Domů » Vypotit ďábla. Hot yogou k železné disciplíně!

Vypotit ďábla. Hot yogou k železné disciplíně!

autor Kristýna Chocholáčová
0 komentářů
hot yoga

„Hot yoga” neboli horká jóga je u nás fenoménem posledních let. Výhody klasické „suché jógy” zná již kdekdo, ale proč se jít na jógu zapotit? Benefity vás mohou zajisté překvapit. Pojďme společně nahlédnout pod pokličku této blahodárné praxe.

Co je tedy hot yoga?

Jak název již napovídá, na rozdíl od jiných typů jógy se hot yoga cvičí ve vyhřátém sále až na 42°C. Vysoká teplota a vlhkost mají napodobit přirozeně se vyskytující klima Indického subkontinentu. Samotná kostra cvičení vychází z kombinace ásan (pozic těla), které lektor / lektorka zvolí a které můžete znát například z Hatha jógy. Velmi energizující je pak dechové cvičení pranayama, kterým celá praxe začíná a které vás příjemně zrelaxuje a naladí na cvičení. 

Zde se skrývá jádro pudla

Čirůček potu stékající po šíji má v rukávu totiž mnohem víc, než jen spalování tuků a vyplavení toxinů z těla. Při této praxi se totiž vystavujete extra náročným podmínkám a vytváříte tak pro tělo i mysl novou výzvu. Podle amerického neurovědce Andrew Hubermana ze Stanfordovy univerzity, jsou podobné výzvy základem naší každodenní disciplíny.

Pokud váš den započnete fyzicky zátěžovou aktivitou, při které se musíte do jisté míry přemáhat, zbytek pracovních povinností pak půjde mnohem snadněji. Dle Hubermana, nejenže takto vytvoříme momentum pro zbytek úkolů z našeho to-do listu, nastartujeme zároveň tzv. dopaminovou hladinku. 

Andrew Huberman o tzv. dopaminovém mindsetu

Cože, dopamin? To už jsem někde slyšel! Není divu, zprávami o dopaminu se teď hemží celý internet. O co tedy jde? Dopamin je molekula přirozeně se vyskytující v našem mozku, která funguje jako neuropřenašeč, tedy v jistých částech mozku umožňuje komunikaci mezi neurony. Proč by vás to mělo zajímat? Protože jeho tvorba je nezbytná pro motivaci k výkonům.

A pohyb je jednou z nejefektivnějších cest, jak přirozeně zvýšit hladinu dopaminu v mozku. Pokud nastartujete své ráno tzv. dopaminovým boostem, budete pak mnohem motivovanější k navazující práci. U hot yogy je ta výhoda, že zde nekončíme pouze u fyzického cvičení, tropické klima funguje jako akcelerátor našeho vnitřního bojovníka.

Výrazné pocení ve spojení s pohybem pak zvyšuje efektivitu dopaminových drah. Dobrovolné vystavení se teplu má též blahodárný vliv na naše psychické zdraví, dle Hubermana tímto průvodním diskomfortem aktivujeme dráhy v mozku zodpovědné za tvorbu ‘hormonů štěstí’, kterými jsou noradrenalin, serotonin a endorfin.

Tip💡: Dočtěte se více o pravidlech disciplíny. 

Není dopamin jako dopamin

Věděli jste, že není dopamin jako dopamin? Existuje mnoho nezdravých způsobů doplnění dopaminu, jako je alkohol, kouření, cukr a další. Veškeré tyto způsoby jsou ale dlouhodobě neudržitelné, zdraví škodlivé a vzniká na nich závislost. Proto je důležité, abychom si našli takovou praxi, která nám bude dopamin vytvářet udržitelnou cestou a bude nám sloužit ku prospěchu ve zbytku života, nikoliv naopak. Další zdravé způsoby, jak si jej doplnit jsou například konzumace bílkovin, dostatek spánku, meditace, poslech hudby či přiměřené vystavení se slunci. 

💡Tip: Nahlédněte dopaminu a jeho fungování pod čepici. 

Další benefity horké praxe

Mnohým čtenářům jsou jistě známé četné přínosy saunování, jako je například očista organismu či zlepšení imunity. S horkou jógou získáte jak veškeré benefity saunování, tak běžné jógové praxe, jako je očista mysli, snížení stresu či zvýšená flexibilita. Právě pružnost těla se výrazně zvyšuje při vyšších teplotách, v tomto směru se výkon jednotlivých cviků usnadňuje a vás může příjemně překvapit, že do pozice pluhu či psa hlavou dolů vklouznete s větší svobodou pohybu. 

O nesčetných benefitech jógové praxe jako takové se můžete podrobněji dočíst v našem článku Jóga a její přínos pro fyzické i psychické zdraví.

Andrew Huberman: teplem ku zdraví

Pro koho je hot yoga vhodná a jak se na lekci připravit 

Jste naprostým začátečníkem v józe a ptáte se sami sebe, zda je tato praxe právě pro vás? Pro úplné nováčky bych nejdřív doporučila rozcvičit se na lekci např. Hatha jógy či Vinyasi, tzv. vyzkoušet si jednotlivé jógové pozice, stejně jako své možnosti a limity, než se vydám vstříc větším jógovým výzvám. Pokud jste na své první lekci horké jógy, nezapomeňte si s sebou vzít větší lahev vody a ručník, jelikož je více než pravděpodobné, že si budete několikrát za hodinu utírat orosené čelo.

Doporučuji přijít několik minut předem a chvíli spočinout na podložce, aby si tělo zvyklo na vyhřátou místnost. Minimálně hodinu před cvičením nejezte nic těžkého. Hot yoga naopak není vhodná pro těhotné ženy, lidi trpící nízkým či vysokým tlakem, pro nemocné kardiovaskulárním onemocněním, epileptiky, děti mladší 15 let a pro ty, kteří špatně snáší vysoké teploty. Vaši způsobilost ke cvičení však vždy raději konzultujte se svým lékařem. 

💡Tip: Jste úplným jógovým nováčkem a přemýšlíte kde začít? Mrkněte na několik tipů jógy pro začátečníky.

Je v tom mnohem víc, než jen cvičení

Kdo z nás by si nepřál disciplínu gladiátora. Vstát každé ráno nabuzený na zbytek dne a zvládat naše povinnosti s větší lehkostí. S hot yogou nastartujeme hned několik procesů zároveň. Nejenže se po pořádném zpocení, detoxikaci a našlápnutí hormonů štěstí cítíme jako znovuzrození.

Pravidelným tréninkem a výstupem z komfortní zóny tvoříme laťku pro náš život. Přirozeně podporujeme tvorbu dopaminu v těle a tím i naši motivaci a disciplínu. Jestliže takzvaně vyhrajeme ráno, vítězství po zbytek dne je na dohled. Proč k tomu nevyužít vědu a nešlápnout do pedálů. Zdroje jsou nám k dispozici, stačí jen chtít.

Nevěšte hlavu, tak jako u jednoznačně příjemných aktivit, ke kterým nepotřebujeme žádné výrazné úsilí a jsou takzvaně ‘zadarmo’, i u těch obtížnějších můžeme vytvořit rutinu, aby nám to časem šlapalo samo. Je mnoho způsobů, jak si takovou rutinu přirozeně vytvořit. O síle zvyku a jak si jej nastavit se můžete těšit v příštím článku. 

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz