Domů » Investování pro začátečníky a užitečné rady

Investování pro začátečníky a užitečné rady

autor Patrik Pilous
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Do čeho nejlépe investovat?

Jak investovat a neprodělat při tom kalhoty? Pokud máte v kapse pár tisíc měsíčně navíc a chcete si přilepšit do budoucna, investice jsou pro to ideální volbou. Nepouštějte se do nich ale bezhlavě, je potřeba na to jít s rozmyslem. Přečtěte si rady, které vám pomohou (nejen) do začátku.

1. Nesázejte všechny vejce do jednoho investičního košíku

Rozložte riziko a nesázejte všechny své peníze na jednu kartu. Diverzifikace může mít spoustu podob a investovat můžete do různorodých odvětví, regionů a zaujímat různé investiční strategie.

Jedna z možností diverzifikace nabízí rozdělení úspor mezi více druhů cenných papírů (akcie, dluhopisy atd…) s různou mírou rizika a výnosů. Záleží pak už jen na vaši averzi k riziku, jakou část úspor vložíte do jednotlivých skupin.

Jako začínající investor můžete využít smíšené podílové fondy, které vám nabídnou různý investiční horizont a vztah k riziku. Do začátků můžete využít také služeb portfolio manažera, který provede diverzifikaci za vás.

2. Investujte průběžně a dodržujte investiční horizont

Různí spekulanti se snaží vystihnout správný okamžik, ve kterém je nejlepší investovat, a co nejvíce na něm vydělat. Jenže kdy tento okamžik nastal, se dozví s jistotou až zpětně. Proto se více vyplatí investovat průběžně. Díky tomu nemusíte sledovat trendy, poklesy a růsty a vyvarujete se toho, že načasování vstupu na trh tak úplně netrefíte.

Stejně tak platí, abyste při odchodu z trhu dodrželi zvolený investiční horizont. Když při prvním poklesu akcií začnete panikařit a zmateně vše prodávat pod cenou, uškodíte si mnohem více, než když propad vydržíte a počkáte si, až pomine.

Růst investic
Růst investic

Při průběžným investováním se vyhnete tomu, že vstoupíte na trh v nesprávnou chvíli.

3. Mějte s investicemi trpělivost

Investování není krátkodobá záležitost. Větší úspěšnosti se dočkáte především v delším časovém horizontu – ideálně na delší dobu než 10 let. S tím také souvisí předchozí bod, abyste investovali průběžně a pravidelně po dobu několika let. 

Problémem může být také netrpělivost při čekání na vhodnou příležitost. Když investor vidí neustále se zvyšující hodnotu akcií, může se stát, že se konečně rozhoupe k nákupu zrovna ve chvíli, kdy se akcie dostávají ke svému maximu a čeká je už jen pád. Čekejte proto se svými penězi až na okamžik, kdy se vám vstup na trh opravdu vyplatí.

4. Nebojte se jít proti proudu

V době, kdy všichni vychvalují své zisky z investic a noviny pějí ódu, si své prostředky šetřete. Jak už jsme zmiňovali, vyhnete se nákupu v době, kdy se hodnoty investice blíží svému maximu a čekal by vás už jen pád. 

Výhodnější je nakupovat až v dobách krize, kdy se hodnota investičních portfolií blíží svému minimu (je samozřejmě těžké tuto správnou dobu pro investování poznat). Sledovat snižování hodnoty portfolia a dále k tomu přikupovat může být psychicky složité, ale pokud to zvládnete, čeká vás v budoucnu už jen jejich růst.

Rady pro investování
Při vybírání investicí nezapomínejte, že čím vyšší výnos, tím vyšší je také riziko.

Vyberte si vhodnou investici

Akcie

Investice do akcií jsou dlouhodobě velice populární a v dlouhodobém měřítku také relativně výnosné. Pokud samozřejmě zvolíte ty správné. Rizikem zde ale může být neznalost při výběru akcií (firem) a také vaše psychika, aby vás nepoložil první velký nárůst nebo pád aktiv. Přečtěte si více o investování do akcií zde

Investování do akcií je velice komplexní a tak jej nelze rozebrat v tomto jediném článku. Ostatně, to platí pro všechny níže zmíněné druhy investicí.  

Rok 2019 akciím rozhodně přál, otázkou je, jak tomu bude nadále. 

ETF

Exchange-Traded Funds (ETF) jsou investiční fondy obchodované na burze a skládají se většinou z jednotlivých investičních titulů (jejich akcií. Vytvářejí portfolia aktiv, která sledují určitý index nebo komoditu. ETF nabízejí investiční diverzifikaci. S jediným obchodem získáváte expozici k celému indexu nebo odvětví, což minimalizuje riziko související s výkonností jednotlivých akciových titulů.

Díky obchodování na burze jsou ETF transparentní. Investoři mají každodenní informace o hodnotě jejich portfolia a jsou ideální pro pasivní investování. Likvidita je také výrazná, umožňující snadné nakupování a prodávání během obchodních hodin. ETFka jsou spojeny s nižšími správními náklady ve srovnání s tradičními investičními fondy. Tato efektivita vede k lepší celkové návratnosti pro investory. Doporučujeme investovat na některé investiční platformě s 0 poplatky. Mezi tyto platformy se řadí XTB nebo Degiro.

Dluhopisy

Lidé si často myslí, že dluhopisy nesou jen minimální riziko (hlavně ty státní) a jsou obecně považovány jako nejjistější cestu k výnosu. Ona to tak ale úplně pravda není. I když je zde riziko menší, v porovnání s investováním například do kryptoměn, i dluhopisy mají své riziko a rozhodně není malé. Firemní dluhopisy mohou být občas velice zrádné. Na to pozor! 

Pokud máte zájem o tento konzervativní typ investice, tak si určitě přečtěte tuto recenzi na Dluhopisomat, kde popisujeme platformu i výhody investování do dluhopisů.

Při investování můžete vybírat mezi státními nebo firemními dluhopisy.

Podílové fondy

Investice do podílového fondu je méně riskantní a jednodušší než při přímém investování do akcií. Hlavně tedy pro nováčky, kteří by si jen těžko sami sestavovali akciové portfolio. 

Využít služby nějakého fondu a lidí, kteří tomu rozumí, rozhodně není špatné. 

Skrze fond můžete vlastnit desítky i stovky akcií najednou. To můžete i sami samozřejmě, ale je k tomu potřeba více zkušeností. Do podílových fondů se vyplatí investovat v dlouhodobém horizontu deseti a více let. 

Investice do zlata

Zlato patří mezi dlouhodobé investice. Udržuje si svou hodnotu i během napjaté ekonomické situace a vzhledem k omezeným zásobám pro další těžbu se v budoucnu očekává růst jeho hodnoty. Vyplatí se investovat do zlata? 

Kryptoměny

Trh kryptoměn zažívá velký boom – v současné době jich existují tisíce, což nabízí možnosti pro diverzifikaci investice. Mezi nejznámější kryptoměny patří Bitcoin, Litecoin a Ethereum a jsou také nejméně rizikové.

Kryptoměny vám dokážou nabídnout obrovské zhodnocení během velice krátké doby. Na druhou stranu dokáží být také velice kruté a rychle ztratit svou hodnotu. 

Každou z výše zmíněných investičních možností si můžete blíže nastudovat na internetu. Zde si můžete přečíst velice zajímavé srovnání dalších možných investic v 21 století.

Snad vám článek pomohl aspoň trochu utřídit myšlenky, co se investování týče. Přejeme hodně štěstí. 

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz