Domů » Lakomec: Rozbor nejdůležitějších myšlenek této knihy

Lakomec: Rozbor nejdůležitějších myšlenek této knihy

autor AnnaKuklikova
0 komentářů
lakomec rozbor díla

Lakomec (1668) je klasická komedie o 5 dějstvích z dílny francouzského dramatika, spisovatele a herce Jeana-Baptista Poquelina (1622 – 1673) s pseudonymem Molière. Autor se pro její napsání inspiroval antickou Plautovou Komedií o hrnci.

Tématem díla je život s lakotným otcem a hodnotový konflikt vznešených ideálů (= čistá láska) s nestoudnou touhou po hromadění peněz.

Postavy

  • Harpagon – otec Elišky a Kleanta, bohatý, ale velmi lakomý a podezřívavý, myslí si, že ho každý chce okrást, navenek proto předstírá, že žádné peníze nemá, pro vlastní zisk by obětoval i štěstí svých dětí,
  • Eliška – dcera Harpagona, sestra Kleanta, je zamilovaná do Valéra,
  • Kleantes – syn Harpagona, bratr Elišky, je zamilován do Mariany,
  • Valér – Harpagonův správce a nápadník Elišky (poznali se, když ji zachránil od utonutí), do služby u Harpagona se přihlásil ve snaze naklonit si jeho přízeň, proto mu také pořád pochlebuje,
  • Mariana – dcera chudé vdovy, zamilovaná do Kleanta,
  • Jakub – Harpagonův kočí a kuchař, na rozdíl od Valéra je upřímný a nebojí se svému pánovi odporovat, i když ho to občas stojí problémy,
  • Štika – Valérův pomocník,
  • Frosina – dohazovačka, snaží se dát dohromady Elišku s Harpagonem,
  • Anselm – Harpagonův bohatý známý.

💡 Tip: Chcete víc číst, ale nemáte čas? Přečtěte si náš článek Jak si najít čas na čtení!

Děj

Děj se odehrává v Paříži, v době autorovy současnosti. Hra probíhá chronologicky a, jak je pro klasické hry typické, zachovává princip 3 jednot: odehrává se během jednoho dne, na jednom místě a má jen jednu prostou zápletku.

1. Dějství

Hra začíná rozhovorem Elišky s Valérem, kteří se tajně zasnoubili. Zatímco Eliška má obavy z reakce Harpagona na jejich vztah, Valér zůstává pozitivní a slibuje své milé, že bude pokračovat v tom, co začal: předstírat před Harpagonem patolízala a získávat si tak jeho přízeň.

Když se Elišce následně se svým milostným trápením svěří i její bratr Kleantes, který se zamiloval do chudé dívky Mariany, oba sourozenci se rozhodují, že podniknou pokus o obměkčení Harpagonova srdce. Jejich snahy se však minou úspěchem. Kromě stížností nad svou chudobou (i přestože má na zahradě zakopanou truhlu s penězi) jim Harpagon prozradí svůj úmysl vzít si Marianu, Kleanta oženit s bohatou vdovou a Elišku provdat za pana Anselma.

2. Dějství

Zahnán do kouta se Kleantes rozhoduje půjčit si peníze za velmi nevýhodných podmínek od lichváře. Vzápětí se však vyjeví, že oním lichvářem je jeho otec. Místo obchodu se koná velká hádka. Harpagona následně přichází přesvědčit dohazovačka Frosina o nedůležitosti věkového rozdílu mezi snoubenci a vůbec všech výhodách sňatku s Marianou… Peněz za své služby se od lakomce však samozřejmě nedočká.

3. Dějství

Večer se koná dvojitá zásnubní hostina. I na té Harpagon šetří, jak může. Ve snaze se mu zalíbit, ho v tom Valér podporuje a uštědřuje výprask Jakubovi, který Harpagonovy snahy kritizuje. Do Harpagonova domu přichází Frosina s jeho snoubenkou. Mariana tedy konečně zjišťuje, jak nešťastně se věci mají.

4. Dějství

Když děti konečně na chvíli osamějí, prosí Frosinu o pomoc. Ta ví, že od Harpagona za své služby odměnu nezíská, proto přijde s návrhem pokusit se Harpagonovi Marianu zprotivit, aby jí sám dal košem. Realizace nápadu se ujímá Kleantes a zpočátku se zdá, že úspěšně. Harpagon však tuší zradu a když z Kleanta vytáhne přiznání k lásce do Mariany, řekne mu, že od svého sňatku s ní za žádnou cenu neupustí. Po hádce s otcem Kleantes odchází a potkává Štiku, který mu oznamuje, že na zahradě našel zakopanou Harpagonovu truhlu s penězi. Netrvá dlouho a Lakomec se o zmizení své jediné lásky dozví.

Ze čtvrtého dějství pochází slavný Harpagonův monolog, kdy lakomec běduje nad ztrátou svých peněz.

5. Dějství

Harpagon chce zloděje dostihnout a dát náležitě potrestat. Přivolaný policejní komisař začíná s výslechem Jakuba, který tvrdí, že truhlu viděl u Valéra, jelikož se mu chce pomstít za výprask. Harpagon Valéra konfrontuje. Nastává nedorozumění, kdy Valér o krádeži truhly neví a myslí si, že Harpagon ho obviňuje z krádeže Elišky. Přiznává se proto k zásnubám s ní. Na samý závěr přichází Anselm, který ve Valérovi a posléze i Marianě poznává své ztracené děti (myslel si, že zahynuly při ztroskotání lodi).

Kleantes vrací otci ukradenou truhlu, pan Anselm se zavazuje zaplatit svatbu Valéra s Eliškou i svatbu Kleanta s Marianou. Harpagon upouští od rozmaru vzít si Marianu a dává svým dětem volnou ruku při výběru partnera. Ve finále tedy každý dostane to, co chtěl.

💡 Tip: Bojíte se, že na děj Lakomce zapomenete? S tímto tipem se vám to nestane!

Historický kontext díla

Lakomec vznikl v roce 1668, tedy v období klasicismu. Klasicismus se vyznačuje hledáním inspirace v antických dílech, nejpopulárnějšími žánry byla dramata a tragédie. Naproti tomu komedie spadala pod tzv. nízké žánry. Není proto divu, že jejím psaním se nikdo zrovna příliš nechlubil… I Poqueline, který navíc utekl od poměrně zámožné rodiny k divadlu, se raději schoval za, dnes už světoznámý, pseudonym “Molière”. Svými díly se snažil nastavovat zrcadlo francouzské společnosti a vtipně upozorňovat na její nešvary. Zatímco Lakomec kritizuje honbu za penězi, Tartuffe cílí na pokryteckost církve (pročež byl dokonce jistou dobu zakázán), Zdravý nemocný se zase vysmívá hypochondrii.

Právě hra Zdravý nemocný se Molièrovi stala osudnou: zemřel na tuberkulózu bezprostředně po jejím odehrání 17. února 1673. Ironií osudu ve hře tehdy ztvárňoval postavu hypochondrického Argana, sám však byl velmi nemocný.

💡 Tip: Chcete začít s copywritingem? Podívejte se na nejlepší knihy pro copywritery.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz