Domů » Cesta do práce: Jak využít efektivně a užitečně?

Cesta do práce: Jak využít efektivně a užitečně?

autor Radka Konečná
0 komentářů
Cesta do práce

Víte, že většině lidí v České republice zabere cesta do práce méně než třicet minut? V metru, tramvaji, autobuse, trolejbuse, ale i ve vlaku, tam všude potkáte každé ráno obrovské množství těch, kteří cestují za prací. Nemluvě o dopravních kolonách, které se každé ráno i odpoledne tvoří před většími městy.

Kdybyste každý den strávili cestou do práce i z práce přesně hodinu, za týden byste takto projezdili 5 hodin a za měsíc klidně i přes 20 hodin. Zkuste si nyní vzpomenout, jak tento svůj čas trávíte vy?

V článku vás seznámíme s možnostmi, jak čas po cestě do práce trávit efektivněji i jak si tuto cestu více zpříjemnit.

💡 Tip: Víte, co dělat, pokud se vám po cestě v zahraničí pokazí auto?

Cesta do práce nemusí být nuda

Ať už cestujete jakýmkoliv dopravním prostředkem, je jasné, že se časem tato aktivita stane rutinou. Často si ani neuvědomíte, jak tento čas uteče, ale přitom ve skutečnosti po nějaké době zjistíte, že jste takto proplýtvali mnoho hodin.

Zároveň si představte, kolik peněz každý rok za dopravu zaplatíte. Roční jízdenka na mhd v Praze stojí letos pro dospělého 3650 korun, v Brně je to potom 4750 korun. O co víc zaplatíte, pokud cestujete mimo město a to jak hromadnou dopravou, tak i autem.

Příspěvek na cestování

Určitě si také zjistěte, zdali vaše firma nenabízí zaměstnancům příspěvek na cestování. Nemusí to být sice mnoho, avšak každá koruna se může hodit. Můžete jej samozřejmě využít nejen na jízdu autem.

Cesta do práce autem

Pokud máte řidičský průkaz a nebojíte se sednout za volant, pak je cestování do práce autem asi ta nejpohodlnější varianta. Můžete si jet, kudy jen chcete, i v kolik chcete. Nestane se vám ani, že by vám auto ujelo, navíc cestujete sami a nikoho tedy nebudete rušit poslechem hlasité hudby.

Samozřejmě i jízda autem má své nevýhody, mezi něž určitě patří dlouhé dopravní kolony během špičky. Konkrétně třeba dojíždění pouze v rámci jednoho města je častěji rychlejší pomocí mhd. Nejen Praha, ale i další velká města, dopravu autem do práce příliš nepodporují, jelikož jednoduše města nemají kapacity pojmout tolik automobilů.

Cesta do práce autem je pohodlná
Cesta do práce autem je pohodlná

Máte plné zuby hromadné dopravy? Zkuste služební vůz

Jestliže nevlastníte auto, ale stejně byste raději trávili svá rána za volantem, pak se zkuste u vás v práci poptat po možnosti firemního vozu. Někteří zaměstnavatelé jej nabízejí přímo jako pracovní benefit při nástupu na danou pozici. Samozřejmě záleží na dané pracovní pozici a vaší pracovní morálce, ale třeba budete mít štěstí.

Jak si zefektivnit cestu do práce autem?

Nevýhodou cestování autem, je, že kromě řízení se nedoporučuje dělat nic jiného, co by mohlo ovlivnit vaši pozornost. Čtení nebo třeba telefonování mimo handsfree je úplné tabu. Pro mnoho lidí je nepřijatelné také jakékoliv konzumování za volantem. Většina lidí si tak pouze zapne autorádio.

I cesta do práce se ale dá pojmout efektivně. Zkoušeli jste třeba poslech podcastů či mluvených knih? Podcasty jsou v poslední době velmi populární. Pokud jste o nich doposud neslyšeli, jedná se o zvukový pořad, který je možné poslouchat stejně jako třeba písničky online. Existuje velké množství podcastů na nejrůznější témata, o kterých se tak můžete dozvědět více.

Můžete navíc poslouchat také cizojazyčné podcasty a procvičit si své jazykové dovednosti. Nevěřili byste, jaká zajímavá témata lidé zpracovali. Podívejte se třeba na náš výběr top 20 nejlepších českých podcastů.

💡 Tip: Znáte službu carsharing? Přečtěte si, jaké jsou jeho největší výhody a nevýhody.

Cesta do práce hromadnou dopravou

Pokud každé ráno usedáte do hromadné dopravy a jen nevědomky sledujete okolní krajinu, pak si zkuste přečíst následující řádky, kde se dozvíte, jak si můžete tento čas zefektivnit a zpříjemnit. Stejně jako v autě můžete třeba zkusit poslech některého z mnoha dostupných podcastů na nejrůznější témata.

Dvacetiminutový či třicetiminutový interval, který jste nuceni trávit v hromadné dopravě, je naprosto ideální k opakování slovíček. Chcete se naučit nový jazyk, nebo se třeba jen zlepšit v angličtině? To je dobře. Téměř v každé práci totiž alespoň někdy uplatníte cizí jazyky a jejich znalost může být tedy pro vás výhodou.

Cestování tramvají je rychlé a spolehlivé
Cestování tramvají je rychlé a spolehlivé

Někdy je však to nejlepší, co pro sebe můžete udělat, si odpočinout. Obzvlášť, když se kromě práce musíte ještě starat o celou domácnost, rodinu, zahradu případně třeba pomáhat svým starým rodičům. Cíleně si tedy bez výčitek pohodlně sedněte a těch deset, dvacet minut pouze relaxujte. Uvidíte, že se poté budete cítit daleko lépe.

Můžete tento čas také vyplnit plánováním vašeho dne. Když budete mít reálný plán, vyhnete se stresování z toho, že nestíháte.

Existuje ale velké množství dalších činností, které můžete v těchto chvílích dělat. Můžete luštit křížovky, vyplňovat sudoku, číst si zprávy no třeba nějakou zajímavou knihu. Žádná možnost není špatná!

Cesta do práce na kole či koloběžce

Jarní a letní měsíce jsou jako stvořené k tomu, aby člověk vytáhl své kolo případně koloběžku. Nejen že se krásně po ránu protáhnete, posílíte svaly a okysličíte si mozek, šetříte tím i přírodu a městský vzduch, který je jinak plný smogu z projíždějících aut a dalších dopravních prostředků. Cesta na kole je skvělá také po práci, kdy si potřebujete provětrat hlavu a uklidnit se po stresujícím dni.

Cesta do práce na kole
Cesta do práce na kole

Pokud je fyzická námaha po ráno to poslední, po čem toužíte, pak vyzkoušejte třeba elektrickou koloběžku. Můžete si jednu sami pořídit, nebo si půjčit třeba některou z mnoha sdílených koloběžek, které se ve městech hojně nacházejí.

Předtím, něž ale zahájíte cyklistickou či koloběžkařskou sezonu, ujistěte se, že je vaše kolo opatřeno bezpečnostními reflexními prvky a světlem, případně, že máte s sebou oranžovou reflexní vestu a hlavně přilbu, která vám může zachránit i život.

💡 Tip: Přečtěte si také, jaké užitečné denní návyky byste se měli určitě naučit nebo se inspirujte naším seznamem 13 nejlepších knih pro freelancery a podnikatele.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz