Domů » Polyamorní vztah: Jak funguje a může být udržitelný?

Polyamorní vztah: Jak funguje a může být udržitelný?

autor Eliška Vachková
0 komentářů
polyamorní vztah

Možná už jste slyšeli o tom, že partnerský vztah nemusí být jen o dvou, ale klidně o třech či více lidech. Nejedná se o nevěru, ale o polyamorní vztah. Jak to v něm vlastně funguje?

Kdo by chtěl v polyamorním vztahu žít?

Někteří z vás si mohou právě tuto otázku pokládat. Byli jsme učeni k tomu, že vztah se skládá ze dvou partnerů, kteří si slibují věrnost. V polyamorních vztazích vás může být hned několik, záleží na vašich preferencích. Tento typ vztahu vyhovuje především těm, kteří se v monogamii necítí šťastní. Polyamorie nestaví totiž jen na sexu, ale hlavně na lásce. Jedna osoba tak může milovat více lidí a být s nimi v jednom svazku. Partneři mohou mít každý svého dalšího partnera nebo společného, který s nimi třeba i žije v jedné domácnosti. Je ale důležité, aby byl se vším každý ze vztahu obeznámen a souhlasil s tím. To je hlavní rozdíl mezi polyamorií a nevěrou.

V dnešní době je polyamorie na vzestupu a začíná v ní žít čím dál více lidí – ze slavných osobností je to například herečka Tereza Těžká, zpěvák Voxel nebo Ondřej Soukup. Ze světových hvězd ji vyznává například Will Smith, Bella Thorne či DeRay Davis. Všechny tyto celebrity vypadají, že jsou v nemonogamním vztahu šťastní, ale sami uznávají, že to není pro každého a chce to hodně trpělivosti. Naučíte se o sobě mnohé a ujasníte si priority. Pokud cítíte, že vám v klasickém partnerství něco chybí, možná by pro vás polyamorie byla dobrou volbou. Jak na to?

🎓 Zajímavost: Také na online seznamkách již lidé o sobě dávají vědět, že jsou polyamory a tedy nehledají klasický vztah.

Polyamorie aneb otevřený vztah: Jak na to?

Když už víte, co to polyamorie je, bylo by dobré si říct, co vás v ní přesně čeká a na co byste se měli připravit. I když to pro někoho může vypadat na první pohled jako splněný sen, nese to s sebou i jisté nevýhody a zodpovědnost.

1. Nastavení pravidel

Jako pár si musíte nastavit, jak bude váš vztah s více lidmi fungovat. Kdykoliv budete chtít přijmout někoho nového, musíte o tom dát všem zúčastněným vědět a oni musí s vaším návrhem souhlasit. Vše je o komunikaci, proto je nutné se vyjadřovat jasně a nedomýšlet si věci na základě domněnek. Jestliže máte problémy s vyjadřováním pocitů, od polyamorie ruce pryč, mohli byste tvrdě narazit – nesvěřujete se jen jedné osobě, ale klidně i třem, čtyřem a více (počet záleží na vás).

Pro některé partnery také platí členění jejich vztahů – často mají například manželku/manžela, se kterým mají děti a k tomu jsou v partnerství s někým jiným. Primárním vztahem je pro ně manželství a o víkendech se vídají se svým přítelem/přítelkyní, například. Klidně ale mohou všichni sdílet jednu domácnost a vychovávat děti společně, to vše záleží na nich.

2. Důvěra a pochopení

Žárlivost se nevylučuje, ale pokud přistoupíte na vztah ve více lidech, musíte si být vědomi toho, že váš milovaný partner bude trávit čas i s někým jiným. A nejen trávit čas, ale také mít sex. Jestli to pro vás není možné přijmout, nechoďte do takové vztahu, zničí vás to. V polyamorii musí panovat důvěra v dodržování pravidel a v to, že vás partner stále miluje i přes to, že bývá s někým jiným. Oba byste měli vykomunikovat vaše potřeby a vzájemně je pochopit. Nemusíte s nimi nutně souhlasit, ale důležité je neodsuzovat. Chce váš partner být také s někým jiným, touží po hromadném sexu nebo není v monogamii šťastný a chce vyzkoušet něco nového? Vyslechněte ho a domluvte se na společných podmínkách.

polyamorní vztah
Polyamorii mnoho lidí přirovnává k nevěře, v tomto typu vztahu je ale klíčem otevřenost a upřímnost bez jakýchkoliv tajností.

3. Jak je to s udržitelností?

Otázka, zda takový typ vztahu vydrží, záleží jen a pouze na jeho účastnících. Udržitelnost je v jejich rukou a odvíjí se od toho, jaká pravidla se nastaví a jak jsou následně dodržována. Při rozchodech většinou odstoupí jedna osoba a dvojice (či více partnerů) si hledá dalšího partnera. Pokud s vámi polyamorie souzní a cítíte se v ní dobře, má stejný potenciál na udržitelnost jako monogamní vztah. Navíc neobsahuje hádky a toxickou potřebu někoho vlastnit.

4. Jak se řeší problémy?

Ať už je problém společný nebo se týká pouze jednoho člověka, i ve dvou to může být náročné, natož ve třech a více. Čím víc lásky, tím také více starostí. Dohodnout se nemusí být tak snadné, proto si dobře rozmyslete, koho do vztahu přijímáte, abyste toho později nelitovali. Také buďte plně upřímní a pokud se vám někdo ze vztahu příliš nezamlouvá, řekněte to, abyste se vyhnuli budoucím nejasnostem. Jestliže si všichni nesednou (a to není jednoduché), nebude to fungovat.

I přesto vás ale polyamorní vztah láká? Odpovězte si na následující otázky a ujistěte se, že je to pro vás to pravé:

1. Dokážete přijmout fakt, že se ve vašem vztahu objeví i další osoba?

2. Dokážete řešit problémy a převzít zodpovědnost ve vztahu, který bude složitější?

3. Dokážete si představit budoucnost v takovém vztahu?

4. Budete schopni přijmout pravidla a držet se jich?

5. Máte potřebu dávat a přijímat lásku od více lidí?

Pokud jste na většinu otázek odpověděli ,,ano“, pravděpodobně u vás bude polyamorie stát za zkoušku.

Názory ve společnosti se liší, nicméně převládají ty, které tento “trend” nechápou. Pravdou ale je, že je jen na vás, pro co se rozhodnete – přece jen, je to váš život. Vybírejte srdcem a nenechte se ovlivnit ostatními, jedině tak budete šťastní.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz