Domů » 8 Tipů: Jak se úspěšně vyrovnat s rozchodem?

8 Tipů: Jak se úspěšně vyrovnat s rozchodem?

autor Patricie Mikolášová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
jak se vyrovnat s rozchodem

Jak se vyrovnat s rozchodem partnera je sice bytostně individuální, ale fungují určité tipy, které tohle nešťastné období pomůžou překonat. Truchlení delší dobu je vyčerpávající a daleko více to bere než dává. Život nám někdy připraví zvláštní křižovatky, které nedokážeme pochopit. Život se nedá totiž předvídat. Najednou nechápavě stojíte se zlomeným srdcem a máte pocit, že tohle je Váš konec. Ale není.

Možná začnu trochu netradičně, ale jeden seriál začíná celkem zajímavými slovy a mně utkvěla v paměti.

Než průměrný člověk najde lásku svého života, projde předtím 7 jinými vztahy, 2 bývají dlouhodobé a vážné. Zatímco zbytek tvoří krátké vztahy, známosti, románky. Průměrný člověk se dvakrát zamiluje a dvakrát mu někdo zlomí srdce.

Love Life [serial]. režie  
Stephanie Laing, Sam Boyd, Tricia Brock, Craig Johnson, Jennifer Kaytin Robinson, Anu Valia. USA: HBO EUROPE, 2020

Můj první rozchod? Cítila jsem, že se mi rozpadl svět. Byla to první zkušenost, první zlomené srdce. Svět mi ale neskončil, naopak se otevřel. I když v tu chvíli jsem měla pocit, že jsem umřela. Přišly další vztahy, další zkušenosti s tím, když muž neví, co chce. A taky první obrovská zkušenost s tím, jak se vyrovnat s rozchodem po letech.

Jak se vyrovnat s rozchodem?

Nikdo neříká, že to bude jednoduché, ale umět se posunout dál přes bolest, bohužel k životu patří. Trošku mě vždycky zaráželo, že rozchod z pohledu muže působí někdy tak chladně a necitelně. Jak je to možné? Fáze rozchodu u mužů je odlišná. To asi není žádné překvapení. Muži si rovnou do hlavy vsugerují myšlenku: ,,Jsem v pohodě.” a s tím pracují delší dobu, fáze truchlení tak přichází oproti ženám později. Rozchod i pro muže je bolestný a zraňující zvláště, když jsou tam hluboké city k partnerce a plánoval s ní budoucnost.

Zvládnout rozchod se může k současné situaci zdát neuvěřitelné a nereálné. V hloubi duši doufáte, že je to zlý sen. Negativní emoce se jenom valí a pozitivní jsou v nedohlednu. Všechny myšlenky se honí hlavou a máte pocit, že tíhu toho emočního pekla nemáte šanci vydržet. Ptáte se: ,,Jak se vyrovnat s rozchodem, když ho miluji?” Dejte průchod emocím, bude dobře… časem.

Fáze truchlení

Truchlení je přirozená reakce na ztrátu. Je velmi specifické u každého z nás. Jednotlivými fázemi tak můžete projít v jiném pořadí, některá se ani nedostaví či se budou prolínat. Uvědomit si, v jaké fázi se nacházíme, nám pomůže porozumět vlastnímu nitru. Po pár dnech, týdnech budete mít to nejhorší za sebou.

  • 1. fáze: popírání — souboj mezi srdcem a hlavou. Stále nedokážeme uvěřit, že se něco v našem životě změnilo.
  • 2. fáze: hněvvztek se lhostejně obrací ke všem, mimo nás samotné.
  • 3. fáze: smlouvání — vracíme se o stupeň méně, snažíme se věnovat pozornost, jak docílit původního stavu.
  • 4. fáze: deprese — všechno na nás dopadlo, smutek, pláč, problémy se spánkem. Tato fáze je stresující a představuje mnoho vynaložené síly, ale málo energie.
  • 5.fáze: smíření — přijímáme změnu, nastává smíření. Vyhodnocujeme, o co jsme přišli a co nám to dalo.
fáze truchlení
Ta bolest přejde, chce to čas.

8 Tipů, jak zvládnout rozchod

Buďte zase šťastná! Nepropadejte smutku dlouhodobě. Pojďme se podívat na 8 tipů, jak úspěšně zvládnout rozchod. Zlomené srdce bolí všechny a je těžké se vyrovnat s rozchodem partnera, vyrovnat se s rozchodem po letech a nebo se vyrovnat s rozchodem s milencem, u kterého jsme našli východisko.

1. Tip: Přijměte rozchod!

Už je to tak! Bolí to, hodně. Ale je to pravda. Nenalhávejte si nic, je konec. Vypusťte z hlavy veškeré výčitky, neobviňujte se. Přijměte to jako skutečnost. Vyrovnejte se s tímto faktem, s odstupem a nadhledem. Brzké pochopení, že je konec, urychlí náš posun dopředu.

jak se vyrovnat s rozchodem kdyz ho miluji
Já to zvládnu!

2. Tip: Emoce vypusťte!

Všechny ty emoce se valí – smutek, bolest, strach, zloba, pochybnosti, nenávist a možná i pocit úlevy. Je to přirozené, musí to být. Emoce vypusťte, co na tom, že se střídají. Potlačováním emocí akorát oddálíte novou a šťastnou kapitolu v životě.

Emoce pracují tak silně. Možná chcete udělat něco, čeho budete litovat. Nesnažte se mu vyházet věci z okna, rozbít něco, co víte, že má pro něj velký význam. Křik a hysterie je zbytečná, i když máte pocit za tu zradu, to je na místě. Když přijměte rozchod jako skutečnost a zkusíte se na to podívat s odstupem a nadhledem, půjde to snáze.

3.Tip: Buďte aktivní!

Dělejte, cokoliv chcete. Můžete. Zabavte se aktivně, sama nebo s někým. Zavolejte kamarádce, vše s ní proberte. Vyrazte si s kolegy z práce, zajděte si na procházku na netradiční místa, zkuste skupinovou lekci jógy, jděte do divadla, zapište se na kurz asijské kuchyně. Aktivní život zabraňuje myšlenkám na bývalého partnera, vrací nás zpátky do života. A to chcete! Je to důležitá část, která opravdu funguje.

⚠️ Dejte si pozor na přemíru alkoholu, to pak vede k většímu smutku po večírku, psaní divných žárlivých zpráv bývalému partnerovi a nebo nepříjemnému probuzení na neznámém místě, s neznámým mužem.

jak se vyrovnat s rozchodem po letech
Vyrazte někam ven, mezi lidmi bude lépe.

4.Tip: Hýčkejte se!

Rozmazlujte se, věřte mi! Zajděte si koupit něco hezkého. Nákupy na zlepšení nálady fungují, aspoň u mě. Kupte si wellness pobyt, nechte se namasírovat, poslouchejte hudbu, čtěte knihy. Pusťte si něco na Netflixu či HBO, dejte si trochu zmrzliny a čokolády. Udělejte si nové vlasy, nehty. Hýčkejte sama sebe, zasloužíte si to. Začněte opět cítit radost ze života a prožívejte příjemné věci!

💡 Extra tip: Připravte se na maraton holčičích seriálů, relax u nich zaručen – Tak či Onak, Dvě $ocky, Girls, Sex ve městě.

jak zvládnout rozchod
Shopping, shopping!

5. Tip: Bez pomsty, neponižujte se!

Rovnou zapomeňte na pomstychtivé myšlenky, nemá to cenu. Opravdu, shodíte jen sama sebe. Ukážete tak jen své negativní vlastnosti. Ani se nevrhejte na seznamky či rovnou do náruče prvnímu chlapovi, kterého uvidíte, jen abyste zapomněla či mu dokázala, že máte na jiného. Akorát se budete zpovídat sama sobě a zjistíte, že to není to, co chcete.

⚠️ Bývalého partnera ještě více odradíte, jestli řešíte jeho novou známost, snažíte se být na stejných akcí, dáváte se mu na obdiv s někým novým či posíláte nesmyslné zprávy během večírku. Působí to přesně opačně a navíc jeho nová známost si bude myslet, že jste totálně zoufalá. A to Vy nejste! Buďte dospělá, i když máte vztek, cítíte bolest. Skutečnost je, že nejste spolu.

6. Tip: Zaměřte se na sebe a děti

Pochybnosti už vypusťte z hlavy. Jedna kapitola je ukončená. Zaměřte se sama na sebe, plánujte si výlety, dovolenou. Někdy pomůže odříznutí partnera, aspoň na dočasnou dobu. Sociální sítě vynechte, nebuďte stalker. Nekoukejte mu na profil a nesnažte se zjišťovat, kde se pohybuje a jakou má novou známost.

Pokud máte děti, je to velmi složité. Pro děti je ta situace stejně psychicky náročná jako pro Vás. Děti to mohou vnímat, že se jim rozpadnul bezpečný domov a určitě mají tolik otázek a myšlenek. Buďte tu pro ně, musíte být silná. Děti potřebují lásku od obou svých rodičů. Ujistěte je, že pro ně se nic nemění. Zvládnutí komunikace s bývalým partnerem kvůli dětem je obzvláště důležité. Zkuste se vrátit k prvnímu kroku, vyrovnejte se s tím, s nadhledem a odstupem.

komunikace s bývalým partnerem
Věnujte se dětem.

7. Tip: Hurá do nového života!

Berte to jako skutečnost, že se nevrátí. Čím rychleji tento fakt pochopíte, tím snáze se posunete správným směrem, dopředu. Netrapte se myšlenkami, že se vrátí a že všechno bude jako dřív. Nebude. V reálném životě se moc zázraků neděje. Uspořádejte si svůj život a věci kolem něj. Naberte svoji veškerou vnitřní sílu a vrhněte se do nové kapitoly!

8. Tip: Odborná pomoc

Vyhledat odbornou pomoc není vůbec nic špatného, ba naopak. Psycholog se setkává prakticky denně s tíživými situacemi. Rozhodně pomůže, jak se vyrovnat s rozchodem psycholog díky nadhledu, umí nezaujatě vyhodnotit. Je to otevřené povídání, které nás může posunout dál. Díky covidové době vzniklo hodně online poraden, nemusíte tak nikam chodit osobně. Jak se vyrovnat s rozchodem psycholog dokáže dost usnadnit a rychleji překonat tuhle bolestnou situaci.

jak se vyrovnat s rozchodem psycholog
Psycholog je odborník a pomůže, jak zvládnout rozchod.

Budoucnost čeká…

Život nedokážeme odhadnout, ale někdy musíme brát věci tak, jak jsou. Věci se někdy dějí z různých důvodu a někdy máme pocit, že to smysl dává, jindy zas ne. Rozchod je vždy bolestný a patří k životu. Někdo odchází více zraněný, někdo méně. Nesnažte se pochopit, jak je možné, že už má jinou. Je to zbytečné. Všechny tyhle myšlenky trestají akorát Vás. Já vím, je to těžké a máte pocit, že to nepůjde, ale zkuste se na to podívat optimisticky. Jedna kapitola sice nebyla happy end, ale před Vámi leží prázdný nepopsaný list kapitoly nové. A uvidíte sama, že až úspěšně zvládnete rozchod, vrhnete se do neprobádané budoucnosti naplněné skvělých věcí a radostí ze života. 💗

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz