Domů » TOP 7: Nejlepší mysteriózní filmy všech dob

TOP 7: Nejlepší mysteriózní filmy všech dob

autor Anna Kolářová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Mysteriózní filmy

Dnešní článek se bude líbit především těm, kteří mají rádi filmy, záhady a tajemství. Ano, článek se bude týkat mysteriózních filmů. Vybrali jsme pro Vás v redakci ty nejlepší mysteriózní filmy všech dob. Mudrování to bylo dlouhé, a museli jsme poodhalit nejedno tajemství a přijít na kloub pár menším záhadám.

Než jsme však v redakci začali psát tento článek, zajímala nás jedna věc. Jaký je rozdíl mezi psychologickými thrillery a mysteriózními filmy? Psychologické filmy řeší lidské chování, tělesné a duševní prožívání, které je kombinováno s napětím. Zato mysteriózní filmy mají vyvolávat v divákovi pocit strachu a touhu vyřešit tajemství či záhadu, které jsou součástí zápletky. Pojďme společně poodhalit roušku tajemství sedmi nejlepších mysteriózních filmů všech dob.

Podívejte se také na naše tipy nejlepších filmů pro teenegery a seznam nejlepších motivačních filmů všech dob.

Nejlepší mysteriózní filmy

Proč jsme vůbec srovnávali mysteriózní filmy a psychologické thrillery? Bylo to především z důvodu, abychom si uvedli na pravou míru pojmy. Dalším důvodem bylo, že některé snímky úzce hraničí mezi oběma žánry, a někdo by filmy, které jsou dle nás psychologické thrillery, zařadil mezi mysteriózní filmy a naopak. Je to hodně o úhlu pohledu. Nyní Vám předkládáme námi vybrané nejlepší mysteriózní filmy.

Prokletý ostrov (2010)

Film byl natočen podle stejnojmenného románu Dennise Lehanea v roce 2008. Do kin byl uveden v roce 2010. Film se natáčel čtyři měsíce a jeho režisérem je Martin Scorsese. Hlavní postavy zde ztvárnili Leonardo DiCaprio v roli dektektiva Edwarda “Teddyho” Danielse a Mark Ruffalo, jako jeho parťák Chuck Aule. Před obsazením Marka Ruffala, chtěli DiCaprio a Scorsese na jeho roli Roberta Downey Jr. anebo Joshe Brolina.

FIlm se odehrává v roce 1954, kdy detektiv Teddy přijíždí společně se svým novým partnerem Chuckem do léčebny pro šílené kriminálníky Ashecliffe na Prokletém Ostrově. Důvodem jejich návštěvy je vyšetřování zmizení jedné pacientky, Rachel Solandové. Tato pacientka zde byla umístěna, protože usmrtila své tři děti. Během vyšetřování se Teddy setkává s neobvyklým chováním hlavního lékaře Dr. Johna Cawleyho a ošetřujícího lékaře Rachel, Dr. Sheehanema.

Teddymu se daří Rachel najít. Ta mu potvrzuje jeho domněnky, že se v Léčebně Ashecliffe provádějí pokusy na pacientech. Sám Teddy se začíná cítit hůře, ve snech se k němu vrací mrtvá manželka, která uhořela před pěti lety. Osudný požár byl činem žháře Andrew Leaddise. Ten byl za svůj zločin poslán do tohoto zařízení. I to byl důvod, proč se Teddy ujal vyšetřování právě v tomto zařízení. Jakou další pravdu (možná i o sobě) objeví Teddy během svého vyšetřování?

Prokletý ostrov – Snímek měl mít původně premiŕu již v říjnu roku 2009, nakonec byla přesunuta až na únor 2010.

Dokonalý trik (2006)

Snímek Dokonalý trik byl natočen v roce 2006 podle knižní předlohy z roku 1995 Nežádoucí efekt. Autorem příběhu je Christopher Priest. Režisérem filmu je Christopher Nolan. Bratři Nolanovi psali scénář k filmu celých šest let. O adaptaci Priestova příběhu se zajímal také režisér Sam Mendes, ale sám spisovatel trval na Nolanovi. Film byl nominován na dva Oscary: za kameru (Wally Pfister) a výpravu (Nathan Cowley a Julie Ochipinti).

Hlavních rolí se zhostili Hugh Jackam jako Robert Angier a Christian Bale coby Alfred Borden. Ve filmu si dále zahráli: zpěvák David Bowie (v roli Nikoly Tesly), Michael Cane, Scarlett Johansson, Piper Perabo, Andy Serkis a Rebecca Hall.

Příběh se odehrává na počátku 20. století v Londýně. Hlavním tématem je souboj dvou kouzelníků, Roberta Angiera a Alfreda Bordena. Oba jsou pomocníci kouzelníka Miltona. Když se však Angierova manželka během jednoho kouzelnického čísla utopí, jejich cesty se rozejdou. Každý začne pracovat sám jakožto kouzelník. Angier jako Velký Dalton a Borden alias Profesor. Jeden se předhání před druhým, kdo bude mít lepší kouzelnické číslo. Během příběhu se zaplete Angierova asistentka s Bordenem, čímž začíná hlavní mystérium filmu. Kdo bude mít právě ten “dokonalý trik”?

Dokonalý trik – Herci Hugh Jackman a Christian Bale se během přípravy na film setkaly s Davidem Cooperfieldem a připravovaly se na role pod vedením dvou profesionálních iluzionistů.

Hra (1997)

Film Hra vznikl v roce 1997 pod taktovkou amerického režiséra, producenta a autora filmu Sedm, Davida Finchera. V USA měl premiéru na podzim roku 1997, v České republice až 5. března 1998. Do hlavní role investičního bankéře Nicholase van Ortona byl obsazen Micheal Douglas. Původně si měl bankéře zahrát Sean Penn.

Snímek Hra je o investičním bankéři Nicholasi van Ortonovi, který má tolik pěnez, že neví co s nimi. Celkově je unaven životem a nic ho nebaví. V den svých osmačtyřicátých narozenin jde na oběd se svým bratrem Conradem. Od něj získává poukaz na Hru od společnosti CRS, aniž by k ní dostal jakoukoliv další informaci. Van Orton jednoho dne narazí na kancelář společnosti CRS. Během svého pobytu ve společnosti projde velkým množstvím testů. Další den najde před domem dřevěného klauna. Vezme si ho domů a Hra začíná…

Hra – Deborah Kara Unger (Christine) si během natáčená zlomila nohu a ve scéně s kontejnerem, byl tento skutečně zamořen potkany.

Spalující touha (1999)

Film byl natočen v roce 1999 v britsko-americké koprodukci. Předlohou pro film je novela Traumnovelle od Arthura Schnitzlera z roku 1926. Původní příběh z počátku dvacátého století byl přenesen do devadesátých let, a z Vídně do New Yorku. Tento narativní snímek má prvky psychologického thrilleru, dramatu, mysteriozity a erotiky. Režisérem snímku je Stanley Kubrick, který šest dní po finálním předvedení filmu Warner Bros Pictures zemřel.

Hlavními hrdiny jsou manželé Alice a dr. William “Bill” Harfordovi. Jejich manželství upadá do vztahového stereotypu. Jednoho dne se Alice svěří svému manželovi s tím, že když byli na dovolené, měla chuť se vyspat s místním námořníkem. Dokonce by kvůli němu opustila jeho, jejich dceru a společný život. Velice žárlivý Bill je naštvaný na svou ženu Alice a chce jí její “touhu” oplatit fyzicky. Má možnost se vyspat s přítelovou dcerou a prostitutkou. To odmítne, ale jeho kamarád Nick Nightingel mu dává heslo a pokyny do domu, kde se odehrávají “tajemné hrátky”. Skutečně Bill tentokrát podlehne?

Spalující touha – Film získal na Benátském filmovém festivalu cenu kritiky “Bastone Bianco” (Stanley Kubrick)

Wind River (2017)

Wind River je americký myteriózní thriller režiséra Taylora Sheridana. Snímek měl premiéru na podzim roku 2017. Autor scénaře (Taylor Sheridan) se nechal slyšet, že prvotní motivací k jeho sepsání byla inspirace skutečnými událostmi. Děj byl vystavěn na mnoha tisících případů sexuálního násilí na ženách, žijících v přírodních rezervacích.

Hlavní role ve snímku si vystřihli Jeremy Renner jakožto lovec Cory Lambert a Elizabeth Olsenová (mladší sestra dvojčat Mary-Kate a Ashley Olsenových) jako speciální agenta FBI Jane Bannerová. Natáčení probíhalo na území amerického státu Utah (skutečná rezervace Wind River se nachází ve státě Wyoming) a trvalo pouze 40 dní.

Lovec Cory Lambert, který pracuje pod hlavičkou Úřadu pro ochranu rybaření a divoké přírody, objevil při stopování pum něco, co by pravděpodobně nečekal. Našel mrtvé tělo osmnáctileté indiánské dívky. Mrtvé tělo dívky je bosé a bez pořádného zimního oblečení. Vraždy v rezervaci patří do jurisdikce FBI, proto je na místo činu povolána začínající speciální agentka Jane Bannerová. Agentka Bannerová se spojí s lovcem Lambertem, aby přišli záhadné smrti dívky na kloub. Co vše objeví při svém pátrání a kdo je vrahem mladé dívky?

Wind River – Elizabeth Olsenová (Jane Bannerová) prožila v průběhu natáčení tzv. sněžnou slepotu. Jedná se o zánět oční rohovky a spojivky.

Osvícení (1980)

Snímek Osvícení je druhým nejstarším snímkem, který patří mezi naše nejlepší mysteriózní filmy všech dob. Byl natočen v roce 1980 režisérem Stanleym Kubrickem. Předlohou pro tento film se stala stejnojmenná kniha Stephena Kinga, která byla v době svého prvního vydání obrovským úspěchem v prodeji (zmizela z půltů během několika dní). V hlavních rolích se objevují Jack Nicolson, Shelley Duvall, Danny Lloyd, Scatman Crothers a mnoho dalších.

Děj filmu začíná momentem, kdy se Jack Torrance (Jack Nicolson) uchází o místo sezónního správce horského hotelu Overlook. Jack má syna Dannyho (Danny Lloyd), který má mimoslmyslové vnímání, a proto ví, že otec místo získal. Nemá však ze svého nového budoucího domova dobré pocity. Předchozí správce hotelu totiž zešílel a povraždil celou svoji rodinu (manželku a dvě malé dcery). Jack se však báchorek o duchách a jiných nadpřirozených záležitostech nenechá odradit. Vše začíná idylicky. Jack píše knihu, jeho žena a syn Danny si užívají krás podzimní horské krajiny. Po nějaké době se začne Jackovo chování měnit…

Osvícení – Snímek má dvě verze. Americkou, dlouhou 146 minut a evropskou se 119 minutami. Kubrick to odůvodnil tím, že Evropané nepotřebují toliko vysvětlování pro pochopení děje, jako Američané.

Okno do dvora (1954)

Snímek Okno do dvora je posledním filmem, který jsme zařadili mezi nejlepší mysteriózní filmy všech dob. Zároveň je také nejstarším. Pochází z roku 1954. Režisérem filmu je Alfred Hitchcock, scénař napsal John Michael Hayes. Ve filmu si zahráli tehdejší velké hvězdy amerického filmu James Stewart, Grace Kelly a Thelma Ritter. Film byl nominován na čtyři Oscary. Ani jednu nominaci bohužel neproměnil.

Jak už název filmu napovídá, hlavní scénou filmu je okno do dvora. Výhled z tohoto okna má reportér Jeff (James Stewart), který je vinou zranění dočasně připoután na pojízdný vozík. Jelikož bydlí v patře, jeho zábava je odkázána pouze na návštěvy jeho milé Lízy (Grace Kelly) a ošetřovatelky Stelly. Z toho důvodu si hledá nějakou další zábavu, a právě o ni se mu postará jeho okno do dvora.

Z něho sleduje dění v protějším bytě, kde bydlí manželé Thornvaldovi. Zprvu se zdá pan Thornvald, jako starostlivý muž, který pečuje o svoji nemocnou ženu. Za dalších několik dnů pan Thornvald odchází z bytu za noci, a celý den se v bytě neukáže. To začne být Jeffovi divné…

Okno do dvora – Je jediný film, ve kterém můžete vidět herečku Grace Kelly kouřit. Ve svých ostatních filmech to odmítala.

Jaké jsou Vaše nejoblíbenější mysteriózní filmy? Patří mezi ně film, který jsme zde neuvedli? Napište nám své názory do komentářů.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz