Domů » 7 Důvodů, proč je lepší žít bez auta

7 Důvodů, proč je lepší žít bez auta

autor Aneta Toboříková
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
jaký by byl život bez auta

Možná máte pocit, že se bez auta nedá žít pohodlný a plnohodnotný život. Možná si ani nevzpomenete, jaké to bylo žít bez auta. Pro mnohé lidi je auto první velká věc, kterou si koupí. Stejně jako televize a internet se automobily zdají být základem existence moderního člověka.

S rostoucími cenami benzínu a růstem ceny aut však stále více lidí začíná zvažovat výhody života bez aut.

Proč přestat vlastnit auto?

Auta jsou užitečná. Pro přepravu mnoha lidí, fungování podniků či pro převoz zboží mohou být nezbytná. V některých oblastech světa se bez auta neobejdete, protože všechno se nachází kilometry daleko.

Zároveň se ale dostáváme do bodu, kdy auta představují pro mnohé spíše přítěž a výdaje. Stále se zhoršující dopravní situace ve městech, a to i docela malých, může dopravu automobilem z místa na místo ve skutečnosti prodloužit. A pak přijde na řadu hledání parkovacího místa a to jsme se ještě nedostali k životnímu prostředí a spodinám, které ve městech dýcháme.

Nevlastnění soukromého automobilu může být proto i vyjádřením žebříčku hodnot lidí, kteří věří v lepší hospodaření se zdroji. Jaký důvod by vás přesvědčil k tomu, abyste se svého auta zbavili či si jej vůbec nepořizovali?

1. Auta jsou drahá

Vlastnit auto stojí hodně peněz. Kromě ceny samotného auta musíte připočítat cenu benzínu, nafty či elektřiny, cenu parkování, pojištění, kontroly a opravy. Podtrženo sečteno, provozovat auto stojí hodně peněz.

Ve srovnání s jízdou autobusem nebo jakoukoli jinou veřejnou dopravou je vlastnictví aut drahé. 

2. Průměrné auto stráví 95 % času zaparkované

Podle průzkumu Go City Wide stráví auto 95 % svého života zaparkované. Pokud si jej koupíte, abyste jej používali pouze 5 % času, nemusí se vám tato investice vyplatit. 

Flexibilita, kterou vám automobil nabízí, vás může vyjít hodně draho zvlášť v době, kdy si můžete auto půjčit jen když jej skutečně potřebujete.

3. Sdílení aut je nákladově efektivnější.

Možností sdílení aut či jízdy najdete hned několik. Služby jako blablacar a další umožňují sdílet jízdu s někým, kdo jede stejnou trasu jako vy. Jedná se tak vlastně o stopování, kdy auto nestavíte na ulici, ale dopředu se domluvíte.

Nebo se můžete zaregistrovat se do služeb jako Carsharing či Autonapůl, které umožňují sdílení aut ve všech větších městech. K autu si sice musíte dojít, nebude zaparkované hned pod barákem, ale platíte za něj jenom ve chvíli, kdy ho potřebujete.

4. Dochází nám parkovací místa na nejexponovanějších místech

V roce 2019 na světě existovalo přes 1,4 miliardy aut. 

Podle statistik Spotparking je 68 % půdy ve městech věnováno parkovacím místům. V obytných zónách se pro parkování využívá průměrně 35 % pozemku. Toto číslo je mnohem vyšší v nebytových oblastech, kde to činí 50 až 70 % pozemku.

Problémy s parkováním nezpůsobují jen frustraci mezi řidiči. Na některých místech se mnoho předzahrádek přeměnilo na příjezdové cesty. Zaparkovaná auta ucpávají ulice tak, že se dá těžko projít a zabírají veřejný protor. Nemovitosti se mění na další parkovací místa místo toho, aby z nich byly parky či hřiště.

ulice bez auta

5. Lidé v průměru stráví 17 hodin ročně hledáním parkování

K parkování a jeho nedostatku se váže ještě jedna smutná statistika. Lidé hledáním parkovacího místa stráví v průměru 17 hodin ročně. To je bezmála jeden celý den. Co byste dělali, kdybyste měli ročně jeden den navíc?

🎓 Zajímavost: Aby parkovací statistiky byly ještě chmurnější, tak ke 40 % všech dopravních nehod dojde při parkování. 8 z každých 10 nehod se stane, když lidé opouštějí parkovací místo nebo manévrují. Čas strávený na parkovišti se tím pak ještě značně prodlouží.

6. Výfukové plyny ničí naše zdraví a životní prostředí

Mnoho lidí na celém světě žije v oblastech se špatnou kvalitou ovzduší způsobenou znečištěním z automobilů. Provoz aut se spalovacím motorem uvolňuje spoustu škodlivých plynů, které ničí naše životní prostředí.

Pokud je více než polovina světového znečištění ovzduší způsobena automobily, omezení jejich používání přestavuje zásadní změnu a to především pro všechny, kdo žijí ve městech.

život bez auta

Stejně tak časté řízení může být špatné pro naše zdraví.

Nový výzkum Mexického národního ekologického institutu zjistil, že řidiči aut se více vystavují smogu než cestující v MHD. Řízení je také spojeno s různými zdravotními problémy, včetně obezity, stresu, nespavosti a srdečních chorob.

7. Alternativy jsou zdraví prospěšnější a bezpečnější 

Auta nejsou jedinými vozidly, které vás mohou přepravit po městě. Jízdní kola vás dopraví na místo a nevypouštějí žádné škodlivé plyny. Jízda autobusem nebo metrem vám může ušetřit tisíce korun měsíčně, nehledě na to, že je mnohem nižší pravděpodobnost dopravní nehody. 

Navíc obě varianty představují oproti autu pohyb navíc a zlepšení zdravotní kondice. Chůze či jízda na kole vám poskytne tolik potřebné cvičení a spálíte všechny přebytečné kalorie a může to být skvělý způsob, jak se zbavit lenosti.

💡 Tip: Zařazení pravidelného pohybu může pomoci nejen s regulací váhy, ale také se zdravotními problémy jako je častá únava.

Díky pokrokům v dopravě a digitální revoluci, která umožňuje práci z domova, možná náš svět potřebuje méně a méně automobilů. A otevře se nám cesta k zdravější, bezpečnější a hezčí budoucnosti. 

Přemýšleli jste i vy někdy o tom, že se svého auta zbavíte? 

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz