Domů » Jak si zapamatovat knihu? Vědci přišli se snadným způsobem

Jak si zapamatovat knihu? Vědci přišli se snadným způsobem

autor Aneta Toboříková
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
jak si zapamatovat knihu

Čtete rádi, ale pak se přichytnete u toho, že si vlastně nepamatujete, o čem ta knížka byla? Jedná se o docela běžný problém. Především lidé, co hodně čtou, se často setkávají s tím, že umí říct, zda se jim knížka líbila anebo jim přišla přínosná, ale už si neumí zapamatovat, o čem přesně byla. Co s tím a jak to napravit?

Co udělat pro lepší zapamatování knih?

Zapomínáme všichni. Je to normální proces, kterému se ale občas vyplatí čelit. Oblast paměti zajímá vědce již dlouho a tak není divu, že existuje hned několik jednoduchých způsobů, jak si v paměti lépe uchovat to, co potřebujeme.

Navíc pamatujte, že neexistuje univerzální řešení. Různí lidé mají různé preference. Uvedené způsoby byly prokázány, že fungují, tak stačí jen zjistit, které z nich odpovídají vašemu stylu a vašim potřebám:

1. Dělejte si při čtení poznámky

Jedná se pravděpodobně o jednu z nejčastěji používaných metod, jak si osvojit přečtené. Je to taktika, kterou většina čtenářů používá hlavně proto, že nás to učili ve škole. Jakkoli je tato metoda stará, přesto je poměrně účinná, protože většina lidí si snadno zapamatuje body, které si poznamenali do sešitu.

Díky technologiím můžete využít i elektronický způsob, jak si dělat poznámky. Navíc je můžete mít uložené na centralizovaném místě, ke kterému máte kdykoli snadný přístup, místo aby byly roztroušené v desítkách sešitů.

💡 Tip: Dělání si poznámek je proces, který všichni známe, a mnohým se to ve škole značně protivilo. Přečtěte si, jaká je budoucnost vzdělání a motivace k učení.

2. Vizualizujte si, co jste přečetli

Většina knih, přesněji románů, nemá jako součást příběhu fotografie nebo obrázky. Čtení stovek stran textu bez vizuální pomůcky může být pro některé čtenáře náročné. Abyste to překonali, snažte se co nejvíce si vizualizovat věci, o kterých čtete. 

Tato taktika vám pomůže vytvořit si mentální obraz toho, co jste právě přečetli, což vám usnadní zapamatovat si části příběhu, přinejmenším ty zajímavé nebo ty nejdůležitější.

3. Ujasněte si věci, které jste přečetli

Při zapamatování jde především o pochopení toho, co jste četli. Pokud jste některou část nebo kapitolu zcela nepochopili, rozhodně si ji přečtěte znovu, abyste si ujasnili, o čem je řeč. Rozhodně není nutné přecházet na další kapitolu, pokud vám posledních pár stránek té předchozí nedávalo smysl.

Jedná-li se o odbornější knihu, můžete si udělat grafické znázornění probíraného problému či se můžete pokusit navrhované postupy rovnou prakticky (anebo alespoň ve vaší hlavě) aplikovat na problém, abyste si vše lépe ujasnili.

jak si zapamatovat knihu

4. Vytvářejte si souvislosti s událostmi ze skutečného života

Snažte se najít paralely mezi tím, co čtete, a svým vlastním životem. Možná, že některé z postav s vámi sdílejí některé rysy nebo se třeba ocitly v podobné situaci. Možná vás dlouhý popis nudí a chcete ho přeskočit. Může se však stát náhle zajímavým, pokud si vzpomenete na místo ze skutečného života, které se podobá tomu, co čtete.

U každé knihy, kterou čtete, si tyto podobnosti poznamenejte.

5. Zvýrazněte si důležité části

Tato stará taktika vám pomůže snadno identifikovat části, které jsou pro vás důležité, ale je nutno uznat, že tento postup neuznávají všichni. Pro některé lidi je čmárání do knížek naprosto nepřijatelné. V takovém případě můžete zkusit použít tužku případně si poznámky napsat na okraj, kde nezasahují přímo do textu. 

Knihu si také můžete sehnat v elektronickém formátu, kde můžete zvýrazňovat podle potřeby, aniž byste svou knihu poškodili. 

6. Vytvořte si zdravé čtenářské návyky

Váš mozek miluje řád a disciplínu. Čím více zavedete zdravé návyky do své každodenní rutiny, tím snáze si zapamatujete, co čtete. I když mezi zdravé návyky, které mám na mysli, patří také fyzická aktivita, pobyt venku a správné stravování, nejdůležitější je v této souvislosti mít zdravé čtenářské návyky.

Mezi zdravé čtenářské návyky patří takové věci jako rozvrh čtení, každodenní čtení, pečlivé zapisování poznámek, seznam četby a dokonce i vedení čtenářského deníku. 

💡 Tip: Sebedisciplína pomůže nejen, když si chcete vybudovat správné čtenářské návyky. Přečtěte si, jak na ni anebo jak na mentální trénink

7. Všímavé čtení

Zatímco všímavost jako koncept je poměrně obtížně uchopitelná, její aplikace při čtení je celkem jednoduchá. Být při čtení pozorný znamená, že byste ho měli provádět vědoměji, než byste to dělali běžně.

Snažte se ke čtení přistupovat jako k zážitku, uvědomujte si jeho účinky na vás a vaši pohodu a vstřebávejte přečtené informace spíše na emocionální úrovni. Zkuste se do příběhu ponořit hlouběji a snažte se ho pochopit jako celek, ne jen projít. Při čtení si uvědomujte své vlastní emoce.

Místo toho, abyste si pamatovali pouze fakta, budete si při pozorném čtení pamatovat také to, jak jste se díky těmto faktům cítili. To přidává celému zážitku další vrstvu a usnadňuje zapamatování a vybavování informací.

jak si zapamatovat knihu

8. Používejte mnemotechniky

Náš tahák “zapamatovat si více z toho, co čtete” by nebyl úplný bez již známých mnemotechnik.

Jedná se o paměťové strategie, které vám pomohou přepnout váš mozek tak, aby se stal strojem na zapamatování, a to prostřednictvím několika forem vědecky prokázané manipulace s vaším myšlenkovým procesem.

Na používání mnemotechnických postupů k posílení paměti je skvělé to, že jsou účinné nejen pro okamžité zapamatování, ale mají pozitivní vliv na vaši paměť i z dlouhodobého hlediska.

9. Vysvětlete přečtené věci někomu jinému

Byli byste překvapeni, jaký vliv má vysvětlování věcí někomu jinému na to, jak dobře si je zapamatujete. Proces, kdy se snažíte vysvětlit třetí osobě určité informace, které se učíte, je pro váš mozek velmi složitý. Právě díky této námaze si ale informace mnohem lépe zapamatuje.

Nejenže budete čelit výzvě, jak přimět třetí osobu, aby porozuměla, ale budete také nuceni zpracovávat informace zcela jiným způsobem, což povede k mnohem silnějším neuronovým spojením a silnějším vzpomínkám.

Pokud to nedokážete vysvětlit jednoduše, nerozumíte tomu dostatečně dobře.

10. Poznejte svou motivaci

Stejně jako u všeho v životě platí, že bez správné motivace a správného myšlení ničeho nedosáhnete. Znát svou motivaci je hnací silou vaší snahy zapamatovat si to, co čtete.

Jakmile budete vědět, proč si chcete určité věci zapamatovat a proč si myslíte, že je v budoucnu využijete, bude tento proces mnohem snazší a produktivnější. 

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz