Domů » 10 Tipů: Jak být úspěšný podle Warrena Buffetta?

10 Tipů: Jak být úspěšný podle Warrena Buffetta?

autor Aneta Toboříková
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
jak být úspěšný podle Warrena Buffetta

Warren Buffett je neoddiskutovatelně jeden z nejúspěšnějších mužů na světě. Jeho čisté jmění činí v roce 2022 přes 80 miliard dolarů, což z něj dělá jednoho z nejbohatších mužů na světě. Ovšem být úspěšný a mít vysoké jmění není to samé. Buffett si toho je vědom a jeho rady se vztahují nejen na investice ale i na ostatní oblasti života. 

1. Utrácejte své peníze moudře

První z lekcí Warrena Buffetta zní: utrácejte své peníze moudře. Snažte se neutrácet peníze za věci, které nepotřebujete, a utrácejte rozumně za věci, které potřebujete. Skutečně si musíte koupit dvě bundy? Nebo vám stačí jen jedna a ušetřené peníze investujete?

Šetřete, abyste do sebe mohli investovat později, až na to budete připraveni.

🗣️ Warren Buffett: Pokud kupujete věci, které nepotřebujete, brzy budete prodávat věci, které potřebujete.

2. Nepůjčujte si, pokud to není nutné

Pokud máte hodně půjček a svou kreditní kartu vyždímáte vždy na maximum, pak se z vás nestane boháč. Skončíte nakonec jen s dluhy, které se neustále zvyšují.

Warren Buffett si nikdy nepůjčoval velké množství peněz a těm, kdo mají nesplacené půjčky, radí, aby je splatili co nejdříve. Hned jak budou bez dluhů, mají začít šetřit a později investovat. Pokud už si lidé půjčují, tak to má být omezená suma peněz za účelem podnikání či velmi výhodné investice.

3. Mějte jasnou definici úspěchu

Navzdory tomu, že Warren Buffett je jeden z nejbohatších lidí na světě, neměří svůj úspěch množstvím peněz. Tvrdí, že pro něj je úspěch spíše o tom, že máte kolem sebe spoustu lidí, kteří vás milují a které milujete i vy.

Zamyslete se tedy nad tím, jaká je vaše definice úspěchu, kterým směrem chcete jít a čeho chcete skutečně dosáhnout. 

🗣️ Warren Buffett: Konečný test toho, jak jsi prožil svůj život, je, zda lidé, kteří chceš, aby tě milovali, tě skutečně milují.

jak být úspěšný

4. Nebojte se být jiný

Většina lidí pouze kopíruje ostatní, kteří se již stali úspěšnými. Pokud ovšem věčně kopírujete ostatní, nikdy si nevytvoříte svou vlastní image, neuvedete do života své vlastní nápady a vize.

Velkou věc obvykle objeví lidé, kteří mají odvahu být jiní. Vzpomeňte na co nejvíce úspěšných lidí, bez výjimky jsou to lidé, kteří se odvážili nezapadat do davu, a jsou v něčem jiní.

5. Reinvestujte zisky

V podnikání jsou reinvestice vždy klíčem k trvalému růstu, a pokud jde o obchodování s akciemi platí to dvojnásob. Pokud vyděláte peníze na akciovém trhu a utratíte zisk, příště můžete investovat jen stejnou částku jako na začátku. A to vám k rychlému růstu nepomůže a nebudete tak úspěšný, jak byste mohl být.

Jedním z prvních podniků Warrena Buffeta bylo zakoupení hracího automatu a jeho umístění v místním holičství. Svůj podíl na zisku pak neutratil, ale koupil za něj další stroje, aby je umístil do jiných obchodů.

Když tento podnik skončil, znovu investoval zisky do akciového trhu, což mu v budoucnu velmi dobře posloužilo.

💡 Tip: Pokud podnikáte anebo se do podnikání chcete pustit, přečtěte si knihy o podnikání a knihy o seberozvoji, které vám přinesou další užitečné rady.

6. Klíčem je vytrvalost

Vytrvalost je klíčem ke zvládnutí jakékoli dovednosti. Musíte pokračovat, dokud se nedostanete přes všechny překážky.

Psychologické studie ukazují, že ani inteligence ani talent nejsou tím nejdůležitějším, pokud jde o úspěch. Nakonec uspějí ti, kdo nejdéle vytrvají a jsou ochotni překonávat další a další překážky

7. Přemýšlejte o věcech v dlouhodobém horizontu

Zejména pokud jde o akcie, dlouhodobé investování má největší pravděpodobnost, že vám přinese kýžený výsledek. Stejné je to s bankovními úroky. Čím déle jste připraveni vázat své peníze, tím větší procento úroku získáte. Vítězíte také díky složenému úročení, kdy se vám peníze na vaše vložené peníze časem nabalují jako sněhová koule.

Tato rada ovšem platí i ve všech ostatních oblastech. Ať již chcete dosáhnout čekoholiv, být skutečně dobří vyžaduje čas a praxi. Důležitá je také pravidelnost a výdrž. U každé aktivity, kterou děláte, se můžete zeptat, jaký bude mít vliv na váš cíl v dlouhodobém horizontu.

🗣️ Warren Buffett: Bez ohledu na to, jak velký máte talent nebo jak velké úsilí vyvinete, některé věci prostě vyžadují čas. Nemůžete zplodit dítě za jeden měsíc tím, že otěhotníte devět žen.

jak být úspěšný

8. Nenechte se okrást malými výdaji

Malé neočekávané náklady mohou zabít podniky, aniž by si to do poslední vteřiny uvědomily. Ať už jsou to náklady na poštovné, balné, zásoby, které zůstaly nepovšimnuty, kancelářské potřeby, e-mailové účty, které nepotřebujete. Jedná se o výdaje, nad kterými se lidé většinou ani nezamyslí a zaplatí je. Pár korun sem a pár korun tam. 

Pokud se to však stává příliš často, pak celkové náklady budou mnohem vyšší, než očekávají, a podnik může ztrácet velké množství peněz. Chcete-li si být jistí dobrým finančním stavem, přemýšlejte i o malých výdajích. 

💡 Tip: Základy finanční gramotnosti mohou významně pomoci v tom, jak přemýšlet o nákladech, výdajích a příjmech.

9. Vždy vyhodnocujte rizika

Když jste podnikatel, riskování je normální a potřebné, ale vždy byste se měli zamyslet nad mírou rizika, které chcete podstoupit.

Když posoudíte riziko a zvážíte potenciální výhody a nevýhody, vždy vám to pomůže lépe se rozhodnout a nenecháte se tak snadno ovlivnit pocity či momentální náladou.

10. Nebojte se skončit

Poslední z rad, jak být úspěšný, je vždy vědět, kdy máte skončit.

Zejména v obchodování a investování s akciemi je důležité vědět, kdy toho bylo dost. Pokud nevíte, kdy přijmout chyby a ztráty, nakonec přijdete o mnohem více. Musíte vědět, kdy přišel čas přijmout ztrátu a jít dál, než zruinujete úplně všechno.

Život občas může být jako velké casino. Mnoho lidí se nachytá na to, že doufají, že v příštím kole vyhrají, nebo v tom příštím kole, nebo v tom příštím … a tím vyrovnají své ztráty. Přičemž by udělali mnohem lépe, kdyby se rovnou smířili s malou ztrátou.

Jak tyto rady implementovat do svého života?

Která z rad Warrena Buffetta nejlépe poslouží vám?

Vyberte si jednu, která má pro vás největší význam a může vás posunout co nejdál a důsledně ji aplikujte v každodenním životě. Ve chvíli, kdy máte pocit, že ji máte pod kůží a stala se vaší součástí, vyberte si další.

Pokud se budete snažit změnit příliš mnoho věcí najednou, tak se snadno může stát, že nakonec nezměníte vůbec nic. Skvělou inspiraci, jak udělat velké změny v životě a být úspěšný pomocí malých krůčků, najdete v knize Atomové návyky od Jamese Cleara.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz