení k domácí Wi-Fi síti může majitel sledovat chod vytápění i v aplikaci na mobilu,“ vysvětluje Ing. Boczek. 

A například kotle na pelety jdou ještě dál – díky automatickému provozu nepotřebují pravidelné přikládání paliva a i podpálení pelet probíhá pouhým stiskem tlačítka. Pokud je v zásobníku dost paliva, kotel vytápí zcela samočinně.

Využívají lokální paliva

Debat kolem nedostupnosti zemního plynu se v minulých měsících objevovalo víc než dost. Na rozdíl od plynu, který se k nám musí dodávat ze zahraničí, máme v Česku dostatek dřeva a vyrábí se tu rekordní množství dřevěných pelet. Majitelé kotlů na pevná paliva tak mohou při nákupu paliva využívat lokální dodavatele a vybírat si z jejich nabídky tu nejvýhodnější.

Dřevo je dlouhodobě nejlevnějším palivem a také vytápění peletami patří při srovnáních mezi velmi dostupné možnosti.

Mají ekologický provoz

Vývoj v konstrukcích a fungování kotlů jde stále dopředu a díku tomu mají maximálně ekologický provoz. „Kotle, které v OPOP vyrábíme, splňují nejpřísnější ekologické limity a patří do té nejvyšší, tedy 5. emisní třídy,“ dodává Ing. Roman Boczek.

Kotel na pevná paliva, který spaluje dřevo nebo pelety, si můžete pořídit i s dotací od státu. Dřevo i pelety pochází z obnovitelných zdrojů energie, zatímco plyn patří mezi fosilní paliva. Kotel na pevná paliva je tedy vhodná volba při rekonstrukci staršího domu i při stavbě nového.

Jsou léty ověřenou jistotou

U tepelných čerpadel je aktuálně velkou neznámou jejich životnost a rychlost opotřebení. Navíc spotřeba elektrické energie, kterou čerpadlo typu vzduch/voda potřebuje ke svému provozu a takzvanému dotopu, může značně kolísat.

Naproti tomu kotle na tuhá paliva mají dlouhou životnost a spolehlivé fungování. Je ale lepší vybírat z nabídky ověřených českých výrobců, kteří garantují dostupný servis i dodávky náhradních dílů

Podívejte se také na to, jak vypadá nejdražší dům na světě.

Přidat komentář →

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz