Domů » Jak na úspěšný itinerář cesty?

Jak na úspěšný itinerář cesty?

autor Radka Konečná
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Sestavit itinerář dá práci, ale stojí za to

Cestování je skvělá zábava! Můžete díky němu poznat nové krajiny, seznámit se s novými fajn lidmi, ochutnat netradiční chutě a naučit se něco nového. No nezní to úžasně? Než se však vydáte na cestu, je potřeba vytvořit si perfektní itinerář, kterým potěšíte sebe i své spolucestující.

V článku vám představíme několik tipů, jak vytvořit úspěšný itinerář. Hned na úvod je nutné říct, že žádný itinerář nikdy nemůže počítat se vším a snadno se může stát, že věci nepůjdou podle plánu. Nebuďte proto smutní, pokud něco nevyjde.

💡 Tip: Rádi byste cestovali, ale nezbylo vám mnoho peněz? Vyzkoušejte low cost cestování. Přečtěte si v dalším článku, jak na to.

Kam? Na jak dlouho? Za kolik?

To jsou základní otázky, které byste si před vytvářením itineráře měli položit. Pokud nejste nijak limitovaní časem ani nemáte žádné preference, můžete si na své KAM a KDY počkat třeba na nějaké levné letenky. Takto můžete ušetřit nemalé peníze.

Právě peníze jsou při cestování rozhodující. Hned na začátek byste si proto měli stanovit maximální finanční rozpočet, který se pokusíte nepřekročit. Na základě toho může kalkulovat, zda se vám vyplatí cestovat spíše letecky, autem nebo třeba autobusem. Zároveň byste potom měli itinerář svému rozpočtu přizpůsobovat. Pokud se snažíte šetřit, podívejte se, zda se v okolí vaší dovolenkové destinace nacházejí třeba levnější restaurace či zda poblíž zastavuje mhd.

💡 Tip: Je dobré se před spontánní koupí letenek rychle podívat, zda na místě seženete nějaké cenově vyhovující ubytování.

Itinerář je pro všechny

Když děláte itinerář pro celou skupinu nezapomeňte na to, že nejste jediný účastník výletu či dovolené. Před začátkem plánování proto vyhodnoťte správně situaci a přizpůsobte jí plány. Cestujete s malými dětmi nebo naopak staršími lidmi? Potom zřejmě nebudete lézt po skalách ani dělat nějaký jiný extrémní sport.

Ideální itinerář je jednoduše ten, kterým alespoň částečně potěšíte všechny. Domluvte se proto dopředu, co všichni od dovolené očekáváte.

Při plánování myslete i na ostatní
Při plánování myslete i na ostatní

Dejte si záležet s rešerší

Čtěte, hledejte, pátrejte po informacích. Ať už jedete kamkoliv, pro vytvoření skvělého itineráře je potřeba poznat dobře místo, kam jedete. Obzvlášť u vzdálenějších či exotičtějších destinací, kde je úplně odlišná kultura, je dobré se například dozvědět o tamějších zvycích a tradicích, abyste se omylem nedopustili nějakého paux pas.

Hledat můžete v článcích na internetu, na různých cestovatelských webech či v diskusních fórech. Zamířit můžete rovněž na Youtube, kde téměř ke každému městu a zemi existují videa cestovatelů, kteří v nich představují různé zajímavosti. Spoustu informací se dozvíte také na oficiálních stránkách měst či památek.

Pokud však o daném místě nevíte téměř vůbec nic, doporučujeme začít na některém z mnoha cestovatelských webů, kde často najdete také podrobné itineráře. Vyzkoušejte například stránky jako Cestujlevne.cz, Hedvabnastezka.cz nebo Cestovatel.cz.

Nezapomeňte také na staré dobré papírové průvodce, které si můžete zakoupit v knihkupectví nebo si je zapůjčit v knihovně. Překvapí vás, kolik zajímavých a užitečných rad se v nich můžete dozvědět.

Informace hledejte na internetu i v mapách
Informace hledejte na internetu i v mapách

💡 Tip: Inspirujte se například našimi tipy na dovolenou v Toskánsku.

Nebojte se zeptat

Není sice třeba ptát se na naprosto zjevné informace, které najdete po pár sekundách hledání, nicméně jsou informace, které jsou na internetu jen velmi těžce dohledatelné. V takových případech jsou osobní zkušenosti druhých nade vše.

Pokud máte mezi známými někoho, kdo na daném místě byl, ozvěte se mu. Případně můžete vyzkoušet napsat do nějakého diskusního cestovatelského fóra, kde vám jistě někdo ochotně odpoví.

💡 Tip: Plánování dovolené, to je v podstatě takový projekt. Zjistěte, jak správně k vedení projektu přistupovat.

Kupujte dopředu

Pokud chcete ušetřit nějakou korunu, kupujte lístky a vstupenky předem. Jestliže máte itinerář již hotový a máte představu o tom, co který den budete dělat, nebudete mít problém sehnat vstupenky na konkrétní časy. Jejich výhodou je, že jsou často o dost levnější než vstupenky přímo na místě. O některé památky je navíc takový zájem, že bez předchozí rezervace nemáte šanci se do nich dostat.

Slevy můžete tímto způsobem získat také na jízdenky. Obzvlášť ty vlakové a autobusové bývají výrazně levnější, pokud je kupujete dlouho dopředu.

Například do španělské Sagrada Família si musíte vyřídit rezervaci předem
Například do španělské Sagrada Família si musíte vyřídit rezervaci předem

Stránky, které se mohou pro sestavení itineráře hodit

Pokud již máte hrubý náčrt vaší dovolené, přejděte k pánování detailů. Inspiraci můžete hledat na spoustě dalších specializovaných stránek.

Pokud například hledáte dopravní spojení, vyzkoušejte stránku Rome2Rio. Vyhledávat spojení můžete rovněž pomocí Google map, kde je zadáte místa odkud a kam se chcete dostat. Výhodou je, že si můžete vyhledat i odjezdy mhd.

Sestavit a uložit si trasu výletu můžete například pomocí aplikace Mapy.cz. Jednoduše ji potom otevřete až ve chvíli, kdy ji budete potřebovat. Výhodou je, že se vám ukáže počet kilometrů i výškový profil trasy.

Při hledání zajímavostí či restaurací v jednotlivých městech, využijte třeba Tripadvisor.com. Jednotlivé lokality jsou zde hodnoceny samotnými cestovali a návštěvníky. Zároveň zde najdete seznamy nejoblíbenějších míst a lokality si můžete vyfiltrovat i podle ceny.

I ubytování si můžete snadno najít na vlastní pěst pomocí nejrůznějších stránek, například Booking.com nebo Airbnb.cz. Můžete si vybrat přesně takové, které vám bude plně vyhovovat. Vybírat můžete podle mnoha filtrů od vzdálenosti, přes cenu až po přítomnost bazénu na zahradě. Doporučujeme se však vždy před objednáním podívat na storno podmínky. V případě, že byste potřebovali pobyt zrušit je dobré mít jistotu, že dostanete své peníze zpět.

Přes stránku Booking.com si můžete rovněž vypůjčit i automobil na místě. Než však nějaký rezervujete, projděte si více půjčoven a srovnejte je podle ceny a recenzí.

Vyberte si hotel, který splní vaše požadavky
Vyberte si hotel, který splní vaše požadavky

🎓 Zajímavost: Stejně jako v Česku platí i ve spoustě jiných států, že v pondělí bývají památky zavřené. Zkontrolujte vždy proto předem otevírací dobu.

Co stihnout před cestou?

Zkontrolujte si, zda do států, kam se chystáte, nepotřebujete cestovní pas. Pokud ano, vyřiďte si jej včas, abyste předešli vysokým poplatkům za urychlené vyřízení. Zároveň se podívejte, zda daná země nevyžaduje víza. Například před cestou do USA musíte mít vyřízené a schválené takzvané ESTA.

Pokud se chystáte do exotických zemí, zkontrolujte, že máte všechna potřebná očkování.

Vyřiďte si také pojištění. To však udělejte až budete mít definitivně jasno, co přesně v cizině plánujete dělat. V případě, že chcete například provozovat nějaký extrémnější sport, je potřeba si u pojištění připlatit.

Můžete si také vyměnit peníze. Pokud však máte možnost bezplatně si vybrat peníze z bankomatu v cizině, využijte toho. Dopředu se však podívejte, které banky po vás nebudou chtít poplatek za výběr. Zapamatujte si také, že je finančně výhodnější peníze nepřevádět na koruny ale nechat v původní měně, tedy nekonvertovat.

Návod, jak vyplnit ESTA

💡 Tip: Cestujete rádi po České republice? Podívejte se, jaká jsou naše nejkrásnější města.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz