Domů » 10 Tipů a nápadů na podnikání v roce 2024

10 Tipů a nápadů na podnikání v roce 2024

autor Eliška Vachková
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
podnikání

Podnikání sice není pro každého, ale pokud máte pocit, že vás láká, určitě se vyplatí ho vyzkoušet. Do čeho byste se mohli vrhnout v roce 2024, abyste si zajistili stálý příjem? Přinášíme vám 10 tipů a nápadů na podnikání.

Proč začít podnikat v roce 2024?

Podnikání je sice v mnoha ohledech děsivé, přesto ale dokáže naplnit smysl vašeho života, přinést nové zkušenosti, lidi a samozřejmě peníze. Kdo ale dělá podnikání pouze pro peníze, ten asi brzy narazí. Často to chce kromě dobrého plánu i tvrdou dřinu a především trpělivost. Jaké výhody vlastní business má, proč byste se do něj měli pustit?

 • vlastní pracovní doba – kdykoliv si můžete vzít volno (avšak ho nebudete mít placené), přizpůsobit pracovní dobu danému dni, ve kterém musíte například k doktorovi,
 • dělejte vše, co vás baví – můžete se najednou věnovat více oborům, jakým způsobem vám to vyhovuje,
 • vyšší výdělky – pokud budete makat a stanete se úspěšnými, získáte o dost vyšší výdělky (stejně tak ale můžete mít nižší výdělky, za vše jste si sami zodpovědní),
 • náplň do života – vaše práce se stane vaší součástí, kterou si zamilujete,
 • vybudování vlastní značky – jako zaměstnanec se dokážete radovat z výplaty a možná někdy i z úspěchů firmy, ale jako její majitel projdete cestou, která nebyla nikdy lehká a převezmete za to veškerý kredit.

Stejně tak jako výhody má podnikání i jisté nevýhody, to je určitě všem jasné. Pokud ale víte, že jste rození businessmani, nenecháte se zastrašit. Jste-li organizovaní, zodpovědní, dokážete zacházet s penězi a jste pracovití, podnikání je přímo pro vás! Práci si navíc můžete usnadnit díky online nástrojům pro řízení firmy. Můžete například využít all-in-one systém, který za vás zvládne řídit cashflow i vystavovat faktury online. Díky automatizaci práce tak ušetříte čas i peníze. Samozřejmě je těžké si hned v začátcích platit několik nástrojů, ale dají se otevřít demo účty a pomalu zapracovávat do svého fungování. Mnoho začínajících podnikatelů otravuje zbytečná administrativa, ale hodně je baví produkt. Nenechte se administrativou otrávit. Jestliže chcete začít letos, v jakém oboru se vyplatí podnikat, co nyní letí nejvíce? Pojďme se podívat!

podnikání
Podnikání vám umožňuje velkou svobodu jak u pracovní doby, tak u místa výkonu.

10 tipů a nápadů na podnikání 2024

Je samozřejmě na vás, v čem vám bude nejlépe, co vás baví a co vám jde. Níže si můžete přečíst tipy, které jsou reálné, známé a mívají úspěch. Pamatujte, že to, jestli se vám byznys rozjede záleží pouze na vás, proto:

 • buďte originální,
 • mějte přehled,
 • nebojte se odlišit,
 • dejte o sobě vědět.

Klidně můžete zkusit více oborů naráz a uvidíte, který se chytne. Nežeňte se za výdělkem, ale pomalu své podnikání budujte. Jaké obory jsou trendy?

1. Vlastní e-shop

Online byznys se od covidu stále drží na předních příčkách. Na vlastním e-shopu můžete prodávat vámi vyrobené výrobky, ale také například přeprodávat produkty ze zahraničí. Jejich nevýhoda je totiž to, že trvá dlouho, než se dostanou k zákazníkovi domů. Díky tomu, že je tohoto kroku ušetříte, budete nabízet stejné zboží a lepší cenu (nižší doprava), lidé raději nakoupí u vás a vy tak získáte profit. Vaším úkolem je nakupovat ve slevách, abyste tak ze zboží měli provizi. Když totiž zadáte stejnou cenu, nic na tom nevyděláte. Kupujte za nižší a prodávejte za trochu nižší, než byla původní cena. Vzhledem k tomu, že doprava v Čechách je levnější, nemusíte se bát ani cenu zlevněného zboží navýšit na původní. Zákazníci budou vědět, že se jim to vyplatí.

Pokud to s e-shopem myslíte vážně, tak si můžete vyzkoušet oblíbené krabicové řešení Shoptet nebo si nainstalujte WooCommerce. Nedává příliš smysl jít v začátku na vlastní platformu, platit vývoj nebo poptávat programátory. Utopíte peníze za něco, co v začátku není potřeba. Raději tyto peníze věnujte do studia marketingu nebo si sežeňte někoho šikovného k sobě. To potřeba určitě bude.

Tip: V ČR je okolo 50 000 e-shopů. Pokud chcete dlouhodobě uspět, tak musíte přijít s něčím novým a tvořit značku!

2. Influencer

Toto pojmenování je dnes celkem neoblíbené, nicméně zahrnuje hned několik možností výdělku. Kromě spoluprací, které jsou vám nabídnuty, se můžete zaregistrovat na portálech, kam firmy sdílejí nové kampaně a převzít si je, pokud se jim bude líbit váš nápad na zpracování. Cenu si nastavujete sami, což je skvělé. Musíte mít ale aktivní účet, který pravidelně sledují vaši fanoušci.

Neznamená to mít velký počet sledujících, ale mít dosahy. Jedině tak se firmám vyplatí zaslat vám produkt zdarma nebo vám zaplatit. Hodně se mluví o tom, jak je influencer marketing plochý. Ideální přístup k influencer marketingu je ten, že máte pro něco vášeň a o tom komunikujete. Je to dlouhodobě výhodné a vy se stanete odborníkem na danou věc.

Je tu také kategorie bizár influencerů, kteří se proslavili pouze díky tomu, že jsou řekněme zvláštní. Ti ale nevydělávají a jejich popularita stojí na momentálním zájmu.

Zkusit můžete také affiliate marketing, který je dostupný pro všechny, bez ohledu na sledující. V něm získáte slevový kód nebo odkaz, který při použití či kliknutí zaznamená aktivitu z vašeho profilu a připíše vám provizi. Užitečná věc především pro začínající influencery!

3. Marketing

Tento obor je dnes velice populární, protože se pojí se všemi sociálními sítěmi. Marketing je dnes základem jakéhokoliv prodeje! Znalost marketingu je nedocenitelná a hodí se v životě i podnikání. Můžete ho studovat na vysoké škole, ale stejně tak si stačí udělat online kurz, a to i zadarmo – vyzkoušejte Digitální garáž Google. Přečtěte si nějaké e-booky, blogy, absolvujte kurz a nechte, aby výsledky mluvily za vás. Důležité je, abyste své znalosti aplikovali a výsledky pak předkládali zájemcům. Nikdo vám nebude věřit, že opravdu máte takové schopnosti, jaké máte, pokud je nemůžete dokázat. Využijte je v praxi na svých sociálních sítích a předávejte tipy!

4. Copywriting

Psaní je skvělý způsob, jak vydělávat peníze, protože vás nic nestojí a je možné ho dělat kdekoliv. Cestovat a zároveň pracovat – to zní úžasně, ne? Máte navíc šanci vyjádřit svůj názor veřejně, informovat o různých tématech a mít prostor pro kreativitu. Jestliže vám ve škole šla čeština, máte výborné předpoklady! Ideálně se zúčastněte stáže, abyste nasbírali dostatek zkušeností, a pak začněte psát pro weby nebo sem tam prodávejte texty ze šuplíku na stránkách jako je copywriting.cz či stovkomat.cz.

Vlastní blog je další ze způsobů, které vám umožní psát. Budete se ale muset starat i o další věci a zařídit si čtenost blogu, abyste mohli vydělávat peníze. Bude to chtít čas a práci, proto se hodí založit blog v době, kdy máte příjem z jiných zdrojů. Jakmile se zvýší povědomí o vašem blogu a zajistí vám dostatek financí, můžete se mu věnovat naplno.

podnikání
Copywritingu se může věnovat každý, kdo dobře ovládá český jazyk a umí psát o různých tématech.

5. Fitness trenér

Kdo dnes necvičí, jako by nežil. Zdravý životní styl se stal fenoménem a čím dál tím více lidí začíná chodit do fitka, kde můžete chytnout příležitost za pačesy. Bude třeba projít kurzem pro fitness trenéry, ale pokud vás cvičení a zdravá strava baví, alespoň jim budete ještě více rozumět. Po úspěšném absolvování se stačí stát trenérem v nějakém fitku a přijímat klienty. Využijte sílu sociálních sítí a propagujte své služby. Nemusíte se držet jen schůzek ve fitness centru, dávejte lekce a pomáhejte s jídelníčky i online!

6. Prodej oblečení

O prodeji a vlastním e-shopu už jsme se tu bavili. Není ale třeba zakládat online obchod, který vás něco málo bude stát, protože existují portály jako je Vinted, kde lze zadarmo nabízet oblečení, které již nepotřebujete. Kromě obnošeného oblečení ale můžete na tuto nabídku pohlédnout také z jiného úhlu – co, kdybyste předprodávali oblečení z obchodu, které najdete ve slevě? Bude nové, takže cena nebude o moc nižší, než je originál, navíc zákazníci neznají původní cenu kusu. Můžete si tak měsíčně hezky přivydělat, aniž byste museli mít vlastní stránku. Stejně tak to funguje u Marketplace a podobných stránek na Facebooku.

Proč je oblečení složitý sortiment na podnikání?

 1. Pokud chcete založit regulérní e-shop s oblečením, tak na to pozor. Oblečení pro vás má hned několik nevýhod. Potřebujete určitou šíři sortimentu a navíc v několika velikostech a barvách. To pro vás dělá u jednoho produktu třeba hned 25 položek.
 2. Sezonní oblečení a módní trendy tlačí na častou změnu sortimentu, tvorbu akcí a práci s produkty. Nic snadného hned v začátku.
 3. Silná konkurence v podobě eshopů jako je Zalando, AboutYou nebo Zoot.

7. Doučování

Excelujete v nějakém předmětu? Předávejte své znalosti dál a doučujte buďto osobně nebo online. Využijte portály, kde se budete jako lektor zobrazovat nebo mít možnost přijímat nové studenty. Sdílejte své služby i na sociálních sítích, přidávejte ukázky cvičení, aby zájemci věděli, co je čeká a podělte se o tipy na učení jednotlivých látek. Cenu si nastavujte podle úrovně znalostí, praxe a případné certifikace. A nezapomínejte na recenze, které vám pomohou sehnat nové studenty!

8. Podcast

Momentálně sledujeme největší vzestup této formy mluveného slova. Dříve to byly vlogy, dnes to jsou podcasty. Co potřebujete k tomu, abyste si založili vlastní i vy? Nějakou tu techniku (především kvalitní mikrofony), prostor, ve kterém podcasty budete nahrávat, počítač a dobrý nápad. Pojetí je na vás, ale vzhledem k velkému boomu to chce něco originálního, co jsme tu ještě neviděli, nebo musíte být natolik autentičtí, že budete vyčnívat i při konkurenci. Nahrávejte třeba na Spotify, YouTube nebo jiné streamovací služby. Se základnou fanoušků pak získáte placené spolupráce a podporu v podobě HeroHero předplatitelů.

podnikání
V podcastu se můžete bavit o nejrůznějších tématech nebo si do něj zvát hosty na rozhovory.

9. Fotograf

Rádi fotíte? Zkuste se tomuto koníčku začít věnovat na profesionální úrovni. Nejprve foťte portréty zadarmo, abyste si vytvořili portfolio, a následně si můžete focením vydělávat. Nafoťte také nejrůznější akce jako jsou plesy, svatby nebo večírky a rozšiřte tak své zaměření. Pokud budete dobří, přijdete si na opravdu pěkné peníze.

10. Design a grafika

Posledním tipem je design a grafika. Opět se vracíme k sociálním sítím, kde mají profil různé značky, které si potřebují zachovat dobrou pověst. To, jak jejich příspěvky vypadají je velice důležité, proto si často najímají grafiky a odborníky na design. Staňte se jedním z nich! Opět můžete absolvovat online kurz nebo se učit praxí. K designu se dostávají lidé, kteří o něj mají zájem zcela přirozeně, například vytvářením vlastních koláží, úpravou fotek a tak dále. Při získání dostatečného počtu klientů máte o výdělek vystaráno.

Chyby, kterým se v podnikání vyhněte

Chyby jsou součástí života a v podnikání vám pomohou učit se. Pravděpodobně se nějakým neubráníte, ale i přesto bychom vám chtěli dát tipy na ty, které byste mohli vynechat.

 • Výdělek bude každý měsíc podobný – nebude. V podnikání se neustále něco mění a proto si dělejte dostatečné rezervy v případě, že by byl některý z měsíců slabší. Stává se to úplně normálně, záleží na poptávce, a především pokud pracujete s lidmi, nemáte nic jisté.
 • Úspěch přijde sám – nečekejte, že se to stane ze dne na den. Bude potřeba opravdu dřít, věnovat se byznysu naplno a mít správně nastavené cíle. Věřím, že když sami sobě věříte a jste dobří v tom, co děláte, baví vás takovou práci vykonávat, a dokážete tak zajistit úspěch sami sobě.
 • Úspěch se bude držet – doba se mění a i vy se musíte přizpůsobovat tomu, co je zrovna trendy. To, že něco vyšlo napoprvé neznamená, že to bude pokračovat nadále. Lidé chtějí vidět nové věci, aktualizace a zajímavý obsah, jinak nebudou mít zájem. Neusněte na vavřínech a myslete dopředu, to se týká i financí.

V podnikání je důležité mít odvahu, nebát se, ale zároveň mít plán a vědět, co děláte. Dělejte to s láskou, poctivě a kvalitně a uvidíte, že se vám vše v dobrém vrátí.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz