Domů » Nejdražší dům na světě: Jak vypadá opravdový luxus

Nejdražší dům na světě: Jak vypadá opravdový luxus

autor Kristýna
0 komentářů
nejdražší dům

Máme pro vás hádanku: víte, jaký je nejdražší dům na světě? Než začnete přemýšlet nad různými tipy, prozradíme vám malou nápovědu. Tento dům nestojí v New Yorku, Abú Dhabi nebo na francouzské riviéře. Že se necháte podat? Pak vám představíme vilu Antilia, extravagantní skvost tyčící se nad Bombají.

Jak se to vlastně má?

Musíme se k něčemu přiznat. Žebříček nejdražších domů světa je velmi proměnlivý a od nepaměti mu kraluje jedna budova. Na jeho prvním místě se drží Buckinghamský palác (pozn. Už chápete? “Kraluje“?) To tedy de facto znamená, že Antilia není nejdražší dům na světě. Proč ho zařazujeme na přední místo? Pokud se hypoteticky zamyslíme, existuje alespoň malá možnost, že byste se v paláci ubytovali hned vedle královnina pokoje? Rozhodně ne! To nás vede k důležitému rozdílu mezi oběma místy. Buckinghamský palác patří Koruně a nevlastní ho soukromá osoba. Z tohoto důvodu jej musíme přeskočit a na první místo přesuneme bombajskou budovu.

Antilia aneb nejdražší dům, který přehlíží slumy

Luxus a pompéznost. Těmito slovy nejsnáze popíšeme budovu stojí ve městě s více než dvanácti miliony obyvatel, kdy polovina z nich má pouze dva dolary na den. Jak vypadá nejdražší dům světa zastiňující smutnou realitu?

Stavba Antilie

S myšlenkou mrakodrapu přišel nejbohatší muž Indie Mukesh Ambani. Ten v roce 2002 odkoupil pozemek sirotčince (nebojte, zaplatil charitě vysokou částku) v prestižní části města Altamount Road v Cumballa Hill (také zvaná jako ulice miliardářů) s úmyslem postavit majestátní budovu, která by představovala jeho bohatství. A tak také udělal.

Během šesti let (2004-2010) si ke stavbě mrakodrapu o rozloze 37 000 metrů čtverečních a výšce 173 metrů přizval hned několik architektonických týmů. I proto budova nemá ucelený vzhled, z něhož bychom poznali rukopis jejího architekta. Za konstrukcí stojí firma Leighton Contractors. Interiéry vytvořily společnosti Perkins & Will (např. Chase Tower, univerzita SRM, Bridgestone Tower) a Hirsch Bedner Associates (např. JW Marriott Panama, Hilton Wenchang, Trump International Hotel). Konečný ráz dokončila firma B.E. Billimoria & Company Limited.

Z této práce vzešla budova v ceně, která se odhaduje mezi jedním až dvěma miliardami dolarů. V současnosti v ní žije celá Ambaniho rodina složená z šesti členů.

Dům o 27 patrech, to je Antilia, nejdražší dům na světě. Zdroj: archdaily.com

💡 Tip: Jak říká milionářka a podnikatelka Jo Bennett z The Office: “Pokud neinvestuješ do nemovitostí, pak jsi hloupější než hlupák.” O pěti nejlepších strategií, jak investovat do nemovitostí, vás poučí náš článek.

Vzhled budovy zvenčí

Prohlédli jste si pořádně obrázek předcházející tomuto odstavci? Jestli ano, pak jste si všimli zvláštní výšky Antilie. Sedmadvacetipatrová budova vypadá spíše jako mrakodrap s padesáti až šedesáti patry. Důvodem jsou velmi vysoké stropy. Abychom si tento fakt lépe představili, každé patro je stejně vysoké jako běžná dvoupatrová budova.

Pravděpodobně vás upoutalo i něco jiného. Vzhled budovy odkazuje k hinduismu, hlavnímu náboženství v Indii. Proto se skládá z šesti částí, které představují čtyři elementy zemi, vítr, oheň a vzduch, dále zvuk a světlo (nejsvětlejší částí mrakodrapu jsou její vrchní patra). V tomto pořadí představují cestu k osvícení. Při pohledu na budovu si můžete všimnout opakujících se motivů, jimiž jsou slunce a lotus. Dvojice prvků symbolizuje znovuzrození.

Antilie není pouze kostka nebo krabice v porovnání s jinými výškovými budovami. Je to mrakodrap s balkóny, na nichž rostou různé druhy rostlin, a patrem s venkovní zahradou. Proto u rostlin zůstaneme. Pro samotnou budovu zastávají důležitou funkci – jejich úlohou je absorbovat sluneční paprsky. Díky tomu ochlazují vnitřní prostory mrakodrapu a udržují příjemnou pokojovou teplotu.

Přestože Bombaj nezažívá pravidelná zemětřesení jako jiná města po celém světě, struktura budovy koncipována tak, aby vydržela zemětřesení až o 8 stupních Richterovy stupnice. Pro porovnání zemětřesení na Haiti v roce 2010 mělo sílu 7.

Nejdražší dům uvnitř

Pro následující část vás poprosíme, abyste nastartovali svoji představivost. Můžeme? Jak vypadá vnitřek budovy? Začneme od nižších podloží. V šesti patrech se ukrývá parkoviště, které pojme až 168 vozů. Co víc k tomu dodat než to, že Mukesh Ambani má velkou zálibu v autech. Kromě toho se v této části nachází i soukromý servis. To však není jediné místo určené k parkování dopravních prostředků. Na střeše domu jsou hned tři heliporty.

Následuje lobby s devíti rychlostními výtahy. Nad ním se ve dvou patrech rozkládá to, co bychom mohli nazvat jako odpočinkové místo. Kromě klínového bazénu, posilovny, tanečního a jógového studia rodina využívá i lázně a domácí kino pro padesát návštěvníků.

Kde udělat večírek? Pro tyto potřeby je tu taneční sál, jehož strop pokrývají z 80 % krystalové lustry. Říkáte si, že tomuto luxusu chybí nějaké extravagantní pozlátko? Neplete se. V dvojici pater se ukrývá ledová místnost s generátorem sněhu, díky němuž si Ambani postaví sněhuláka i v nejteplejší den roku. Samozřejmě nesmíme opomenout již zmíněnou venkovní zahradu.

V dalších patrech se nachází chrám, salónek, zmrzlinárna, apartmány pro návštěvy a pokoje pro služebnictvo. Pro rodinu Ambaniových pracuje kolem 600 služebníků (kuchaři, úklidová služba, ochranka atd.) To znamená, že na jednoho obyvatele domu připadá stovka zaměstnanců. Nejvyšších šest podlaží obývá přímo rodina.

🎓 Zajímavost: Víte, že při tvorbě názvu se majitelé budovy inspirovali bájnou Atlantidou.

Co se stalo u budovy Antilia?

Možná vám přijde jméno Antilia povědomé, a to kvůli nepříjemným okolnostem z roku 2021. V únoru toho roku bylo před budovou odstaveno auto se vzkazem, v němž bylo manželům Ambani vyhrožováno. Následkem toho bylo několik vysoce postavených úředníků donuceno odejít ze svého postavení. Policisté zapletení do složité situace případu byli suspendováni.

Nejdražší dům známe, jaké jsou další?

Budovu Antilia jsme tu chvalořečili až až. Zajímá vás, jaké budovy se umístily na druhé a třetí pozici v žebříčku o nejdražší dům?

Druhým v pořadím je Villa Leopolda. Z České republiky k ní máme blízko. Nachází se v oblasti “přímořských Alp”, přesněji v oblasti Cote d’Azur. Na zakázku krále Leopolda II. Belgického (1835-1909) ji postavil světoznámý architekt Ogden Codman Jr. Po Leopoldově smrti vila vystřídala několik vlastníku, mezi nimiž byli třeba manželé Agnelli (Gianni Agnelli byl hlavním akcionářem Fiatu). Dnes je její majitelkou Lily Safra.

Odhadovaná hodnota vily se odhaduje kolem 750 milionů dolarů a není se čemu divit. Kromě velkého bazénu a domku u něj vila obsahuje obrovský skleník, venkovní kuchyň nebo heliport (pouze jeden!). Zároveň je budova i hollywoodskou hvězdou. Střihla si roli ve filmu Červené střevíčky (The Red Shoes) a dále ve snímku Alfreda Hitchcocka Chyťte zloděje (To Catch a Thief). Její postavy vily byly kritizovány jako příliš jednotvárné.

Na třetím místě se umístila Villa Les Cèdres v hodnotě 450 milionů dolarů, která se nachází stejně jako Villa Leopolda ve Francii, v části Saint-Jean-Cap-Ferrat. Tím jejich podobnosti nekončí. V půlce 19. století farmu na olivovníky nahradila vila, kterou v roce 1904 koupil již zmíněný král Leopold II. Belgický. Okolí domu rozšířil o zahrady. Následující majitelé kolem vily vysadili exotické rostliny.

Villa Les Cèdres skýtá 14 ložnic a knihovnu, která skýtá okolo 3 tisíc knih. Venku naleznete plavecký bazén, sochu bohyně Athény nebo stáj. Samozřejmě neodmyslitelnou součástí objektu je pozemek s tropickými rostlinami, raritou v Evropě.

💡 Tip: Co říkáte na nejdražší dům světa? Přijde vám marnotratný v porovnání s bombajskými slumy nebo se vám zamlouvá? Pokud si chcete na vlastní oči Antiliu prohlédnout, pozvěte se na soukromou prohlídku skrze následující video.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz