Nabídka volných pracovních pozic je v současné době opravdu široká a velice pestrá. Otázkou je, jak se bude pracovní trh vyvíjet v příštím roce, 2020. Bude i nadále míra nezaměstnanosti na rekordních minimech?
Obsah článku
Aktuální nabídka volných pracovních míst
Časům, kdy bylo volných pozic poskrovnu, odzvonilo. Toto tvrzení potvrzuje statistika vývoje nezaměstnanosti za posledních 5 let. Když se vrátíme na začátek roku 2014, situace byla opravdu kritická. V lednu 2014 bylo evidováno 36 294 volných míst a celkový počet nezaměstnaných byl 639 274, to odpovídá míře nezaměstnanosti 8,6 %.
Proti tomu stojí statistika z ledna letošního roku 2019, která ukazuje diametrálně rozdílná čísla. Počet volných míst byl 333 111 oproti 241 417 nezaměstnaným. Míra nezaměstnanosti klesla na 3,2 %. Současná nabídka práce je velice příznivá.
Vývoj nabídky pracovních míst v roce 2020
O vývoji nabídky práce v následujících letech by se dalo diskutovat hodiny. Názorů je mnoho, ale většina z nich se shoduje na tom, že trh práce bude silně ovlivněný vývojem umělé inteligence, která ať se nám to líbí nebo ne, bude nahrazovat stále více a více pracovních pozic.
Díky neustálému vývoj umělé inteligence, nebudou pracovní pozice pouze zanikat, ale částečně také vznikat. Nutno podotknout, že nově vzniklé pracovní pozice budou vyžadovat alespoň minimální kvalifikaci v oboru týkající se vývoje umělé inteligence.
Tak jako se dříve přesouvala pracovní síla z polí do fabrik se teď bude přesouvat z fabrik do kanceláří. Automatizace sníží počet manuálních dělníků i odborných pracovníků.
Job-hopping aneb častá změna práce
Pracovní trh bojuje s extrémně nízkou nezaměstnaností, která nahrává vysoké fluktulaci pracovní síly napříč firmami. Především mladí zaměstnanci s velkým rozhledem se o své pracovní místo nebojí a rádi ze dne na den mění svého zaměstnavatele.
Hlavním důvodem změny práce je nudná náplň. Peníze či časová vytíženost figurují až dále. Budoucnost pracovního trhu bude více patřit krátkým zaměstnaneckým poměrům a vyšší míře práce na živnostenský list.
Strategie politiky zaměstnanosti do roku 2020
Ministerstvo práce a sociálních věcí zvěřejnilo dokument týkající se strategie zaměstnanosti v roce 2020. Jako hlavní problémy a cíle, kterým se chtějí v roce 2020 věnovat, uvadějí:
- Rovnost žen a můžu na trhu práce
- Přizpůsobení podniků a zaměstnanců změněným potřebám trhu práce
- Podpora přístupu k zaměstnání
- Rozvoj věřejných služeb zaměstnanosti
Kromě jiného se také chtějí věnovat podpoře mladých lidí při hledání zaměstnání. Jako forma podpory budou sloužit různé kurzy a školení. Nejdůležitějším bodem a základem všeho je správně vystavěný životopis.
Krize pracovní síly ve stavebnictví
Ve stavebnictví Češi příliš dělat nechtějí a raději dávají přednost kvalifikovanější práci za srovnatelné či menší peníze.
Stavební průmysl je stále více a více závislý na pracovnících z ciziny. Především Ukrajinci se dnes stali synonymem stavebního dělníka. Do České republiky jezdí celé party a snad každá stavební firma má několik takzvaných UKček.
Pozitivní diskriminace pro Ukrajince
Vláda v červnu 2019 schválila pozitivní diskriminaci Ukrajinců pracujících v ČR. Nově jim zaměstnavatelé mohou nabídnout 1,2 neboli 120 % klasického výdělku tuzemského pracovníka.
Toto opatření vyvolalo vlnu kritiky, avšak je jen reakcí na obrovský hlad po pracovní síle z Ukrajiny.
I stavebnictví se posouvá mílovými kroky a stavby jsou dnes pro pracovníky méně fyzicky náročné a více mechanizované.
Práce z domova je stále častější
Mnoho oborů nabízí home office neboli práci z domova a to stále častěji. Práce na počítači není závislá na místě a mnoha zaměstnavatelům se vyplatí nechat pracovníky doma a ušetřit za pracovní prostory. Výborné pro literárně nadané jsou zde pozice copywriterů a redaktorů. Pro techničtější typy zase pozice marketingových a projektových managerů.
Tento trend bude stále silnější a mnoho lidí bude vydělávat v blízké budoucnosti přes internet odkudkoliv na světě. Destinace jako Bali či Vietnam se stávají rájem takzvaných freelancerů a digitálních nomádů.