Plánujete rekonstrukci staršího domu či bytu? Jednání se stavební firmou se zdařilo, ale vaše naspořené finanční prostředky prostě nestačí. Neklesejte na mysli. Finanční poradce vaší banky vám jistě rád poskytne informace ohledně získání hypotéky nebo se můžete zajímat o meziúvěr. Překlenovací úvěr či hypotéka vám pomůže hladce zvládnout období finančního nedostatku a napomoci vysněnému bydlení ve vlastním či efektivní rekonstrukci.
Tyto produkty by pro Vás měly být výhodnější než klasická bankovní či nebankovní půjčka. V případě, že chcete sáhnout po nebankovní půjčce, tak určitě využijte Zonky, kde získáte nejlepší úrok a rychlé vyřízení půjčky.
Obsah článku
Co se rozumí pod pojmem překlenovací úvěr?
Jedná se specifický druh úvěru, který je poskytovaný prostřednictvím stavebních spořitelen. Je určený pro klienty, kteří si na účtu stavebního spoření doposud nenaspořili dostatek finančních prostředků pro přidělení řádného úvěru. Obvykle je procentuálně znevýhodněný oproti řádnému úvěru. Stavební spořitelny jeho zavedením dosáhly větší efektivity při udělování úvěrů pro investice do nemovitostí.
Jaké jsou podmínky při přidělení překlenovacího úvěru?
Klient by si měl nejprve trochu zajímat o pravidla finanční gramotnosti a ujasnit si, zda je lepší kupovanou nemovitost financovat hypotékou nebo překlenovacím úvěrem či volit jiný finanční produkt. Překlenovací úvěr je poměrně složitý produkt, a proto je vhodné využít služeb klientského pracovníka nebo nezávislého finančního poradce, který vše jasně vysvětlí. V opačném případě se může bydlení značně prodražit.
Jak na to?
Pro poskytnutí překlenovacího úvěru je nutné mít sjednané stavební spoření, provést navýšení cílové částky dle požadované výše úvěru, doložit příjem a možnosti ručení. Také je vhodné mít sjednané životní pojištění a kupovanou nemovitost rovněž pojistit. Následně je nutné podat žádost o poskytnutí překlenovacího úvěru a uhradit poplatek. Stavební spořitelna žádost posoudí, uváží schopnost klienta splácet úvěr a po pozitivním vyhodnocení úvěr poskytne.
Na co lze použít překlenovací úvěr?
Překlenovací úvěr je oblíbený pro své všestranné využití, obdobně jako řádný úvěr ze stavebního spoření. Klienti z něj mohou financovat rekonstrukci domu či bytu v různém rozsahu (nová kuchyňská linka nebo koupelna, výměna kotle, oprava střechy, výměna oken, topících zařízení a další). Peníze je možné také použít pro zateplování staveb k dosažení energetických úspor, na nákup pozemků, či menších rekreačních objektů a dalších potřeb spojených s bydlením.
Kdo je poskytovatelem překlenovacího úvěru?
Překlenovací úvěr mohou poskytovat pouze stavební spořitelny. V současně době působí na trhu tyto subjekty:
- Českomoravská stavební spořitelna, a. s. (Liška)
- Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s.
- Raiffeisen stavební spořitelna a.s.
- Stavební spořitelna České spořitelny, a.s. (Buřinka)
- Wüstenrot – stavební spořitelna a.s.
Výhody překlenovacího úvěru
- Není nutné mít naspořených 35 – 40 % vlastních finančních prostředků.
- Vyplatí se pro půjčování menších částek (do 500 000 Kč), u vyšších částek je lepší volit hypotéku.
- Pro splácení překlenovacího úvěru, přidělí stavební spořitelna pevně stanovenou úrokovou sazbu po dobu maximálně 5 let s možností její změny.
- Některé stavební spořitelna nabízejí možnost bezplatného splacení úvěru bez sankcí ze strany spořitelny či jednorázových vkladů (kromě Modré pyramidy a Buřinky).
- Stavební spořitelna nabízí možnost sloučení více smluv u účastníků z jedné rodiny.
- Klient si může odpočítávat úroky z daňového základu stejně jako při čerpání řádného úvěru.
- Není bezpodmínečně nutné vždy zastavovat nemovitost (až do částky 1 000 000 Kč).
Nevýhody překlenovacího úvěru
- Klient nesplácí dlužnou jistinu. Splácí pouze úroky a tím pádem celková dlužná částka neklesá.
- Pro přidělení překlenovacího úvěru je nutné míst sjednanou smlouvu o stavebním spoření a za její založení zaplatit poplatek 1 % z cílové částky (maximálně 30 000 Kč).
- Vedení úvěrového účtu je zpoplatněno.
- Požadavek na sjednání životního pojištění a pojištění nemovitosti u partnera stavební spořitelny.
- Náročnější administrace, je rozumné využít služeb schopného obchodního zástupce nebo finančního poradce.
- Při delším splácení a čerpání vyšších částek klient zaplatí více než při sjednání hypotéky.
- Vyšší úroková sazba než u hypoték (záleží na konkrétní stavební spořitelně – při akcích mohou být sazby stejné).
Najít vhodné financování pro rekonstrukci či koupi nemovitosti nemusí být vždy zrovna jednoduché. Základem úspěchu je samozřejmě vlastní kapitál a přehled o aktuální situaci na trhu s úvěrovými produkty. Rovněž veškerá smluvní ujednání je nezbytné podepisovat po důkladném zvážení či poradě s odborníkem a nekupovat zajíce v pytli!