Domů » Ostropestřec mariánský: Co je + pozitivní zdravotní účinky

Ostropestřec mariánský: Co je + pozitivní zdravotní účinky

autor Aneta Toboříková
0 komentářů
ostropestřec mariánský

Ostropestřec mariánský pochází ze středomořských zemí a ačkoliv u nás neroste, nápadně připomíná bodlák, který je v Čechách hojně zastoupený. Tradiční medicína je k jeho účinkům zdrženlivá, protože nebylo zatím provedeno příliš mnoho studií, ale naopak v přírodním léčitelství je velmi ceněný a oblíbený.

Co je Ostropestřec mariánský a jaké jsou jeho zdravotní benefity?

Ostropestřec má v léčitelství dlouhou tradici, první záznamy o jeho používání známe již z Antiky, kdy se používal především proti hadímu uštknutí. Od 17. století se pak používal i na potíže s krevním tlakem, játry a dokonce i na depresi. V posledních letech jeho obliba jako potravinového doplňku opět roste.

ostropestřec mariánský

Ostropestřec mariánský účinky

Aktivní látkou nacházející se v ostropeřci je silymarin, což je směs silybinu, silydianinu a silikristinu. Tyto látky patří mezi silné antioxidanty, které bojují s volnými radikály a zároveň působí proti zánětům a pomáhají regenerovat buňky. 

Lidé tradičně používají ostropestřec při problémech s játry a žlučníkem. Doporučuje se proto jako potravinový doplněk při boji s cirhózou či žloutenkou. Pomoci může i lidem, kteří holdují nadměrné konzumaci alkoholu. Vhodný je dále pro ty, kteří potřebují snížit hladinu cholesterolu a může tím prospívat i správnému fungování srdce.

Ostropestřec a játra

Víte, kde jsou játra? Většina z nás o jejich přesném umístění v dutině břišní neví, dokud nezačnou bolet. Játra v lidském těle najdete na pravé straně těsně pod žebry. Jejich funkce je nezastupitelná a stojí za to se o ně správně starat. Zabezpečují pročišťování krve a zbavování těla toxinů, proto jsou tak náchylné k možným onemocněním.

Špatný stav jater může prozradit nejen bolest, ale také vystouplé a viditelné žíly, stav kůže anebo častá únava. Určitě žádný možný projev problému s játry nepodceňujte.

Ostropestřec játra dokáže chránit a dle některých studií dokonce podporuje tvorbu nových buněk a tak zajišťuje jejich regeneraci. Existují určité důkazy, že ostropestřec může léčit cirhozu a chronickou hepatitidu, kterou způsobuje nadměrné pití alkoholu, autoimunitní onemocnění nebo viry. Některé studie také ukazují, že ostropestřec může pomoci lidem, jejichž játra poškodily průmyslové toxiny jako toluen a xylen. Ovšem některé z těchto studií se nepovedlo replikovat a tradiční medicína se proto k ostropeřci staví vlažně.

ostropestřec mariánský

Jak užívat ostropestřec

Užívání ostropeřce se nabízí několik možností a můžete si vybrat ten, který vám osobně nejlépe vyhovuje:

  • Čaj – můžete najít jak obvyklý bylinkový čaj v sáčku, nebo si můžete drcený plod zalít vodou a nechat vylouhovat
  • Kapky nebo ostropestřec tinktura – potřebný počet kapek můžete užívat samostatně, anebo zamíchat do jídla či nápoje
  • Olej z ostropeřce – se hodí do všech studených jídel případně k omastění již hotových pokrmů jako brambory či špagety a je z toho hned zdravá večeře
  • Ostropestřec mariánský drcený – drcený plod můžete přidávat do jídla. Tip na snídani: ostropestřec můžete vmíchat do jogurtu spolu s dalšími semínky

Ať již si vyberete jakoukoliv možnost, pamatujte na to, že u zpracovaných potravinových doplňků nebyly dávky ostropestřce standardizovány. Kvalita a účinné látky v doplňcích se tak mohou u jednotlivých výrobců značně lišit. Pečlivě tedy přípravek prozkoumejte, než se jej rozhodnete koupit, anebo se rozhodněte pro semena ostropeřce.

Zdravá snídaně

V obchodech můžete najít i celá semena. Nejjednodušším způsobem, jak rozdrtit ostropestřec, je použít hmoždíř. Ostropestřec mariánský drcený ovšem připravujte vždy jen na dávku, kterou zkonzumujete, protože docela rychle žlukne a může zhořknout. Obecně se doporučuje užívat 4x denně jednu čajovou lžičku.

Pěstování

Pokud vás baví si bylinky pěstovat a pak zpracovávat, můžete si ostropestřec vypěstovat ze semínka. Zahradničení je jedním z nejjistějších návodů, jak být šťastný, a to navzdory tomu, že se plodů v Čechách nejspíš nedočkáte. Ve svém rodném prostředí má ostropestřec teplejší podnebí, navíc se jedná se o dvouletou rostlinu a ostropestřec plod se tak objevuje až v druhém roce. 

Rizika

Používat bylinky jako doplněk stravy patří určitě mezi zdravé návyky, ale nezapomeňte zvážit i možná rizika. Bylo naměřeno, že doplňky na bázi ostropestřce mariánského mají nejvyšší koncentrace mykotoxinů a to až 37 mg/kg, což je ve srovnání s jinými doplňky stravy na rostlinné bázi dost vysoké číslo. Pečlivě proto vybírejte a kupte si tento doplněk pouze od výrobce, kterému důvěřujete.

ostropestřec mariánský

Ostropestřec mariánský může vyvolat alergické reakce. Lidé, kteří jsou alergičtí na artyčoky, kiwi, ambrózii, sedmikrásky, měsíčky a chryzantémy, jsou vystaveni vyššímu riziku. Lidé, kteří mají cukrovku nebo endometriózu, by se měli před použitím ostropestřce poradit s lékařem. 

Zatímco ostropestřec mariánský se tradičně používal u těhotných a kojících žen, jeho bezpečnost není známa. Pokud jste těhotná nebo kojíte, poraďte se před použitím ostropestřce se svým lékařem.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz