Domů » Jak na dotace na zateplení či tepelné čerpadlo?

Jak na dotace na zateplení či tepelné čerpadlo?

autor Jana Kavalírová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Kotlíkové dotace

Chystáte se na rekonstrukci domu či bytu? Stavíte nový domov a nemáte dost peněz na lepší materiál a jiná zařízení? Potřebujete peníze na nové tepelné čerpadlo či kotel? Nebo jen chcete ušetřit na zateplení? Nesmutněte a podívejte se na dotace z EU i Česka, které Vám v mnohém pomůžou. Např. kotlíková dotace vyřeší financování právě nového kotle a tepelného čerpadla.

Dotace se dávají na materiál se specifickými vlastnostmi, výkonnější a moderní technologie, které nám zjednodušují život, šetří peníze nebo zlepšují kvalitu životního prostředí či všechno zároveň. O dotaci můžete požádat, ať jste vlastník rodinného či bytového domu.

Kotlíková dotace: Proč ji řešit?

Od 1. 9. 2022 bude zakázáno používání starých kotlů (díky energetické krizi se tento datum posunul), které nesplňují emisní požadavky. Jedná se o kotle na pevná paliva s ručním přikládáním s 1. a 2. emisní třídou. Cílem projektu je snížit emise znečišťujících látek, které unikají do ovzduší. Ve třech kolech se vyplatí 9 miliard korun. Použity budou dotace z EU. Vlastníci nevyhovujících kotlů v rodinných domech mohou požádat o peníze až do výše 127 500 Kč, což je celkem pěkná částka, nemyslíte? Navíc pokud si kotel nevyměníte, dostanete pokutu. Takže, jestli nevíte, na čem se dá v současnosti vydělat, tak kotlíková dotace představuje nyní zajímavou příležitost – minimálně, jak ušetřit.

Kotlíková dotace
Požádejte si o dotaci na dům a získejte více než půl milionu korun.

Kotlíková dotace se nevztahuje jen na kotle

Kotlíková dotace se vyplatí, protože: Nejenže ušetříte peníze, ale i své zdraví, jelikož nebudete dýchat škodlivé emise. O dotaci si můžete říct na krajských úřadech, jejichž adresy a kontakty naleznete na internetových stránkách SFZP.

Co z kotlíkové dotace můžete zaplatit? Např. nový kotel (či zdroj) včetně jeho instalace a stavebních prací, otopnou soustavu, dokumentaci k celému projektu a další. Mezi kotle a zdroje, na něž můžete finance dostat, patří:

  • Kotel na biomasu
  • Plynový kondenzační kotel
  • Tepelné čerpadlo

Nejvyšší dotaci ze všech nabízených možností dostanete na tepelné čerpadlo a kotle na biomasu se samočinnou dodávkou paliva. Můžete získat více než 120 000 Kč. Přesná částka závisí na konkrétní oblasti. Nejnižší částku obdržíte při koupi kondenzačního plynového kotle.

Kotlíková dotace může být zkombinována s projektem Nová zelená úsporám, díky čemuž lze získat více peněž. Pokud Vás dotace na kotel zaujala, přečtěte si podrobnější informace na webu týkající kotlíkové dotace.

Dotace na zateplení

Nejčastěji si pod tímto pojmem představíme zateplení stěn a střechy, ale ve skutečnosti je dotací více. Posuďte sami:

  • Zateplení obvodových stěn, stropu, střechy, podlah a ostatních konstrukcí
  • Stínicí technika
  • Výměna oken a dveří
  • Využití tepla z odpadních vod

Výše příspěvku se odvíjí od zateplované plochy a od počtu opatření. Čím větší plocha a čím více opatření, tím vyšší bude dotace. Získat můžete 50 % z použitých výdajů, ale maximální částka je 550 000 Kč. Můžete získat i finanční bonus, když si koupíte nový kotel či tepelné čerpadlo. Kotlíková dotace Vám spolu s dotací na zateplení vynese více peněz.

Výše popsané dotace jsou určené pouze pro již postavené domy, na novostavby se nevztahují. Pokud se chystáte koupit dům a nevíte, jestli preferujete nový či starý dům, přečtěte si o tom více v našem předchozím příspěvku s názvem: Vyplatí se rekonstrukce starého domu nebo stavba nového?

Dotace na rodinný dům
Nečekejte věčnost. Dotace na rodinné a bytové domy jsou časově omezené. Nechcete přeci přijít o peníze jen kvůli propásnutí časového limitu, že?

Můžu žádat o finanční příspěvek na zateplení od státu?

Žádost mohou podat fyzické i právnické osoby a to pomocí elektronického formuláře, takže se nebojte, ve frontě několik hodin nestrávíte. Musíte být buď vlastník, nebo stavebník rodinného domu.

Dům musí mít stavební povolení či ohlášení o stavbě podané před datem 1.7.2007. Jedná se tedy o budovy stávající. A na dokončení úprav máte 1 rok od padání žádosti.  

Než formulář vyplníte a odešlete na pracoviště, pořádně si zjistěte informace o všech dotacích. Na jeden rodinný dům lze mít podanou pouze jednu žádost, která může obsahovat více dotací. Teprve až dostanete peníze a žádost se ukončí, můžete poslat nový formulář.

Výše uvedené informace jsou velmi stručné. Pokud Vás tato problematika zajímá hlouběji, navštivte Pokyny pro žadatele rodinných domů.

Zde vyjmenované a popsané dotace nejsou jediné, existuje jich mnoho. Nedočetli jste se nic o dotacích, které potřebuje? Zkuste se podívat na náš předchozí článek: Jak ušetřit za vodu? nebo na článek, jak ušetřit na elektřině, kde je dopodrobna vysvětlená dotace dešťovka, která řeší srážkovou vodu a její následné použití. A další informace o zajímavých dotacích lze zjistit na webu Nová zelená úsporám. Přeji hodně štěstí při hledání.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz