Domů » TOP 5: Proč a jak začít psát bullet journal?

TOP 5: Proč a jak začít psát bullet journal?

autor Radka Konečná
0 komentářů
Proč začít psát bullet journal?

Nový rok neodmyslitelně znamená také nový diář, do které si budete zapisovat veškeré radosti i povinnosti všedních dní. Umět si správně zorganizovat čas totiž může být pěkný oříšek. Na trhu existuje obrovské množství tipů diářů, z kterých si můžete vybrat, a každému sedí něco trochu jiného. Hitem poslední doby je takzvaný bullet journal.

Slyšeli jste o něm už někdy? V článku vám vysvětlíme, na jakých principech funguje a jaké jsou jeho největší výhody. Hned na začátek je potřeba říct, že jej může psát úplně každý, bez ohledu na vaši kreativitu i časové možnosti.

💡 Tip: Dali jste si novoroční předsevzetí, ale nyní již ztrácíte motivaci k jeho dodržení? Přečtěte si našich deset tipů, které vám s předsevzetím pomohou.

Co je bullet journal?

Bullet journal nebo také zkráceně BuJo je typ osobního plánování. Svou jednoduchostí, variabilitou, a hlavně efektivitou si získala velké oblíbenosti. Jedná se v podstatě o diář, kam si však píšete vše, co chcete, od vašich poznámek, přes důležité události, až po denní příjem kalorií.

S bullet journal poprvé oficiálně přišel v roce 2013 Ryder Carroll. Kvůli poruše pozornosti měl problém s plánování času za pomocí běžných tehdy dostupných nástrojů, a tak přišel s vlastním řešením v podobě bullet journal.

Hlavním principem takového deníku je jste to vy, kdo vše řídí, a kdo napíše každé slovo v něm. Jediné, co potřebujete, je prázdný deník a pero. Nemusíte navíc s psaním čekat až na příští rok. Je úplně jedno, kdy BuJo začnete psát.

Mnoho pisatelů bullet journal používá diáře s tečkováním. Tečky totiž na rozdíl od mřížky tolik neruší, ale zároveň na rozdíl od čistého bílého papíru vám dobře umožní udržet strukturu. Co se týče velikosti deníku, to je čistě na vás. Někomu vyhovuje A5, někomu B5.  

Pokud máte rádi stylové a profesionální kousky, můžete si rovněž pořídit některý z oficiálně prodávaných Bullet journal, který je však v angličtině. Na českém trhu však rovněž existují nějaké alternativy.

Proč začít psát bullet journal

Oproti běžným diářům má bullet journal mnoho výhod:

1. Organizace času

Jestliže máte problém vyznat se ve svém časovém rozvrhu, často zapomínáte na různé akce a povinnosti a na konci dne máte pocit, že jste vůbec nic nestihli, pak by pro vás bullet journal mohl být únikem. Hodí se však pro všechny, kdo chtějí mít ve svých věcech pořádek.

Pomůže vám se zorientovat ve svých současných úkolech. Nastavit si priority a zaznamenat všechna důležitá data, abyste na nic nezapomněli. Zároveň máte díky němu přehledně zpracovanou svou minulost a můžete snadno plánovat svou budoucnost. Schválně, dokázali byste nyní zjistit, co jste dělali přesně před rokem? V Bullet journal byste tuto informaci našli snadno a rychle.

💡 Tip: Pokud máte navíc běžně více diářů zaráz, třeba pro dvě různé práce, můžete si je všechny sjednotit do jednoho, jednoduše tak, že přidáte stránku pro každý den.

2. Ušetříte za diář

Není pochyb, že když si koupíte již navržený diář, zaplatíte za něj více, než když si koupíte prázdný, levný, obyčejný deník. Styl a krásu mu přece následně dodáte vy sami.

3. Zvýšíte produktivitu své práce

Splnění úkolu a jeho následné „odfajfknutí“ v diáři je velmi uspokojivý pocit. Když už máte vše splněno a jen jedno poslední okýnko zbývá, nedá vám to a budete se více snažit úkol dokončit.

Platí to také pro dodržování pravidelného cvičení. Můžete si třeba každý den, kdy vynecháte cvičení, do diáře udělat červený puntík.

Samozřejmě bullet journal není žádný kouzelný deníček a bez své vlastní snahy se svou produktivitou nic neuděláte.

4. Psychická úleva

Když si sepíšete všechny úkoly a starosti na papír a dáte jim strukturu a řád, značně se vám uleví. Pokud například vždy necháváte úkoly až na poslední chvíli, a potom jste před odevzdáním ve velkém stresu, můžete si takto ušetřit vaše nervy.

Občas navíc dáváme určitým věcem přílišnou důležitost, která je však mnohdy úplně zbytečná. Deník vám pomůže dát vše do kontextu a odfajfknutí úkolu vám umožní se s tím lépe vyrovnat.

5. Kreativita

Někdy není nad to si na chvíli sednout a pár minut si jen tak malovat nebo něco tvořit. A přesně to vám umožní bullet journal. Každá stránka v něm může být umělecké dílo plné malůvek, výstřižků nebo třeba básniček.

Na druhou stranu může mít deník určitou serióznost a úroveň. Záleží jen a jen na vašem výběru a vašich prioritách. Uděláte si ho prostě přesně tak, jak chcete a potřebujete. A to je super!

💡 Tip: Víte, proč je kreativita důležitá vlastnost? Přečtěte si v dalším článku.

Jak psát bullet journal?

Na začátek diáře patří úvod, ve kterém si stručně sepíšete a vysvětlíte jednotlivé znaky, které budete následně používat, a zároveň přehled nebo taková osnova nejdůležitějších událostí s odkazy na dané stránky.

Co se týče zmíněných znaků, můžete vyzkoušet například klasiku, kdy:

. vyjadřuje úkoly

O vyjadřuje události

vyjadřuje vaše poznámky

* vyjadřuje priority

! vyjadřuje nápady

Můžete si však zvolit cokoliv jiného, například používat pouze tečky, akorát měnit barvy. Je to čistě na vás. Nezáleží také na celkovém rozložení diáře. Někomu spíše vyhovuje psaní na šířku, někdo nedá dopustit na psaní na výšku. Někdo si na začátku vybere styl, který po celou dobu dodržuje a někdo vychází z každodenního rozpoložení.

Důležité je, že vám má deník pomoc s organizací času, je proto nezbytné, aby vám vybraná metoda vyhovovala. To, že vaše oblíbená youtuberka jej píše určitým stylem, neznamená, že vám to takto musí vyhovovat. Najděte si svůj styl!

Po úvodu by měla následovat část, ve které se budete věnovat dlouhodobým plánům do budoucnosti. Patří sem také seznam narozenin, cestovní plány, důležité události či vaše cíle.

Měsíční rozpisy

Další pevnou součástí deníku by měly být měsíční rozpisy pro každý měsíc zvlášť, kde si vždy na začátku měsíce shrnete podstatné úkoly a události, které vás ten měsíc čekají. Pokud se například snažíte shodit, můžete si do měsíčního plánování přidat poznámky o progresu vaší váhy a mít dobrý přehled.

Každodenní plánování

Následně již můžete přejít ke každodennímu plánování, kam patří všechny činnosti každého dne. Můžete si stránku každého dne rozdělit například tak, že v ní budete mít to do list, tedy seznam věcí, co musíte udělat, potom část na vaše poznámky, důležité události a aktivity, případně třeba volnočasové aktivity. To už záleží na vás.

Pro inspiraci můžete kouknou na následující videa, ve kterých najdete tipy na psaní bullet journal. První je pro hodně kreativní duše, které diáři rádi věnují spoustu času a práce.

💡 Tip: Na váš každodenní výkon má vliv i jídlo, které konzumujete.

Kreativní bullet journal

Oproti tomu druhé video ukazuje, že bullet journal může dělat i úplný minimalista, pro kterého je prostě nejdůležitější jednoduchost a přehlednost.

Minimalistický bullet journal

Další tipy

Na konci roku, měsíce nebo vámi určeného období můžete věnovat stránku sebereflexi, kde si popravdě napíšete, čeho jste dosáhli, a jak se vám to povedlo. Můžete se třeba oznámkovat jako ve škole za pomocí známek, nebo se ohodnotit na vícebodové škále. Na Nový rok můžete stránku věnovat třeba svým předsevzetím, před Vánoci zase seznamu vánočních dárků. Nic není špatně!

💡 Tip: Přečtěte si také, jaké jsou nejoblíbenější rekvalifikační kurzy v Česku.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz