Domů » Jak si najít čas na čtení? Omezte sociální sítě.

Jak si najít čas na čtení? Omezte sociální sítě.

autor Daniela Adamová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Jak si najít čas na čtení?

Pokud patříte mezi milovníky knih a četby, možná někdy uvažujete, kde vzít čas na čtení. Knihy nás mohou inspirovat, motivovat i vzdělávat. Můžeme se zaměřit na osobnostně rozvíjející knihy nebo třeba beletrii a červenou knihovnu. Kde se v dnešní uspěchané době poděl všechen čas na čtení?

Kde hledat čas na čtení?

Tolik skvělých knih a tak málo času na čtení, že? Člověk by si tak rád přečetl tu nejnovější detektivku nebo podpořil oblíbeného autora, jenže.. Pokud při čtení těchto řádku souhlasně pokyvujete hlavou, máme pro vás jedno pravdivé a možná trochu nepříjemné sdělení: Za rok byste mohli přečíst 100 a více knih, kdybyste neprokrastinovali na sociálních sítích.

Ano, opravdu 100 knih, nepřebývá nám tam ani jedna nula. Jaktože jich tedy tolik nestihnete přečíst ani za rok, a často ani za pět let? Podle zprávy Global Web Index’s Social Media Trends 2019  totiž každý průměrný uživatel internetu stráví 2 hodiny a 24 minut denně na sociálních sítích a chatu. Někteří lidé mnohem více.

Protože je matematika krásná věc, dává nám možnost spočítat, kolik hodin ročně strávíme na sociálních sítích. Jedná se o neuvěřitelných 876 hodin za rok. Pokud vezmeme v úvahu průměrnou délku jedné knihy a průměrnou rychlost čtení běžného dospělého člověka, můžeme si snadno přepočítat, že věnovat všech 876 hodin četbě, přečteme za rok dokonce 150 a více knih.

Vraťme se však na Zem a přiznejme si, že úplné odříznutí od sociálních sítí a všech chatů v mobilu by asi příliš nepomohlo našim mezilidským vztahům, práci a ve finále ani psychice, která je na tento model zvyklá. Taková míra digitálního minimalismu je zvládnutelná možná pro zenové mistry, avšak nepoužitelná pro průměrného člověka 21. století.

Na druhou stranu, kdybychom omezili sociální sítě na nezbytné minimum alespoň o dvě třetiny, dostali bychom se na již zmiňovaných 100 knih za rok. Což už nemožné opravdu není.

Tip Žij Úspěšně: Jestliže jste se vrhli do omezení času na internetu a nevíte, co ve získaném čase číst za knihy, určitě se vám bude hodit článek TOP 12 knih pro osobní rozvoj a motivaci.

2 hodiny scrollování po sítích denně?

Pořád se vám zdají čísla přehnaná? Tak vyzkoušejte následující radu. Téměř v každém chytrém telefonu najdete v nastavení měření času u obrazovky. Podívejte se na vlastní statistiky sledování obrazovky a přesvědčte se sami, že těch deset minut na Facebooku, rychlé prolítnutí Instagramu a pár zpráv s kamarádkou nebo kamarádem byly ve skutečnosti trochu delší, než jste si mysleli.

Kdo by nechtěl takovou knihovnu doma? Ještě ale najít čas na čtení.

Většina lidí v této statistice (pokud se vědomě nesnaží omezovat čas na sítích) najde hodnoty vyšší než 2 hodiny denně. Po rozkliknutí bližších informací můžete dokonce zjistit přesné časy strávené na jednotlivých sociálních sítích a aplikacích (ano i hry na mobilu a podobné aplikace nám berou mnoho času). Čím více aplikací a sociálních sítí máte, tím více se vám čas tříští, přijde vám, že tím tolik času netrávíte.

Také nezapomeňte, že telefon není jediný nástroj, díky kterému trávíme čas brouzdáním po sítích. Stále více je v současnosti zkoumán syndrom FoMO, o kterém jsme psali již dříve. Někteří lidé mají zkrátka velký problém se soustředit a stále kontrolují sociální sítě. To má velký vliv na jejich pracovní výkon i efektivitu. Tito lidé ztrácejí umění hluboké práce a jsou roztěkaní.

V neposlední řadě se v posledních době stále více objevuje vliv sociálních sítí na psychiku. Lidé vidí velmi pozitivní fotky, štěstí a úspěchy. To může z dlouhodobého hlediska flustrovat, jelikož to příliš nezrcadlí opravdový život.

Čtení knih vs. sociální sítě

Řekněme, že více jak polovina těchto hodnot by ve vaší statistice vůbec nemusela figurovat. Jedná se o bezmyšlenkovité zabíjení času a nudy, které byste s přehledem mohli věnovat hodnotnějším činnostem, například knihám. Pojďme se podívat na výhody a nevýhody četby vs. scrollování na sociálních sítích.

Výhody četby knih:

  • Jedná se o zábavnou činnost (zahání nudu, pobaví).
  • Můžete se díky knihám vzdělávat.
  • Nebo inspirovat.
  • Přináší hodnotné informace.
  • Jedná se o formu relaxace a odpočinku.

Výhody brouzdání po sociálních sítích:

  • Zabaví vás při volných chvílích.
  • Kontaktujete se s přáteli a rodinou.
  • Můžete sledovat novinky ze světa nebo jiné důležité informace.
  • Při vhodném používání přináší také inspiraci nebo vzdělání.

Nevýhody četby knih:

  • Pokud chcete zařadit četbu do volných chvílí během dne, musíte s sebou nosit knihu (nebo čtečku).
  • Jiné neznáme. (Vy ano? Napište je do komentářů, rádi se dozvíme něco nového.)

Nevýhody scrollování po sociálních sítích:

  • Konzumujeme reklamu a nevyžádané informace.
  • Přehlcují nás. Notifikace nás nutí neustále na něco reagovat – mohou nás unavovat.
  • Celé dny na nás působí modré světlo.
  • Bezmyšlenkovité scrollování po internetu nám nepřináší žádnou přidanou hodnotu.
  • Může ničit mezilidské vztahy.
  • Vyskytují se zde hoaxy a negativita – příčina stresu.

Tip Žij Úspěšně: Rádi čtete a k tomu rozjíždíte vlastní podnikání nebo pracujete na volné noze? Inspirovat a posunout o krok dál by vás mohly knihy v našem seznamu TOP 13 knih pro podnikatele a freelancery.

Jak omezit sociální sítě?

Samozřejmě chápeme, že sociální sítě, internet a online svět obecně je součástí současného světa, vyhnout se mu nejde úplně a asi to ani nechceme. Problém není v samotném používání technologií, ale v její míře.

Pozvedněte občas hlavu od telefonu při čekání na MHD a podívejte se, kolik lidí dělá to samé.

Ta překročila zdravou hodnotu u mnoha lidí. Přílišné konzumování a trávení času na sociálních sítích může ničit naše sebevědomí, psychiku, zdraví a přinášet stres a negaci do života. Jak tedy omezit sítě tak, aby stále představovaly pouze dobrého sluhu, ale ne zlého pána?

Omezovač času u obrazovky

Již jsme jednou zmiňovali, že moderní telefony nabízí funkci omezovače času u obrazovky. Nastavte si přijatelné limity na své aplikace a klidový režim. Můžete snižovat čas a odvykat si postupně, aby to pro vás bylo snesitelné a neměli jste hned druhý den tendence omezovač vypnout.

Aplikace navíc dál budete moct využít, ale telefon se vás zeptá, zda opravdu chcete omezovač vypnout, což mnohdy stačí k odbourání bezmyšlenkovitého klikání na ikonky sociálních sítí.

Aplikace, které pomáhají omezit čas na mobilu

Najednou vám radíme aplikace naopak používat? Jste zmatení? Nebojte, nezbláznili jsme se, avšak je potřeba rozlišovat, které aplikace jsou naopak užitečné. Existují totiž takové, kde si, podobně jako na omezovači, nastavíte určité limity pro používání sociálních sítí. Mezi takové aplikace patří například App Detox nebo App Block.

Také doporučujeme pořídit si klasické hodinky, nástěnné hodiny a podobné starší vymoženosti, které vás však nebudou svádět při pouhém kontrolování času sjíždět stěnu Instagramu.

Pracujete nebo prokrastinujete?

Pro lidi se silnou vůli občas postačí před každým sáhnutím po telefonu nebo otevřením prohlížeče vyslovit (stačí pouze v hlavě) jednoduchou otázku: Jdu na tuto aplikaci/internet pracovat nebo prokrastinovat? Věříme, že alespoň občas vrátíte telefon do kapsy.

Vypněte notifikace

Kde to jen jde, vypněte notifikace. Vyhraďte si přesný čas během dne, kdy si bez výčitek zkontrolujete všechno potřebné a strávíte čas sledováním sociálních sítí. Po skončení tohoto času se ale zase vraťte k digitálnímu detoxu. Věřte, že vám opravdu nikdy nic neunikne.

Smažte si aplikace sociálních sítí

Tento bod už je pro silnější povahy a odvážlivce. Avšak vymazat aplikace sociálních sítí je nejúčinnější způsob, jak se zbavit závislosti na nich. Nainstalovat je zpět je totiž delší proces a během této chvíle dostane čas zafungovat vaše svědomí nebo třeba i lenost.

Vyplňte získaný čas hodnotným obsahem

Jenže co se získaným časem? Můžete se vrhnout na čtení knih, ale také na další hodnotné aktivity. Najděte si nový koníček, vzdělávejte se, budujte vlastní podnikání nebo relaxujte. Zkuste trávit hodnotný čas s přáteli nebo rodinou. Cokoliv, co je pro vás důležité, zajímavé a baví vás.

Tip Žij Úspěšně: Pokud jste se vrhli na vzdělávání pomocí knih a článků, mohl by vás také zajímat způsob, jak si zapamatovat důležité informace z nich.

Čas na čtení tedy máme, pouze si ujasnit priority a občas posuzovat své návyky trochu kriticky, především ty špatné samozřejmě. Jak jste na tom s četbou a sociálními sítěmi vy? Najdete si čas na svoji oblíbenou zábavu nebo jej stále nemůžete najít? Podělte se s námi v komentářích.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz