Domů » Sovy a skřivani: Jak hledat vhodný čas během dne?

Sovy a skřivani: Jak hledat vhodný čas během dne?

autor Patrik Pilous
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
skřivani a sovy

Správné načasování nikdy nebylo považováno za příliš důležité. Přitom hraje v našem životě velmi podstatnou roli. Lidé obecně nikdy moc nekladli důraz na to, kdy mají určité věci dělat. Vždy bylo důležité jen to, co děláme a nikoli v jaký čas určitou činnost provádíme.

Načasování, Sovy a skřivani

Daniel H. Pink ve své knize přichází se zcela novým a revolučním pohledem na věc. Ve své knize KDY – věda a umění dokonalého načasování nám dokazuje, že správné načasování rozhodně není dílo jen náhody.

Během celého dne se naše nálada společně s našim výkonem proměňuje. U velkého množství lidí se vyskytuje obecný vzorec, podle kterého se naše nálada i výkon proměňuje. Nastává tedy vrchol, propad a návrat. Obecně během dopoledních hodin jsme na vrcholu dobré nálady a většinou se nám nejlépe daří při analytických úkolech.

Poté nastává propad, po kterém následuje obnovení energie, i když ne v takové míře jako dopoledne. Při této obnově energie lépe zvládáme úkoly u kterých potřebujeme náhlý vhled. Avšak i tento vzorec, který je platný pro většinu z nás, neplatí u každého.

Skřivani, sovy a třetí ptáci

Daniel H. Pink rozděluje lidi na tři odlišné chonotypy. Skřivani, sovy a “třetí ptáci”. Každý tento chronotyp v určité fázi dne má svůj propad i svůj vrchol a liší se v tom, v jaké fázi dne vynikají v různých činnostech. Každý člověk prožívá den odlišným způsobem, což závisí na našem chronotypu. Chronotyp je osobní vzorec rytmů které na nás mají velký vliv ať už po stránce psychické či fyzické.

Dva chronotypy a to skřivani a sovy nám jsou určitě známé. Takové sovy nesnášejí rána a na vrchol dobré nálady a nejlepšího výkonu se dostanou později odpoledne nebo až v podvečer. Oproti tomu lidé s chronoypem skřivana jako ranního ptáčete mají vrcholnou formu brzy ráno a přes den mají energie na rozdávání avšak večer jsou brzy unavení.

Nejjednodušší způsob jak zjistit, jaký chronotyp jste je následující: Kdy se nejčastěji probouzíte během vašich dnů volna? Pokud nemusíte brzy vstávat a máte volný den a i tak se budíte velmi brzy nebo ve stejný čas jako vstáváte, když jdete do práce, jste s největší pravděpodobností skřivani. Jestliže se probouzíte o trochu déle než během vašich pracovních dnů, pak budete tzv. třetí ptáci. Sovy budete v případě, kdy se budíte o hodně později než u běžných pracovních dnů.

Dalším způsobem jak zjistit váš chronotyp je následující. Odpovězte si na tyto tři jednoduché otázky:

  • Kdy obvykle chodím spát?
  • Kdy se obvykle probouzím?
  • Kde leží střed mezi těmito dvěma údaji?

Podle mnoha výzkumů se řadí většina lidí mezi třetí ptáky. Skřivanů a sov je daleko menší množství. Vyhraněných sov je o něco méně než skřivanů, avšak třetí ptáci převažují o mnoho více. Mezi tyto třetí ptáky spadá něco mezi 60 až 80 %, což udává spousta výzkumů.

Zajímavost: Ve světě úspěšných jsou poměrně vyrovnaně zastoupeny všechny skupiny, takže nelze říci, co je “lepší”. Přesto pokud jste skřivan, tak máte nepatrně vyšší šanci, že budete vydělávat více peněz. Také nyní velmi oblíbenou práci z domova si umějí lépe zorganizovat a dlouhodobě fungovat skřivani.

Co ovlivňuje, ke kterému chronotypu patříme

Velký vliv na to k jakému chronotypu patříme má genetika. Skřivany a sovami se tedy většinou nestáváme, ale už se s předpokladem k určitému chronotypu rodíme. Souvisí s tím zejména roční období, ve kterém se narodíme. Lidé, kteří přišli na svět na jaře a v létě budou pravděpodobně sovami. Naopak lidé narozeni na podzim a v zimě budou spadat do kategorie skřivanů.

Kromě genetiky má na to, k jakému chronotypu se řadíme, vliv také věk. Pojďme se na to podívat na konkrétním příkladu. Například malé děti se většinu času budí velmi brzo, přes den mají velké množství energie a s přicházejícím večerem na ně padá únava. To je typický příklad skřivanů.

Jakmile se dětství překlene v pubertu, mění se také denní rytmy. Ze skřivánka se stává noční sova. Z dětí se stanou puberťáci, kteří najednou místo brzy ráno vstávají sotva před polednem a největší energií srší ve večerních hodinách. Okolo věku 20 let dosahuje soví chronotyp vrcholu až se začíná pomalu zpět navracet ke skřivaním rytmům. Ve věku 60 let se lidé často vrací ještě k časnějšímu vstávání a stávají se většími skřivany, než kterými byli jako malé děti.

Povahové rysy vlastní skřivanům a sovám

Zajímavé je, že i sovy a skřivani mají také své dominantní povahové rysy. Skřivani mají větší sklony k perfekcionismu a naopak sovy mohou být více kreativní a zapálení. Skřivaní věci spíše dotahují a jsou zorganizovaní, kdežto sovy se rychle nadchnou ale často mají problém práci či projekt dotáhnout nebo posouvat.

Skřivani více plánují a jsou často strategičtější. Sovy mohou naopak mít silný zápal pro nové nápady.

Jak hledat vhodný čas během dne – Trojkroková metoda

Trojkroková metoda alias metoda typ-úkol-čas je jednoduchá technika, díky které můžeme předchozí informace, které jsme se dozvěděli aplikovat v praxi.

  1. Prvním nejdůležitějším bodem je zjistit, jaký jste chronotyp. K tomu použijte buď metodu, o které jsme mluvili na začátku článku a nebo si na internetu vyplňte dotazník MCTQ k tomu určený (http://www.danpink.com/MCTQ, www.melvil.cz/kdy – varianta v českém jazyce).
  2. Druhým krokem, který je důležitý, je zjistit, jaký úkol potřebujeme udělat a s ohledem na to jaký úkol budeme řešit ve které denní době úkol vykonáme. Je to úkol analytický, vhledový a nebo se potřebujete v něčem rozhodnout či na někoho zapůsobit? Ať je to ten či ten, je velmi důležité jakou denní dobu k tomu zvolíme. Ke každému typu úkolu se totiž hodí jiná denní doba. Každý typ úkolu je vhodný řešit v jiné denní době. K tomu jaký úkol řešit v jaké denní době slouží tato tabulka:
  3. Veškeré informace jsou použity z knihy KDY, věda a umění dokonalého načasování jejímž autorem je Daniel H.Pink. V knize najdete velké množství dalších informací a různých tipů a metod, jak hledat vhodný čas během dne a nejen to. Dále je v knize rozebíráno proč je důležité umět si udělat přestávku . Dále je v knize rozebírána důležitost a efektivita přestávek, nebo třeba jak bojovat s krizí, které nás přepadne v polovině úkolu či v polovině života. To a spoustu dalších zajímavostí ukrývá tato kniha, která je plná užitečných rad, díky kterým se může naučit vhodnému načasování a jeho výhod každý z nás..

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz