Domů » Neymar: Cesta brazilského fotbalového fenoménu

Neymar: Cesta brazilského fotbalového fenoménu

autor Jakub Čermák
0 komentářů
Neymar da Silva Santos Júnior, kterému neřekne nikdo jinak než Neymar, se stal jedním z nejúspěšnějších fotbalistů v historii fotbalu

Neymar da Silva Santos Júnior, kterému neřekne nikdo jinak než Neymar či Neymar Jr, se stal jedním z nejúspěšnějších fotbalistů v historii tohoto sportu. Ve své rodné Brazílii Neymara považují za fenomén, který se během kariéry stal tahounem a kapitánem brazilské reprezentace. Za “kanárky” ve své kariéře nastřílel tolik gólů jako slavný Pelé (77 gólů), vyhrál s týmem Letní olympijské hry (2016) a turnaj Copa America (2019). Na klubové úrovni zažil nejúspěšnější léta ve španělské Barceloně, se kterou slavil dvakrát vítězství v Lize Mistrů. Chybí mu však jedna důležitá trofej – titul mistra světa.

Počátky šikovného fotbalisty

Neymar da Silva Santos Júnior, zkráceně Neymar, je jedním z nejuznávanějších fotbalistů na světě. Narodil se 5. února 1992 v městě Mogi das Cruzes poblíž São Paula v Brazílii. Podle vzoru svého otce, který kdysi hrával fotbal na profesionální úrovni, začal Neymar hrát již v útlém věku fotbal. Přestože byl malý a hubený, s míčem u nohy byl takřka k nezastavení. S fotbalem začínal v místním klubu Portuguesa Santista.

“Tajemství je věřit ve své sny; ve svůj potenciál a být svou vlastní hvězdou.”

Neymar
V brazilské reprezentaci debutoval Neymar v osmnácti letech
Neymar v brazilské reprezentaci | Zdroj: GoodFon

Jeho umění s míčem si nemohl nevšimnout slavný brazilský klub Santos, sídlící v nedalekém São Paulu. Klub Neymara přivedl do svých řad v jeho jedenácti letech. V Santosu skvěle zapadl a díky tvrdé práci a odhodlání si jako teprve sedmnáctiletý mohl zahrát za první tým FC Santos (2009). Za pouhé dva roky se už podílel na vítězství v Copa Libertadores, což je jihoamerická obdoba Ligy mistrů.

Barcelona: Zlatá éra a trio NMS

V roce 2013 bylo jasné, že se Neymar připojí ke španělskému gigantovi FC Barcelona. Společně s Lionelem Messim a Luisem Suárezem vytvořil útočný trojlístek (NMS) tvořený hráči jen z Jižní Ameriky, který je považován za jeden z nejlepších v historii fotbalu. V těch dobách byla Barcelona téměř neporazitelná a lidé se chodili bavit pohledem na trio jihoamerických sniperů v útoku Blaugranas.

V Barceloně se Neymar stal fotbalovou megastar
V Barceloně hrál Neymar po boku Lionela Messiho a Luise Suáreze | Zdroj: Flick

Neymar zaznamenal 105 gólů v 186 zápasech za Barcelonu napříč všemi soutěžemi a pomohl klubu vyhrát mnoho trofejí, včetně dvou titulů v La Lize a Ligy mistrů v roce 2015. Ve finále dokonce skóroval proti Juventusu Turín. Během čtyř sezón, ve kterých Neymar působil v Barceloně, tým ve španělské lize vždy za sezónu vsítil více než 100 branek. V letech 2015 a 2017 dokonce skončil na třetím místě v anketě Zlatý míč pro nejlepšího hráče světa. Před ním se vždy umístil tehdejší spoluhráč Lionel Messi a Portugalec Cristiano Ronaldo.

“Hrát v Barceloně po boku Messiho a Suáreze byla pro mě velká čest,”

Neymar

PSG: Nová výzva a nejdražší přestup v historii fotbalu

V roce 2017 Neymar šokoval fotbalový svět přestupem do francouzského velkoklubu Paris Saint-Germain (PSG) za rekordní částku 222 milionů eur (téměř 5,5 miliardy korun). Jednalo se o nejdražší přestup v historii fotbalu.

I když byl tento přestup pro celý fotbalový svět velkým šokem, Neymar se nechal slyšet, že hledal novou výzvu ve své kariéře a právě nabídka od PSG byla více než lukrativní. V PSG Neymar pokračoval ve své dominanci na hřišti, střílel góly a vytvářel šance pro své spoluhráče. Pomohl klubu vyhrát celkem třináct trofejí, včetně pěti ligových titulů. Roku 2020 se s PSG dostal do finále Ligy mistrů, kde však prohráli těsným rozdílem 0:1 s Bayernem Mnichov.

Neymar během působení v Paris Saint-Germain
Neymar se setkal s Lionelem Messim i v PSG | Zdroj: GoodFon

V roce 2021 se k týmu připojil i jeho bývalý spoluhráč Lionel Messi a spolu s francouzskou hvězdou Kylianem Mbappém vytvořili opět nebezpečné útočné trio. Přehršel hvězd v týmu však vedla představitele PSG ke změně politiky – chtěli přivést více mladých a nadějných hráčů, než držet předražené superhvězdy. Navíc, Neymarovi končila smlouva a všem bylo jasné, že by fotbalová superstar ze svých finančních nároků nepolevila.

Finanční lákadlo ze Saudské Arábie: Al-Hilal

Jako na zavolanou přišla nabídka ze Saudské Arábie, konkrétně z týmu Al-Hilal. Neymar přestoupil v roce 2023 na Arabský poloostrov za 90 milionů eur. Tentokrát Neymarovi nešlo jen o sportovní výzvu. Šlo hlavně o marketingové a finanční aspekty. Bohatí šejkové, kteří vlastní kluby ze Saudské Arábie investovali astronomické částky, aby přivedly spoustu fotbalových hvězd do této soutěže a zvedly její prestiž. To se jim rozhodně povedlo, protože kromě Neymara se klíčovou tváří této ligy stal Cristiano Ronaldo (Al Nassr).

Neymar v dresu saudskoarabského klubu Al-Hilal
V Al-Hilalu nosí Neymar dres s číslem 10 | Zdroj: Wikimedia

Neymar i přes zranění v sezóně 2023/2024 vyhrál s klubem ligový titul. Díky královskému platu mu podle Forbesu patří sedmá příčka v žebříčku nejlépe placených sportovců světa. Před ním jsou už jen dva lépe placení fotbalisté, a to Lionel Messi a Cristiano Ronaldo.

I když oplývá bohatstvím a slávou, snaží se být pořád sám sebou.

„Jsem jen jeden Neymar – pro svou rodinu, pro veřejnost. Jsem pořád stejný člověk.“

Neymar

Brazilská reprezentace

Neymarův přínos brazilské reprezentaci je nezpochybnitelný. Debutoval za národní tým v roce 2010 teprve v osmnácti letech a od té doby patřil ke klíčovým hráčům. “Cítím neuvěřitelnou hrdost reprezentovat svou zem,” říká. S více než 77 góly se vyrovnal legendárnímu Pelému. Přestože s Brazílií nikdy nevyhrál mistrovství světa, vedl tým k vítězství na olympijských hrách v roce 2016 a k triumfu na Copa América v roce 2019.

Neymar v zápase proti reprezentaci Uruguaye
Za reprezentaci Neymar vstřelil 77 branek | Zdroj: Wikimedia

Vášeň, vytrvalost a odhodlání

Spousta lidí v Brazílii k Neymarovi vzhlíží, protože se z něj stal jeden z nejúspěšnějších a nejbohatších lidí této jihoamerické země. Je symbolem úspěchu v moderním fotbale. Vzešel z skromných poměrů a díky svému talentu, tvrdé práci a odhodlání dosáhl vrcholu světového fotbalu. Je si také vědom toho, jaké břímě nese – v Brazílii je fotbal považován za náboženství, a proto každý úspěšný fotbalista na sobě musí tvrdě makat, aby na něj mohla být jeho země pyšná.

“Vždy jsem věřil, že mohu dosáhnout velkých věcí, pokud budu tvrdě pracovat,”

Neymar

Neymarův život je příkladem toho, čeho lze dosáhnout s vášní, vytrvalostí a neochvějným odhodláním. Jeho příběh je inspirací nejen pro fotbalové nadšence, ale pro každého, kdo usiluje o dosažení svých snů. Díky své houževnatosti, tvrdé práci a profesionálnímu přístupu vždy skvěle zapadl do všech týmů, ve kterých hrál.

Přidat komentář →

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz