Domů » Eduardo Saverin: Příběh miliardáře, který pomáhal zakládat Facebook

Eduardo Saverin: Příběh miliardáře, který pomáhal zakládat Facebook

autor Sandra.J
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Eduardo Saverin spoluzakladatel Facebooku

Eduardo Saverin je brazilský podnikatel a investor. Saverin je prvním investorem a jedním ze spoluzakladatelů Facebooku. Z Facebooku byl vytlačen rok po jeho založení, ještě před tím, než se masově rozšířil. Řadí se k nejmladším miliardářům světa a jeho majetek se odhaduje na 9,5 miliardy dolarů. Jaký je jeho příběh?

Eduardo Saverin a Mark Zuckerberg

Eduardo Saverin se narodil v roce 1982 v São Paulu v Brazílii a pochází z relativně bohaté rodiny. Když začínal na Harvardu, vydělal si značný obnos investicemi v ropném průmyslu. Hlavně díky tomu byl schopný financovat rozjíždějící se firmu. Navíc byli po setkání na Harvardu Saverin a Zuckerberg dobří přátelé.

V roce 2006 se stal jedním ze čtyř spoluzakladatelů Facebooku spolu s Markem Zuckerbergem, Dustinem Moskovitzem a Chrisem Hughesem a na počátku byl velmi důležitým členem týmu.

Založení a spory o Facebook

Saverin a Zuckerberg se setkali při studiu na Harvardu. Spolu se rozhodli vytvořit webovou stránku, která by umožňovala studentům komunikovat mezi sebou a sdílet informace. Vytvořili tak první verzi Facebooku. Tato stránka se postupně rozrůstala a stala se jednou z největších a nejúspěšnějších sociálních sítí na světě. Saverin zajišťoval financování projektu a věnoval se marketingu a rozvoji společnosti.

Eduardo Saverin byl původně jedním z největších akcionářů Facebooku. Nicméně mezi Saverinem a Zuckerbergem došlo k rozepři, když Saverin začal uplatňovat své právo na větší podíl na společnosti, který mu náležel díky jeho finančním investicím.

Zuckerberg na druhou stranu tvrdil, že Saverin nedostatečně přispívá k rozvoji projektu a využil své pravomoci na snížení Saverinova podílu na společnosti. Založil druhou firmu, která Facebook koupila, a přerozdělil vlastnictví tak, že Saverinův podíl se propadl na hodnotu, která neměla vliv na vedení.

Saverin se poté snažil svá práva na podíl ve Facebooku obnovit a v roce 2009 se dohodli na mimosoudním vyrovnání. Přestože měl minimální podíl na vlastnictví Facebooku a ve firmě se neangažoval, stal se miliardářem, díky obrovskému růstu hodnoty Facebooku. Hodnota jeho akcii v roce 2012 byla stanovena na 2 miliardy dolarů. To bylo navíc poté, co Saverin polovinu ze svých akcií představujících 4 % celého Facebooku prodal.

Tento spor byl inspirací pro film z roku 2010 The Social Network.

Součastnost

Eduardo Saverin je stále aktivním podnikatelem a investorem. V roce 2009 spoluzaložil společnost B Capital Group, která je v současnosti jeho hlavním zájmem. Firma se specializuje na investice do technologických startupů. Preferují subjekty podnikající v obchodě a logistice, zvlášť firmy z Evropy, Indie nebo Asie. B Capital Group má své kanceláře po celém světě.

Saverin se věnuje filantropii a podporuje různé charitativní organizace, zejména v oblasti vzdělávání a ochrany životního prostředí. Společně se svou manželkou založil Saverin Family Foundation, která se zaměřuje na podporu inovativních projektů v oblasti vzdělávání, podnikání a environmentální ochrany.

Celkově lze říci, že Saverin stále hraje důležitou roli v oblasti technologií a investic, a je znám jako úspěšný podnikatel a filantrop.

💡 Tip: Přečtěte si také článek: Kdo je oligarcha a koho tím označujeme?

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz