Domů » Nejjednodušší start podnikání? S ready-made společností

Nejjednodušší start podnikání? S ready-made společností

autor Patrik Pilous
0 komentářů
ready made společnost

Jeden večer dostanete skvělý nápad… A druhý den můžete začít pracovat na svém snu – bez starostí i času stráveného na úřadech. Takhle jednoduché to je, pokud pro start podnikání zvolíte tzv. ready-made společnost. Zjistěte, pro jaké podnikatele je toto řešení vhodné, jak hotovou společnost koupit a na co si dát pozor.

Co je to ready-made společnost?

Jedná se o předzaloženou společnost, která je zapsaná v Obchodním rejstříku. Má zaplacený základní kapitál, název, sídlo, IČ a další náležitosti. V této podobě čeká na svého nového majitele, aniž by vykonávala jakoukoli činnost. Díky tomu nemá žádnou historii ani obchodní závazky – je jako nepopsaný list papíru.

Ready-made společnosti jsou k zakoupení tzv. na klíč. To znamená, že všechny dokumenty jsou už vyřízené a k dispozici pro předání v podstatě kdykoli. Za firmu tak můžete jednat i do 24 hodin od koupě. Velkou výhodou je také důvěryhodnost takové společnosti. Vzhledem k tomu, že před nákupem může být založena i několik měsíců nebo let, nebude na trhu působit jako čerstvý nováček.

Jak vybrat a zakoupit ready-made společnost

V první řadě je třeba zvolit prověřeného dlouhodobě fungujícího poskytovatele, který má recenze od spokojených zákazníků a také transparentní nabídku s uvedenou cenou. Vyhněte se poskytovatelům, kteří na webových stránkách nemají všechny zákonem dané informace (například název společnosti, IČO a údaje o zápisu do obchodního rejstříku).

Slušní a poctiví poskytovatelé vám k nákupu ready-made společnosti vydají certifikát o bezdlužnosti. Takové firmy jsou zapsány v Obchodním rejstříku, mají plně splacený základní kapitál a před koupí nevykonávaly skutečně žádnou činnost, tudíž nemají dluhy ani jiné skryté závazky.

Chcete-li na firmu ihned nakupovat (ať už se jedná o zboží, nebo o služby) a uplatnit si na každý takový nákup odpočet z DPH, je lepší zvolit ready-made již registrovanou k DPH. Kvůli úspoře času a peněz.

A jak je to s názvem?

Ready-made společnosti už svůj název mají. Můžete si vybrat z desítek možností ten, který k vašemu podnikání sedí nejvíc. Nebo lze v rámci nákupu za poplatek požádat o jeho změnu.

Hlavní výhody ready-made společností:

 • řešení na klíč: rychlé vyřízení a úspora času
 • expresní převod a start podnikání do 24 hodin
 • žádná administrativa
 • firma na trhu nepůsobí jako nováček (byla založena již dříve)
 • bez nutnosti skládat základní kapitál a platit jakékoli další poplatky
 • s možností zřídit s fakturací k DPH
 • odpadá řešení bankovního účtu
 • vhodné mj. pro cizince (bez administrativních překážek a nutnosti komunikace s bankami a úřady)
 • nabídka dalších služeb (například poskytnutí sídla)

Na co si dát při koupi pozor

Zní to až moc dobře? V nabídce některých ready-made společností se může skrývat háček. Proto je lepší zvolit prověřeného a známého poskytovatele. Jen tak budete mít jistotu, že firma nebude mít historii, a tedy ani:

 • nevyřešené závazky,
 • nesplacené dluhy,
 • nevyřešené právní otázky.

Důležité také je pohlídat si výši základního kapitálu. Ten je v případě ready-made společností formálně splacený. Většinou jde ale o nízkou částku – podle zákona je minimální výše základního kapitálu 1 Kč. To sice usnadní start, ale může to zkomplikovat například poskytnutí úvěru od banky, protože výši základního kapitálu některé banky berou v potaz. V případě, že uvažujete o financování svých byznysových aktivit pomocí úvěru, máte dvě možnosti:

 • kapitál časem v průběhu fungování firmy fyzicky doplatit,
 • provést zápočet oproti budoucí výplatě zisku.

Varovným znamením je také příliš nízká cena ready-made společnosti. Je-li nižší než správní poplatky, které bylo třeba za její sjednání zaplatit, něco nehraje. Naopak cena by měla být trochu vyšší, aby pokryla čas i náklady potřebné k založení a převodu společnosti. Pokud si nejste čímkoli jisti, je vždy lepší nákup konzultovat s právníkem.

Zkuste i článek o příběhu Eduarda Saverina a o metotě 5x proč.

Přidat komentář →

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz