Domů » Londýn: Co musíte určitě vidět a navštívit?

Londýn: Co musíte určitě vidět a navštívit?

autor Tereza Gödrichová
0 komentářů
London Eye

Velkoměsto umístěné na řece Temži v západní části Evropy. Hlavní město Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, které oprávněně patří mezi ta nejnavštěvovanější v Evropě. Londýn je místem, kde si každý najde to své. Co byste tedy určitě měli vidět a navštívit?

Londýn: Město plné možností

Londýn nabízí širokou škálu variant a možností k prozkoumávání. Objevíte tady historii, památky, kulturu, přírodní atraktivity a k tomu si pochutnáte na britském jídle s čajem o páté a užijete si spoustu zábavy.

Také milovníky sportovních aktivit Londýn nezklame. Jedny z nejlepších fotbalových lig jako Chelsea a Arsenal zde mají své zázemí. Jestli se Vám nepodaří dostat na západ, můžete omrknout stadiony s komentovanou prohlídkou.

Není divu, že se zde spousta lidí stěhuje. Najdete tady mnoho pracovních i studijních příležitostí. Pokud Vás zajímá více o stěhování do zahraničí, přečtěte si naše tipy.

Noční Big Ben
Noční pohled na Big Ben v Londýně

Co navštívit v Londýně?

Vrhněme se tedy na seznam míst, které Londýn nabízí ke shlédnutí. Samozřejmě budete některá z nich znát, třeba z hodin anglického jazyka, dějepisu nebo filmů, což jen dokazuje oblíbenost tohoto města. Co tedy v Londýně neminout?

Big Ben a Londýnské oko

Tyto dvě dominanty v Londýně určitě neminete. Největší hodiny světa se čtrnáctitunovým zvonem pojmenované jako „Big Ben“ jsou součástí britského parlamentu. Jsou vysoké téměř 100 metrů a mají 11 pater. Viktoriánsko-gotická architektura okouzluje na první pohled

Londýnské oko patří mezi největší vyhlídková kola v Evropě. Z jízdy na tomto kole se pokocháte nádhernými výhledy po historické části Londýna. Pokud se na něm chcete projet, doporučujeme si zarezervovat jízdenku online, kde také můžete zakoupit jízdenky se slevou. Navíc tak zjistíte, jestli nemá zrovna v období Vaší návštěvy zavřeno.

Buckinghamský palác

Městskou rezidenci britské královny, která se nachází přímo v Londýně, určitě stojí za to navštívit. Pokud budete ve městě po dobu královniny dovolené, můžete se podívat i dovnitř díky prohlídkám pro veřejnost.

Jestli Vás zajímá, jak zde probíhá střídání stráží, vydejte se k paláci v 11 hodin dopoledne. Ovšem může se stát, že zrovna v ten den nebude, závisí na počasí a jiných okolnostech.

Buckinghamský palác
Buckinghamský palác v Londýně

Camden Town

Kromě poznávání památek můžete zažít i něco z jiného soudků. Co si užít nakupovací atmosféru v pravém slova smyslu? V tomto případě navštivte tradiční trhy v Camden Town v Londýně.

Najdete je nedaleko centra města, kde se jednoduše dostanete pomocí metra nebo autobusovými spoji.

Greenwich

Je místem, kde prochází nultý poledník, dle kterého se řídí čas a štelují hodinky. Můžete se tak zde postavit jednou nohou na západní a druhou na východní polokouli.

Jedná se o „východní bránu“ Londýna, kde se kromě poledníků nachází také námořní muzeum a observatoř.

Greenwich
Londýnský Greenwich, místo nultého poledníku

China town

Sice se nazývá čínskou čtvrtí, avšak samotných Číňanů zde žije poměrně málo. Stále ale zůstává čínskou komunitou, kde panují nápisy s čínskými nápisy a také typická atmosféra východního světa.

Oblíbená je zejména k nakupování nebo vychutnání si výborného jídla. Exotická vůně se táhne po celé části a určitě Vás okouzlí.

Katedrála sv. Pavla

Druhá největší katedrála na světě v barokním stylu. Je takovým symbolem vlastenectví a pýchy Londýna. Inspirována je italskou architekturou a vrchol je kopulovitého tvaru. Nahoru vede přes 500 schodů, které stojí za to vystoupat, protože si užijete pohled z tzv. Zlaté vyhlídky.

Katedrála sv. Pavla
Černobílý pohled na katedrálu sv. Pavla

Tower Bridge

Jedná se o jeden z nejkrásnějších mostů v Londýně. Dodnes se někdy koná zvedání jeho ramen, i když už to zdaleka není tak frekventovanou událostí jako kdysi.

Patří k novějším památkám města, která svým vzhledem perfektně ladí k sousednímu hradním komplexu Tower of London středověkého stylu. To bylo úmyslem při jeho výstavbě.

Tower of London

Úchvatný hrad s krvavou minulostí z období středověku. Nachází se v něm ukryté korunovační klenoty a stavba je zapsána na seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Hrad se skládá z White Tower neboli Bílé věže, podle které je také zachován název celého hradního komplexu, i když jej celkovým tvarem nepřipomíná. Byla mezi prvními postavenými částmi hradu, až později přibyly další stavby jako hradby, věže aj.

Tower Bridge
Tower Bridge v Londýně

Trafalgarské náměstí

Sice se nejedná o oficiální hlavní náměstí Londýna, to není nikde určeno, ale v běžném životě se považuje za centrum tohoto města. Jeho dominantou je socha admirála Nelsona, který má přes 50 metrů do výšky. Historické budovy všude kolem dodávají úžasnou atmosféru.

Westminster Abbey

Pozoruhodná architektonická památka a místo korunovačních ceremonií i významných svateb a pohřbů v Londýně. I když se jedná o opatství, mniši se zde již nevyskytují.

Chrám se nachází na břehu řeky Temže a má dlouhou historii. Proto se také řadí k nejvýznamnějším chrámům celé Velké Británie. Jeho součástí je i kaple Jindřicha VII.

Westminster Abbey
Londýnské opatství Westminster

Na vlně přírodních krás

Nádherná příroda plná růží, plavajících labutí, hus, kachen a pelikánů? Tu najdete v James’s parku. Navíc se v něm pokocháte pohledem na úchvatný Buckinghamský palác.

Největším londýnským parkem je bezpochyby Hyde Park. Proslavil se zejména díky různým demonstracím, které se zde konaly. Na místě zvaném Speaker’s Corner můžete veřejně debatovat o čemkoliv s určitými výjimkami např. téma královské rodiny.

Žena v parku
Žena v parku

Pro milovníky literatury a Harryho Pottera

Určitě víte, že Anglie je spojována s celosvětovým bestsellerem Harrym Potterem. Na okraji Londýna se nachází studio, které je věnované právě tomuto příběhu. Převážně v těchto filmových ateliérech se natáčely jednotlivé díly. Přímo z centra se sem dostanete pomocí vlaku nebo autobusu.

Také zde najdete Millennium most, který jste mohli zahlédnout v dílu Harry Potter a Princ dvojí krve. V knižní podobě se bohužel o něm nedočtete, v době psaní tohoto dílu ještě v Londýně neexistoval a je zde tedy nazýván jako Brockdale Bridge.

Slavné nástupiště 9 a ¾ na King‘s Cross nádraží už znáte z filmového i knižního vydání. Bohužel si tady ve většině případů budete muset vyčkat frontu, abyste si zvěčnili památeční fotku s polovičním vozíkem obsahujícím Harryho věci.

A taky si můžete v místním obchůdku koupit nějakou památku a suvenýr v kouzelnické tematice. Fanoušci si zde vyberou z široké škály sortimentů od oblečení až po drobné psací potřeby.

Nástupiště 9 a 3/4, King's Cross
Nástupiště 9 a 3/4, King’s Cross

V Londýně byste toho našli opravdu mnoho pěkného, co byste měli vidět a prozkoumat. Je to taková „nevyčerpatelná“ metropole na poznávání. Skvělé je, že spousta muzeí s uměním mají vstupy zdarma, takže kulturní nadšenci budou mile potěšeni.

Bohužel je momentálně světová situace nepříznivá pro cestování, až se ale vše uklidní, určitě do Londýna zavítejte a nevynechte zmiňované atraktivity. Prozatím by milovníky cestování mohly zajímat tipy na výlety po krásách naší země.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz