Ach jo, je to tady zas. Ta otravná rýma! Na nachlazení bohužel zatím neexistuje lék, ale možná se vám podaří zkrátit dobu této nepříjemné nemoci vyzkoušením některých slibných doplňků stravy a správnou péčí o sebe sama.
Projděte se uličkami kterékoli drogerie a uvidíte působivou nabídku produktů, které slibují zkrácení délky vaší rýmy. Jen málo z nich ale opravdu zafunguje. V následujícím článku se dozvíte pár tipů, které vám s nachlazením můžou pomoci a nezruinují vaši peněženku.
Obsah článku
Rýma: Jak se vůbec objevila?
Nachlazení a rýma se nejvíce vyskytují v zimním období. Skoro každý z nás má v zimě alespoň jednou pár dní nepříjemně ucpaný a zarudlý nos, ze kterého neustále teče, po kapsách musí nosit kupu kapesníků, hlavu má jako střep a popotahování představuje nejčastější aktivitu.
Rýma znamená zánět nosní sliznice. Nejedná se o závažné onemocnění a také nevyžaduje návštěvu lékaře (pokud nevznikla v souvislosti s jinou větší nemocí). Většinou trvá zhruba týden a může ji doprovázet i kašel.
Napadá zejména jedince s oslabenou imunitou. Často se objevuje například když prochladnete nebo ji chytíte od někoho jiného. A co tedy na ni pomáhá?
💡 Tip: Víte, jak posílit svou imunitu přírodní cestou? Přečtěte si tyto tipy na posílení své obranyschopnosti bez nutnosti léků.
Příznaky rýmy a nachlazení
Ryma a nachlazení jsou virová onemocnění. Příznaky běžného nachlazení se obvykle objeví jeden až tři dny po vystavení viru způsobujícímu nachlazení. Mezi rýma příznaky, které se mohou u jednotlivých osob lišit, patří např:
- Výtok z nosu nebo ucpaný nos,
- Bolest v krku,
- Kašel,
- Zácpa,
- Mírné bolesti těla nebo mírná bolest hlavy,
- Kýchání,
- Nízká horečka,
- Obecně špatný pocit.
Výtok z nosu může být zpočátku čirý a v průběhu nachlazení může být hustší a žlutý nebo zelený. To obvykle neznamená, že máte bakteriální infekci.
Ačkoli nachlazení může způsobit mnoho typů virů, nejčastější příčinou jsou rhinoviry. Virus nachlazení se do těla dostává ústy, očima nebo nosem. Může se šířit kapénkami ve vzduchu, když nemocný kašle, kýchá nebo mluví.
Šíří se také kontaktem z ruky do ruky s někým, kdo je nachlazený, nebo sdílením kontaminovaných předmětů, jako jsou jídelní nádobí, ručníky, hračky nebo telefony. Pokud se po takovém kontaktu dotknete očí, nosu nebo úst, pravděpodobně se nachladíte.
Možná jste se někdy setkali i s barevným odlišením různých typů rýmy, nejčastěji se setkáte s pojmy čirá či vodnatá rýma, žlutá rýma a zelená rýma. Zluta ryma i zelena ryma odkazují na barvu hlenu, který vysmrkáte, a podle některých zdrojů odkazuje na to, v jak závažném stádiu se rýma nachází. Žlutá rýma ukazuje pouze na infekci, zatímco zelená rýma může znamenat, že začínáte bojovat se zánětem dutin. Zelená rýma u dětí navíc může znamenat, že vám je už nevezmou do školky.
Pokud hledáte co na zelenou rýmu, nechte se inspirovat jednou z uvedených možností.
Jak léčit rýmu a nachlazení doma
Být nemocný, i když jste doma v posteli a máte volno z práce, není žádná legrace. Kombinace bolestí, teploty a ucpaného nosu může být pro každého dost nepříjemná. Takže co na rýmu?
Možná nic z toho nevyřeší otázku, jak se zbavit rýmy přes noc, ale přesto existuje spousta domácích prostředků, které mohou zmírnit vaše příznaky a vrátit vás do normálního života. Pokud se po několika týdnech stále cítíte špatně.
1. Vitamin C
Pojídání potravin bohatých na vitamin C či užívání jeho doplňku pravděpodobně nachlazení nezabrání. Může ale zkrátit dobu trvání rýmy. Dokáže snížit i celkovou závažnost nachlazení.
Doporučená denní dávka vitaminu C je 90 mg pro muže a 75 mg pro ženy (které nejsou těhotné). Dávky na horní hranici (2 000 mg) mohou způsobit některé nežádoucí účinky, takže užívání vyššího množství s sebou nese riziko (a to i v době nachlazení).
Nečekejte pouze na dobu, kdy už rýma klepe na dveře. Doporučenou dávku užívejte preventivně každý den. Pokud byste s tím začali až u začátku nachlazení, nemusí vitamin C ovlivnit to, jak se cítíte nebo jak dlouho se rýma zdrží.
Kromě vitaminu C si dopřejte i zinek a hořčík. Společnými silami mohou napomoci rychlejší regeneraci.
2. Dostatek tekutin
Při snaze zbavit se rýmy je vždy dobrý nápad hodně pít. Horký čaj, teplá citronová voda s medem, vývar a další tekutiny vás udrží hydratované. Mohou také uvolnit překrvení v hrudníku a nosních cestách, abyste mohli lépe dýchat.
Vyhněte se však kofeinu a alkoholu, protože ty akorát dehydratují a mohou narušit spánek i odpočinek, které potřebujete k zotavení.
Zkuste pít hlavně teplé tekutiny. Ty parádně uklidňují a udělají vám pohodlí, když vás trápí rýma. Existují i léčivé horké nápoje, které nabízejí úlevu také od příznaků kašle a bolesti v krku tím, že zklidňují zanícené membrány lemující váš nos a krk.
3. Odpočinek
Při nachlazení si dopřejte více odpočinku. Nejlépe uděláte, když se na několik dní uklidníte a zrelaxujete. Pokud totiž ze dne na den nemáte dostatek spánku, zvyšujete tím svou náchylnost k rýmě.
Spánek je nezbytný pro to, abyste si odpočinuli a uzdravili se. Když totiž spíte, vaše tělo vytváří proteiny zvané cytokiny, které hrají důležitou roli v boji s infekcí a zánětem.
4. Slaný roztok
Už mnoho let používají lidé k léčbě rýmy i celkového nachlazení tuto vychytávku. Určitě ji znáte od svých babiček. Tolik neoblíbený, přesto velmi účinný slaný roztok. Nosní výplachy se hodí i jako součást každodenní ranní hygieny, neboť představují parádní prevenci akutních a chronických zánětů nosních dutin, včetně alergické rýmy.
Jak na to?
Potřebujete pouze konvičku na proplachování nosu, příjemně teplou vodu (cca 37 stupňů a ideálně odstátou nebo převařenou) a kvalitní mořskou sůl. Pak už stačí vše pořádně smíchat a vlít do konvičky.
A co dál? Hlavu nakloňte nad umyvadlo nebo vanu, přiložte konvičku k nosní dírce a nechte protéct. Není to nic příjemného, ale skvěle to funguje na tu otravnou rýmu. Po tomto úkonu se ideálně vysmrkejte.
5. Léky z kuchyně
I doma v kuchyni naleznete spoustu potravin, které vám s rýmou pomůžou.
Cibule
Obyčejná cibule představuje úžasný lék na rýmu. Až půjdete na kutě, postavte talíř s čerstvě nakrájenou cibulí poblíž postele. Éterické oleje pročistí nos a působí jako dezinfekce na nosní sliznici.
Z další cibule si udělejte cibulový sirup. Sice se častěji používá proti kašli, ale protože skvěle funguje proti zahlenění veškerých sliznic, může pomoci v případě, že se objeví rýma.
Cibuli a citron nakrájejte na tenká kolečka. Do sklenice vkládejte postupně kolečko cibule, potřete medem, kolečko citronu, zakápnout medem a zase kolečko cibule, dokud vám nedojdou suroviny.
Sirup nechte v suchu a temnu odpočívat alespoň pár hodin. Poté ho sceďte, cibuli pořádně promačkejte, aby vyteklo co nejvíce šťávy. Užívejte 3krát denně po lžičkách.
Zázvor
Zdravotní účinky kořene zázvoru se vyzdvihují již po staletí, ale nyní máme vědecké důkazy o jeho léčivých vlastnostech. Několik plátků syrového zázvoru ve vroucí vodě může pomoci zklidnit kašel nebo bolest v krku. Výzkum naznačuje, že může také zahnat pocity nevolnosti, které často provázejí chřipku.
Udělejte si zázvorový čaj a začněte pociťovat jeho uklidňující účinky.
Med
Med má řadu antibakteriálních a antimikrobiálních vlastností. Pití medu v čaji s citronem může zmírnit bolest v krku. Výzkumy naznačují, že med je také účinným prostředkem proti kašli.
Med byste nikdy neměli podávat dítěti mladšímu než 1 rok, protože často obsahuje spory botulinu. Zatímco pro starší děti a dospělé jsou obvykle neškodné, imunitní systém kojenců není schopen se jim bránit.
Česnek
Česnek obsahuje sloučeninu alicin, která může mít antimikrobiální vlastnosti. Přidání česnekového doplňku do stravy může snížit závažnost příznaků nachlazení. Podle některých výzkumů by vám dokonce mohl pomoci vyhnout se onemocnění na prvním místě.
Je třeba provést další výzkum potenciálních účinků česneku v boji proti nachlazení. Do té doby vám přidání většího množství česneku do jídelníčku určitě neuškodí.
Vývar
Vývar sice není všelék, ale při nemoci je skvělou volbou.
Pochutnání si na misce kuřecí polévky se zeleninou, připravené od základu nebo ohřáté z plechovky, může zpomalit pohyb neutrofilů ve vašem těle. Neutrofily jsou běžným typem bílých krvinek. Pomáhají chránit vaše tělo před infekcí. Když se pohybují pomalu, zůstávají více soustředěny v oblastech vašeho těla, které vyžadují nejvíce hojení.
Polévka s nízkým obsahem sodíku v sobě nese také velkou výživovou hodnotu a pomáhá vás hydratovat. Je to dobrá volba bez ohledu na to, jak se cítíte.
Echinacea
Domorodí Američané používají bylinu a kořen rostliny echinacea k léčbě infekcí již více než 400 let. Mezi její účinné látky patří flavonoidy, látky, které mají na organismus mnoho léčebných účinků. Flavonoidy mohou například posilovat imunitní systém a snižovat záněty.
Výzkumy účinnosti byliny v boji proti nachlazení a chřipce se různí. Jedna studie z roku 2020 však naznačuje, že užívání echinacey může pomoci léčit příznaky běžného nachlazení u dětí.
Probiotika
Probiotika jsou “přátelské” bakterie a kvasinky, které se nacházejí ve vašem těle, některých potravinách a doplňcích stravy. Určitě víte o jejich důležitosti pro zdraví střev, ale věděli jste, že mohou snížit i pravděpodobnost onemocnění infekcí horních cest dýchacích.
Chcete-li získat chutný a výživný zdroj užitečných bakterií, zařaďte do svého jídelníčku probiotický jogurt. Kromě potenciálních přínosů pro váš imunitní systém je jogurt zdravou svačinkou, která poskytuje dostatek bílkovin a vápníku
6. Zvlhčování vzduchu
Dostatečná vlhkost vzduchu (zejména v bytech paneláků) může také skvěle pomoci v boji s rýmou. Suchý vzduch zbytečně prodlužuje a více dráždí váš nemocný nos i krk. Dýchání vlhčího vzduchu podporuje samočisticí schopnost dýchacích cest. Lépe pak odcházejí nadbytečné hleny.
I když se doba léčby zřejmě příliš nezkrátí, dýchací cesty se méně ucpávají, a tak se vám může aspoň lépe dýchat. Proto vzduch zvlhčujte pomocí zvlhčovače. Nejlépe v ložnici a i během noci při spánku, ať se lépe vyspíte.
💡 Tip: Víte jaké benefity má studená sprcha po ránu? Jestli ještě ne, tak své znalosti rychle rozšiřte, protože potom už si bez ranního sprchování ve studené vodě nebudete umět představit lepší start svého dne.
7. Inhalace
Horká pára krásně uvolní ucpané dutiny. Napusťte si horkou vodu do mísy či hrnce, nakloňte se nad ní a zakryjte hlavu ručníkem. Pak zhluboka dýchejte nosem. Do vody můžete pro zvýšení efektu přidat pár kapek eukalyptu nebo tymiánu. Ještě lepší účinky má vdechování silného heřmánkového výluhu, ten zároveň dutiny i „vydezinfikuje“.
Pokud se na napařování moc necítíte, nakapejte na papírový kapesníček opět pár kapek tymiánu, borovice nebo eukalyptu, přiložte k nosu a vdechujte. Nebo tyto vonné olejíčky naneste na vatovou tyčinku či vatové kuličky a vložte přímo do nosních dírek. Pozor, ale pouze na 30 minut.
Lze využít i inhalační tyčinky, difuzér nebo pecičkový polštářek s těmito éterickými oleji.
💡 Tip: Nezapomeňte, že vodu používanou ve zvlhčovačích vzduchu je třeba denně měnit, abyste zabránili růstu plísní a jiných hub. Stejného účinku dosáhnete i bez zvlhčovače, když se budete dlouho sprchovat nebo se zdržovat v zapařené koupelně.
Kdy vyhledat lékaře?
Rýma či nachlazení, které rychle neodezní, může vést k dalším onemocněním, jako je zápal plic, plicní infekce, záněty uší a dutin. Navštivte lékaře, pokud :
- vaše příznaky trvají déle než 10 dní,
- máte horečku vyšší než (38,5 °C),
- začnete prudce zvracet,
- vás bolí dutiny,
- váš kašel začne znít jako sípání,
- cítíte bolest na hrudi,
- máte potíže s dýcháním.
Lékařskou pomoc vyhledejte, pokud se opravdu necítíte ve své kůži a máte pocit, že se jedná o něco horšího, než jen obyčejnou rýmičku.
Při prvních příznacích nachlazení se většina z nás snaží, aby rýma, kýchání a další příznaky co nejrychleji zmizely.
Pokud pravidelně užíváte vitamin C, mohou příznaky nachlazení zmizet dříve. A existují i další pomocníci, kteří mají zabránit rýmě nebo zkrátit dobu jejího trvání.
Nejlepší způsob, jak rychle překonat rýmu, je odpočívat, pít hodně tekutin, proplachovat, inhalovat a vyzkoušet léčivé potraviny.
Prevence
Lepší než se muset léčit je ale rýmě a nachlazení předcházet. Proti nachlazení neexistuje žádná vakcína, ale můžete přijmout rozumná preventivní opatření, která zpomalí šíření těchto virů:
- Myjte si ruce. Důkladně a často si myjte ruce vodou a mýdlem po dobu alespoň 20 sekund. Pokud mýdlo a vodu nemáte k dispozici, použijte dezinfekční prostředek na ruce na bázi alkoholu, který obsahuje alespoň 60 % alkoholu. Učte své děti, jak je důležité mýt si ruce. Nedotýkejte se neumytýma rukama očí, nosu nebo úst.
- Dezinfikujte své věci. Denně čistěte a dezinfikujte povrchy, kterých se často dotýkáte, jako jsou kliky dveří, vypínače světel, elektronika a kuchyňské a koupelnové desky. To je obzvláště důležité, když je někdo z vaší rodiny nachlazený. Pravidelně myjte dětské hračky.
- Zakrývejte se, když kašlete. Kýchejte a kašlete do kapesníků. Použité kapesníky ihned vyhoďte a poté si důkladně umyjte ruce. Pokud nemáte kapesník, kýchněte nebo zakašlete do ohybu lokte a poté si umyjte ruce.
- Nepůjčujte si věci. Nesdílejte sklenice na pití ani jídelní příbory s ostatními členy rodiny. Používejte vlastní sklenice nebo jednorázové hrnky, když vy nebo někteří z vás.
Rizikové faktory
Tyto faktory mohou zvýšit pravděpodobnost, že se nachladíte:
- Věk. Kojenci a malé děti jsou nejvíce ohroženi nachlazením, zejména pokud tráví čas v zařízeních péče o děti.
- Oslabený imunitní systém. Chronická onemocnění nebo jinak oslabený imunitní systém zvyšují riziko onemocnění.
- Roční období. Děti i dospělí jsou častěji nachlazeni na podzim a v zimě, ale nachladit se můžete kdykoli.
- Kouření. Pokud kouříte nebo se pohybujete v blízkosti pasivního kouření, máte větší pravděpodobnost, že se nachladíte a budete mít těžší nachlazení.
- Vystavení. Pokud se pohybujete v davu lidí, například ve škole nebo v letadle, jste pravděpodobně vystaveni virům, které způsobují nachlazení.