Domů » 12 TOP: Nejlepší sci-fi filmy k zamyšlení

12 TOP: Nejlepší sci-fi filmy k zamyšlení

autor Kristýna
0 komentářů
12 TOP sci-fi

Sci-fi filmy. Dokážou nás překvapit, a zároveň znepokojit. Ukazují budoucnost technicky vyspělé lidské civilizace, setkání s mimozemskými bytostmi nebo válkami zničenou planetu. Abychom pochopili jejich myšlenku, musíme je zhlédnout několikrát. Jestli hledáte inspiraci, na jaký snímek se vyplatí (opakovaně) podívat, zkuste některý z našich 12 TOP sci-fi filmů k zamyšlení.

O kořenech sci-fi aneb od bizáru k topu

Od svých počátků se sci-fi filmy zaměřují na futuristické vyprávění o myšlenkách a poznatcích z vědecko-technické oblasti.

První snímky čerpaly náměty z literatury, která obsahovala tajemství a záhady. Od 60. let science fiction nabíralo na serióznosti. Zásadním milníkem se stalo uvedení Star Wars (1977) George Lucase, které vytvořilo okolo původní trilogie kult. Sci-fi si oblíbilo tisíce nadšenců.

V „bouřlivých osmdesátkách“ vznikly legendární snímky E.T., Vetřelec, Predátor nebo Návrat do minulosti. Přestože kvalita zmíněných filmů je různorodá a jejich efekty se mohou zdát komickými pro dnešního diváka, staly se kultovními počiny kinematografie. S rozvojem počítačové techniky v 90. letech byly natočeny do té doby nerealizovatelné snímky jako Jurský park, jeho pokračování nebo třeba Pátý element.

A dnes? Sci-fi filmy stále pojednávají o kosmických výpravách do dalekých galaxií a o lidstvu pohlceném technikou. Novodobou novinkou jsou mainstreamové filmy s komiksovými hrdiny. Ty už nepatří pouze “trapným” geekům (pozn. velcí fanoušci komiksů), ale hltají je miliony lidí po celém světě kvůli jejich poutavosti, jednoduchosti a zábavnosti.

Science fiction se během století vypracovalo z bizarního žánru do váženého, kritiky oceňovaného typu filmu.

Jaké jsou TOP sci-fi filmy?

Následující seznam 12 TOP filmů obsahuje všehochuť různých typů sci-fi. Najdete tu legendární snímky, ale i ty méně známé. Pro lepší přehlednost jsou seřazeny chronologicky podle uvedení do kin.

1/ Blade Runner (1982)

Na začátku 21. století byli vytvořeni replikanti, identické klony lidí, kteří byli využíváni jako otroci při objevování nových planet. Replikanti se proti krutému teroru postavili, ale byli těžce poraženi. Jejich trestem byl zákaz pobytu na Zemi. Na dodržování opatření dohlíží speciální jednotky Blade Runner, v jejichž řadách slouží i detektiv Rick Deckard (Harrison Ford), jehož nejnovějším úkolem je vystopovat jednu takovou skupinu replikantů a zlikvidovat ji.

Film Ridleyho Scotta z roku 1982 vznikl podle knihy Philipa K. Dicka (1928-1982) Do Androids Dream of Elecetric Sheep? (1968), česky Blade Runner.

2/ 12 opic (1995)

Organizace Armáda dvanácti opic vytvořila vir, který během roku 1996 a 1997 zdecimoval skoro celé lidstvo. Přeživší jsou nuceni žít v podzemí. Aby změnil budoucnost, je vězen James Cole (Bruce Willis) poslán z roku 2035 do doby před počátkem epidemie. Jeho úkolem je zjistit, jak propukla a přinést vědcům vzorky k vytvoření vakcíny.

Cestování časem není jednoduché, přesné a už vůbec pochopitelné pro lidi 90. let. A tak se Cole dostane do psychiatrické léčebny, kde se potká s pacientem Jeffreym Goinesem (Brad Pitt).

Původní obsazení mužských rolích mělo být opačné. Dokážete si představit Bruce Willise coby Jeffreyeho Goinese?

3/ Truman Show (1998)

Sledujete reality show? Bavíte se příběhy druhých, jejich trápením a slzami? Co kdybyste zjistili, že svět kolem vás není reálný, ale pouze televizní pořad, v němž jste hlavní hvězdou vy?

Truman (Jim Carrey) je nevědomě jedinou postavou televizního seriálu. Jako dítě ho adoptovala televizní společnost. Celý jeho život je tak řízen režisérem Christofem, jehož pořad sledují lidé po celém světě. Reality show se zvrtne, jakmile Truman prohlédne faleš, v níž žil a snaží se utéct ze seriálového městečka do opravdového světa.

Trumanova hláška: “Dobré ráno, a kdybychom se neviděli, dobrý den, dobrý večer i dobrou noc!

4/ Matrix (1999)

Je tu virtuální realita pro nás, nebo my pro ni? Trilogie Matrix je bezesporu legendárním filmem sci-fi scény, a proto zde snímek musíme zmínit.

Thomas Anderson (Keanu Reeves) je během dne prostý programátor a v noci hacker s přezdívkou Neo. Jeho mysl je náhle vtažena a uvězněna v počítači budoucnosti – v Matrixu. Ten využívá “spící” lidi jako zdroj energie a udržuje je v roce 1999.

Neo začíná pochybovat o světe kolem sebe. Ocitls se skutečně ve virtuální realitě, nebo je ve snu? Vědí o tom i ostatní lidé?

Programátor se ke skupině, která odpojuje lidi od počítače, přidá. Její vůdce Morpheus považuje Nea za vyvoleného, jenž podle proroctví zničí Matrix.

Víte, že inspirací pro film byla povídka Jeana Baudrillarda (1929-2007). Filosof vytvořil příběh, v němž skupina lidí vytvořila mapu, kterou běžní obyvatelé považovali za realitu.

5/ Donnie Darko (2001)

Bojíte se nočních můr? Co má teprve říkat dospívající Donnie Darko (Jake Gyllenhaal), kterému se po nehodě zjevuje postava v kostýmu obrovského králíka. Myslíte si, že tohle bude fantastický začátek komedie s nudným happy endem? To jste na omylu. Králík Donniemu sdělí, že svět skončí za 28 dní, 6 hodin, 42 minut a 12 sekund. Nepřestává se mu zjevovat ve vizích a podbízí ho k páchání zločinů.

Kromě nálože kvalitní sci-fi je jistě zaručené, že se budete bát. Proto doporučujeme nesledovat film v noci.

Jake Gyllenhaal a Maggie Gyllenhaal jsou sourozenci nejen ve filmu, ale i ve skutečnosti.

6/ V jako Vendeta (2005)

Evropu zasáhla pandemie, která zapříčinila konflikty a války mezi zeměmi. Vlivem těchto událostí se z Velké Británie stal fašistický policejní stát, v němž jsou totalita a tyranie obyvatelstva tak běžné jako čaj o páté. Na odpor proti útlaku vlády se postaví muž, jenž se nazývá V a nosí masku Guye Fawkese (pozn. stejnou masku používá skupina Anonymous). Tento (anti)hrdina se snaží marně vzburcovat lidi ke vzpouře za svobodu. Důležitým spojencem v jeho plán se stává Evey (Natalie Portman), která pracuje v televizi.

Sci-fi snímek vznikl podle komiksu Alana Moora. Za scénářem stojí sestry Lilly a Lana Wachoski, tvůrkyně již zmíněné trilogie Matrix.

7/ Potomci lidí (2006)

Je rok 2027 a na zemi se už 19 let nenarodilo žádné dítě. Ve světě vládnou občanské války a nepokoje. Londýnský byrokrat Theo (Clive Owen) je jednoho dne unesen svou bývalou milenkou, která ho zasvětí do tajů odbojové skupiny a představí důvod, proč ho unesla. Připravila pro něj speciální úkol, a to připravit tranzitní víza pro těhotnou uprchlici v osmém měsíci.

Film získal v roce 2007 cenu The Saturn Awards za nejlepší sci-fi.

8/ Avatar (2009)

Film Jamese Camerona je nejvýdělečnější filmem všech dob. Kromě nálože vizuálních efektů skrývá důležité enviromentální poselství.

Je rok 2154 a lidstvo nalezlo vzdálenou planetu Pandora, na které chtějí těžit vzácný materiál Unobtanium, jenž by mohl vyřešit energetickou krizi. Problémem jsou původní obyvatelé Na’vi žíjící v souladu s nedotčenou přírodou. A tak za účelem vyjednávání lidé vytváří Avatary – bytosti podobné domorodcům, které na dálku myslí ovládají vybraní vojáci. V tomto přestrojení poznávají život obyvatel planety, krásnou přírodu včetně neznámých stvoření a posvátného stromu.

Nakonec stojí na Avatarech, zda zůstanou na straně lidí a technikou zničí planetu, nebo jestli zběhnou k domorodcům a zachrání pandorskou přírodu.

Avatara v žebříčku nejvýdělečnějších filmů předběhl sci-fi film Avangers: Endgame (2019). V březnu 2021 se mu opět podařilo vrátil se na vrchol.

9/ Počátek (2010)

Poznáte, co je jen představa a co je realita? Víte, kde končí sen a začíná skutečnost?

Film Christophera Nolana vypráví o zlodějovi Cobbovi (Leonardo DiCaprio) a jeho kumpánech. Ti okrádají lidi netradičním způsobem. Během spánku se nabourávají do jejich snů a získávají nejukrytější tajemství a myšlenky.

Cobba pronásleduje kostlivec, kvůli kterému se skrývá před zákonem. Dostane šanci vykoupit se. Jeho úkolem není získat informace, ale vložit myšlenku do podvědomí obchodního konkurenta. Ten je ale připraven na každý jejich krok. Mise může stát Cobba vše včetně jeho života. Proto vytváří tým složený z těch nejlepších.

Jméno Cobb se foneticky shoduje se slovem, které v sanskrtu, hindštině a paňdžábštině znamená sen.

10/ Ledová archa (2013)

Postapokalyptickou zmrzlou krajinou projíždí vlak, který již sedmnáct let nezastavil. Několik tisíc lidí v něm žije a tísní se ve vagónech, které představují společenské třídy. Napříč vlakem se životní úroveň zvedá až k prvnímu vagónu, v němž přebývá jeho tvůrce.

Nejchudší lidé z konce vlaku nemohou dál snášet živoření v hrozných podmínkách. Proto se stmelí a rozhodnou se pro revoltu.

Sci-fi film se natáčel v České republice. Na výpravě se podílel výtvarník a scénograf Ondřej Nekvasil. V komparzu vystupují čeští herci a ve školním vagónu jsou Ladovy ilustrace.

11/ Interstellar (2014)

Co když se lidstvo bude muset přemístit na jinou planetu? Na tuto otázku přináší odpověď další snímek Christophera Nolana.  

Podmínky pro život se na Zemi zhoršily. NASA uvádí zpět do akce projekt Lazar. Sestavuje tým, který má za úkol projít červí dírou a ve vzdálené galaxii prozkoumat vytipované planety. Mezi vybranou posádkou je i bývalý pilot NASA Cooper (Matthew McConaughey), který musí opustit svoji rodinu a riskovat život.

Na zjištění týmu stojí osud celého lidstva – buď se bude muset přesunout na jinou planetu, nebo bude obětováno, zatímco skupina astronautů založí kolonii.

Filmováno trvalo čtyři měsíce. Natáčelo se v Kanadě, v USA a na Islandu.

12/ Příchozí (2016)

Po celém světě přistávají neznámé vesmírné lodě. Jediný způsob, jak porozumět, odkud mimozemšťané pochází a jaké jsou jejich úmysly, je skrze jazyk. Proto je sestaven speciální tým, v němž je i lingvistika Louise Banks (Amy Adams). Odborníci mají k výzkumu málo času. Vlivem nečekaných událostí stojí společnost na prahu globální války. Jediným řešením, jak se dostat z bezvýchodné situace, je rozluštit jazyk návštěvníků z vesmíru.

Za tvorbou mimozemského jazyka nestáli lingvisté, ale režisér filmu a jeho scénárista. Společně vytvořili přes sto logogramů (grafické vyjádření slova).

Sci-fi filmy, které musíme zmínit

Vybrat 12 nejlepších sci-fi filmů k zamyšlení není lehký úkol. Podařených snímků je spousta a také se každému nemusíme trefit do chuti. Proto přinášíme další tipy, které vám nesmí uniknout.

Romantici nesmí přehlédnout snímek Her (2013) s Joaquinem Phoenixem v hlavní roli Theodora, který po rozchodu najde spřízněnou duši v pokročilém operačním systému Samanthě. S loutkovým sci-fi filmem Wese Andersona Psí ostrov (2018) se vypravíte s dvanáctiletým chlapcem po stopách ztraceného čtyřnohého kamaráda do uzavřené společnosti psů žijících na japonském ostrově. Do postapokalyptické Austrálie vás zavede prchající osamělý řidič Max (Tom Hardy) v remaku Šílený Max: Zběsilá cesta (2015). V neposlední řadě musíme zmínit třešničku pro fajnšmekry, zfilmovaný román Raye Bradburyho 451 stupňů Fahrenheita (1966) o vládě masových médií nad knihami, které jsou zakazovány a páleny.

Doufáme, že jsme se vám s našimi tipy trefili do vkusu anebo že jsme vás dokonce na některý ze zmíněných filmů navnadili. Jestli máte návrhy na další skvělé snímky, určitě neváhejte a podělte se o ně v komentářích. Přejeme zajímavou podívanou a příjemnou zábavu!

💡 Tip: Pokud nemáte náladu na sci-fi, zkuste články TOP 7, v nichž najdete tipy na filmy různých žánrů. Je libo motivační snímek? Dáte přednost filmům pro teenagery? Nebo chcete se zatajeným dechem sledovat nějaký mysteriózní či psychologický film?

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz