Domů » Pálení na hrudi jako častý projev stresu

Pálení na hrudi jako častý projev stresu

autor Lenka Štěpánková
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Pálení na hrudi může ukazovat na řadu problémů. | Zdroj: Pixabay

Jakmile se objeví pálení na hrudi, obvykle nás napadne to nejhorší – že jde o infarkt. Pokud se k tomu přidá ještě dušnost a mdloby nebo další příznaky, na nic nečekejte a volejte záchranku. Měli byste ale vědět, že bolest na hrudi může mít i jiné příčiny.

Pálení na hrudi od páteře

Poměrně běžné je také pálení na hrudi od páteře. Většinou jde o bodavou bolest, která vystřeluje v různých intervalech a při některých pohybech. Příčinou bývá časté a nezdravé sezení a obecně špatné pohybové návyky. Nicméně pokud vás trápí pálení na hrudi a bolest zad, na vině může být i přetížení, které vzniká při nadměrném nebo nesprávném cvičení. Při náhlé bolesti pomohou léky a klid na lůžku, poté je potřeba věnovat se rehabilitaci a zaměřit se na správné držení těla.

Kardiovaskulární obtíže

Bolest za hrudní kostí může být projevem anginy pectoris, kdy dochází k nedokrvení srdečního svalu. Ostrá bolest může vystřelovat do levého ramene či do spodní čelisti, zpravidla do několika minut přejde. Ve výjimečných případech může být pálení na hrudi spojené s natržením vnitřní stěny aorty, a to zpravidla při zvedání těžkých břemen. V obou případech je nezbytně nutné navštívit lékaře.

🎓 Zajímavost: Také na kardiovaskulární systém má velký vliv stres. Zhoršovat ho může úzkost, deprese, ale také sociální izolace nebo hněv.

Žaludeční reflux

Pálení na hrudi může být spojené s onemocněním jícnu. Často vás pálí žáha? V takovém případě se natrávená potrava vrací zpět ze žaludku a dochází k naleptání sliznice. Pomoci mohou antacida, ale vždy je lepší se poradit s lékařem. Za problémy může stát stres, ale také vážná nemoc.

Zánět chrupavky hrudního koše

Pálení u srdce může být projevem kostochondritidy, tedy zánětu chrupavky hrudního koše. Nejčastěji se objevuje u lidí starších 45 let. Jedná se o nepříjemnou, ale nijak zvlášť nebezpečnou nemoc. Vzhledem k tomu, že nebývá jasný původ, léčí se její projevy, a to prostřednictvím protizánětlivých léků, které zároveň tlumí bolest.

Pálení na hrudi a stres

Pokud vyloučíte fyziologické příčiny, pálení na hrudi může být spojené s nadměrným stresem. Podle některých statistik dokonce každý čtvrtý pacient, kterého trápí bolest na hrudi, je vystaven nadměrnému stresu, cítí velkou zodpovědnost nebo trpí úzkostí.

Vést to může až k panické atace, která infarkt výrazně připomíná. Kromě bolesti a pálení na hrudi se objevuje také motání hlavy, nadměrné bušení srdce a pocení, postižený má pocit, že nemůže popadnout dech. Obvykle také prožívá obrovský strach o vlastní život. Lidé si proto často zavolají záchranku, i když jejich život nijak ohrožen není. Problém je potřeba řešit s psychologem nebo psychiatrem.

🎓 Zajímavost: Lidé trpící panickou atakou často hledají řešení svých problémů v ordinacích praktických lékařů i jiných odborníků, kteří ale zpravidla žádnou diagnózu neodhalí. Nezřídka se bohužel stává, že takoví pacienti jsou pak neprávem zaškatulkováni jako hypochondři.

Jak se zbavit stresu?

Způsobů, jak se zbavit pálení na hrudi, existuje několik. Jak se uklidnit a snížit stres?

  • 1) Spánek. Základem je kvalitní a pravidelný spánek, jeho nedostatek může negativně ovlivňovat nejen naše duševní, ale i fyzické zdraví.
  • 2) Pohyb. Fyzická aktivita snižuje stres a dochází při ní k vyplavování hormonů štěstí. Pokud zvolíte jógu, pomůže vám se uvolnit a naučit se pracovat s dechem.
  • 3) Hluboké dýchání. Jakmile cítíte, že vás zaplavuje stres, na chvíli se zastavte, soustřeďte se na svůj dech a prohlubujte ho.
  • 4) Meditace. Díky meditaci dochází ke snížení stresu a uvolnění. Nemusíte meditovat dvě hodiny v kuse, stačí pár minut denně.
  • 5) Věnujte se svým emocím. Poznávejte sami sebe, zaměřte se na své prožívání. Díky tomu budete schopni najít způsob, jak ovládat vztek.

💡 Tip: Jestliže jste pod velkým tlakem a cítíte, že to sami nezvládnete, nebojte se vyhledat pomoc odborníka.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz