Domů » Veronika Bartušová: Být na chvíli dole neznamená prohrát

Veronika Bartušová: Být na chvíli dole neznamená prohrát

autor Daniela Adamová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Veronika Bartušová rozhovor

Veronika Bartušová se věnuje podnikání, investování a v neposlední řadě také osobnímu rozvoji, který ji k tomu všemu vlastně dovedl. V rozhovoru nám Veronika Bartušová prozradila jaká byla její životní cesta a to jak po osobní, tak pracovní stránce. Jaké denní rituály by doporučila všem a co bylo impulzem pro začátek jejího podnikání?

Jaký je tvůj klíčový faktor úspěchu?

Pro mě úspěch znamená spokojenost ve všech segmentech života. Což se ovšem snáz řekne, než udělá. Ale je to takový můj hlavní myšlenkový proud, můj cíl. A vlastně i důvod, proč jsem se vrhla do online světa a investic a vzdala se byznysu korporátního, který mi v tomto kontextu prostě přestal dávat smysl.

Když to zjednoduším, byznys je pro mě stejně tak důležitý jako kvalitní vztahy s mými nejbližšími nebo třeba mé zdraví a čas pro sebe. Přece jen, jak bys mohl být vlastně vůbec šťastný, když si budeš moci pořídit nový model BMW, ale už v něm nebudeš mít koho vozit? Nebo nebudeš mít čas si zajet na výlet?

Tím samozřejmě nechci (nebo spíš zatím nemůžu) říct, že to všechno mám. Je to spíš moje cílová destinace, ke které se ale neustále přibližuji. A jestli tam jednou dojedu, bude to určitě super.

Zatím ale třeba stále pracuji o x hodin víc, než bych si ve vyváženém životě představovala. Je pravda, že jsem si teď toho ale sama „naordinovala“ docela dost. Například právě finišuji s rozjezdem nového e-shopu, pro který se mi na český trh podařilo přivést jeden exkluzivní produkt, který jste si mohli koupit třeba jen v lékárně v Dubaji. 

Ale to si nestěžuji. Spíš teď mám pocit, že co udělám nyní, jako bych udělala dvakrát. Tohle je šílená doba. Nemůžeme se tvářit, že je všechno v pořádku, protože není. Spousta skvělých a talentovaných lidí teď nemůže dělat svou práci, vybudovali úspěšné podniky, kde nyní jen počítají ztráty. O to víc si vážím toho, že můžu něco dělat.

Co bylo tedy tím impulzem začít s vlastním byznysem?

Vlastně mi to přijde trošku až k neuvěření takhle zpětně. Kdybychom se podobně spolu bavili třeba ještě před pěti lety, nevěřila bych… Třeba investování, o tom se mi fakt ani nesnilo. A nemyslím tím jen nákup akcií, ale celkově smýšlení o penězích jako o energii.

Teď třeba udělám nějaký zisk na burze a vydělané peníze dám například na nákup zboží do e-shopu a tak pořád dokola. Dřív by mi to přišlo líto. Přišlo by mi to, já nevím, moc riskantní. Nevěděla jsem, že peníze dělají další peníze. To nás ve škole neučili. Dnes mi přijde moc riskantní chodit do zaměstnání a čekat na důchod.

Bude to vlastně tedy pět let, co jsem se začala věnovat osobnímu rozvoji a finanční gramotnosti, což tedy byl ten můj game changer

Jaká pracovní zkušenost pro tebe byla nejzajímavější?

Teď bych se asi měla něčím pochlubit, ale poučnější bude nejspíš jiný příklad. Nazvala bych to asi nejsilnější pracovní zkušeností

Bylo mi tenkrát asi 23. Podařilo se mi vypracovat mezi manažerskou špičku v jedné nadnárodní maloobchodní společnosti. Jelikož jsem byla mladá a ambiciózní (obojí tedy stále jsem 🙂 ) a pořád jsem měla chuť se rozvíjet a učit se něco nového, posouvala jsem se z pozice na pozici, až jsem se dostala na místo, kde ztroskotala řada mých kolegů. 

Byly to tenkrát fajn časy. Podle svých tehdejších měřítek jsem byla úspěšná, v práci jsem běžně trávila 14 hodin denně a jiný svět pro mě tak ani neexistoval. Žádní přátelé, žádný čas pro sebe, žádné jiné zájmy než práce. A samozřejmě trošku nos nahoru a cynický postoj ke kolegům, kteří z tohoto místa odcházeli se šrámy na duši. 

Snad to ani nemohlo dopadnout jinak, než mým vyhořením. Dostala jsem se do stavu, kdy jsem nemohla chodit do práce, protože jsem zkrátka nemohla chodit nikam. Jen jsem seděla na posteli, nezvedala vyzvánějící pracovní telefon a brečela.

No dostala jsem se z toho, samozřejmě. A víte co? Vůbec mi to neubralo na mých ambicích nebo snech a touhách. Takhle zkušenost, byť velmi nepříjemná, mi pomohla si ujasnit mé hodnoty a priority. Víc přemýšlet o smyslu života, o tom, co doopravdy chci. Být na chvíli dole totiž neznamená prohrát. Znamená to dostat lekci, porvat se s tím a odnést si nějakou zkušenost, která náš zas posune dál.

TIP: Veronika Bartušová se také aktivně věnuje svému Instagramovému profilu @verennisv, který můžete sledovat.

Co pro tebe byly přelomové mezníky v životě i v podnikání?

Těch důležitých momentů bylo v mém osobním životě spoustu. Nicméně budu trošku osobní a povím vám, že klíčové nejen pro mě jako člověka, ale i pro můj pracovní život, bylo setkání s mou životní partnerkou. Je to totiž právě ona, kdo mě přivedl jak k osobnímu rozvoji, tak i k podnikání a investování. 

No a co se byznysu týče, tak za to nejdůležitější považuji vůbec začít. Pro mě to byl asi ten nejtěžší krok. A přitom se vůbec nebylo čeho bát, přijde mi teď už vlastně všechno snazší a snazší.

Třeba to někomu taky pomůže. Protože asi každý, kdo se rozhoduje započít svou vlastní cestu, má nějaké pochybnosti. Brzdí ho spousta různých „šotků“ v hlavě, kteří dokáží vymyslet ty nejčernější scénáře.

Faktem ale je, že nás děsí jen ty staré zažité programy, kterým je v tom pohodlíčku až moc dobře a s kterými už bychom se nikam dál neposouvali. Je tedy třeba v takové situaci zapnout svůj neokortex a uvažovat racionálně. Protože i kdyby na nějaký ten černý scénář přece jen došlo, každý problém má taky své řešení.

Veronika Bartušová se věnuje osobnímu rozvoji a podnikání.

Jaké jsou tři hlavní trendy tvého oboru?

Na to aby měl jeden věšteckou kouli. 🙂

Za mě to jsou v první řadě zelené energie a obnovitelné zdroje, které dle analytiků měly být hlavním trendem celého tohoto roku. Jsem šťastná, že se tento trend vlastně jen tak trošku odsunul, což je docela pochopitelné, když nyní řešíme ještě akutnější záležitost, kterou pandemie beze sporu je, ale nezapomnělo se na něj. Svět už se zkrátka zelenou cestou vydal a nehodlá z ní sestoupit. A to je dobře.

Dalším trendem, který s tím vlastně úzce souvisí, jsou elektromobily a šetrná doprava. Například Kalifornie, nejlidnatější a třetí největší stát USA, plánuje zakázat prodej nových aut na naftu a benzín od roku 2035. A dalších 15 zemí světa přišlo s obdobným závazkem. To je ohromný potenciál pro společnosti jako Tesla nebo Nio a další. 

A největším trendem jsou nyní technologie, samozřejmě. I když tam třeba já už jsem s nákupem trochu opatrná.

Přidám ještě jeden obor, který se mi hrozně líbí, a to je vesmírný turismus. Jedná se zatím ještě vlastně o neexistující segment, ale budoucnost může být ohromná. Už to, že se vesmírné turistice věnují největší vizionáři naší doby, něco znamená. V současnosti je tedy zatím k mání jen jedna společnost, jejíž akcie si můžete pořídit. Je to Virgin Galactic sira Richarda Bransona.

To je moje portfolio budoucnosti. Jak bude úspěšné, to ukáže až čas.

Čím konkrétně se zabýváš ty?

Já se zabývám jak tradingem, tak i investováním středně a dlouhodobým. Začínala jsem někdy před třemi lety s vlastním kapitálem. Své první krůčky jsem začala dělat ještě při zaměstnání. A doporučuji to každému, kdo má alespoň trošku tuto možnost.

Je to sice někdy fakt šílené, časově náročné, pořád máte v hlavě milion věcí. Ale poskytne vám to určitou svobodu v tom vašem budoucím byznysu. Pro mě to byl hlavně čas navíc, který jsem využila na vzdělávání, pochopení základních grafů, naučení se udělat si smysluplnou fundamentální analýzu, najít si vhodné zdroje informací a podobně.

Plus  máte zajištěný pravidelný příjem na základní věci, které prostě platit musíte, takže nejste pod takovým tlakem. Máte víc prostoru si své kroky promyslet a dělat to, co opravdu chcete a ne všechno možné jen pro zaplacení složenek. Nebo se zadlužit.

Týká se to samozřejmě každého oboru, který chce člověk dělat dobře, ale v tradingu platí dvojnásob, že si neustále musíte udržovat povědomí o ekonomické a politické situaci, učit se, sledovat, analyzovat. Trading není gambling. Tohle s chutí říkám každému, kdo chce ode mě pomoci se zhodnocením kapitálu.

Jestli vás zajímá víc, určitě se podívejte na Instagram @uspesny.investor, který je téměř zbrusu nový, je zaměřený čistě na investice a najdete tam i nějaké mé zkušenosti, co se třeba osvědčilo mě za ta léta a také trochu toho vzdělávání, které je podle mě stejně tak důležité, jako trading samotný.

Stručně a jasně:

Nejoblíbenější citát?

Chovej se k ostatním tak, jak chceš, aby se ostatní chovali k tobě.

Tenhle přístup se mi v životě už velmi vyplatil. Podle mě je užitečný pro harmonii nejen ve vztazích s nejbližšími, ale funguje i v běžných situacích, například když něco potřebuji vyřídit na úřadě a tak. Zkrátka obyčejná lidská slušnost, trocha respektu a vlídné slovo ještě nikoho nezabilo.

A ještě přidám takovou svoji osobní mantru, pokud mohu. Myslím si totiž, že právě nyní je více aktuální, než kdy jindy.

Vždycky je se na co těšit.

Tahle myšlenka mi pomáhá překonat těžké chvíle nebo náročné úkoly. Je to pro mě příslib něčeho krásného, naděje, že zase bude dobře.

Nejoblíbenější aplikace?

Revolut, Binance, Instagram, Spotify, Day by Day diář.

Kniha, která tě v životě nejvíce inspirovala?

Doposud mi nejvíce utkvěla v hlavě kniha, kterou jsem četla už tak dávno, snad když mi bylo šestnáct let.

Evita: Příběh vášně a utrpení Evy Perónové od Abela Pose.

Mám nejraději životopisné knihy a příběhy osobností, které mi slouží jako inspirace a vlastně i jako taková přirozená forma získávání informací a zkušeností.

Ještě radši mám tedy inspirativní a inteligentní lidi kolem sebe. Ráda se učím a naslouchám, diskutuji o různých tématech. Můžeme se toho vzájemně tolik naučit. Inteligence je pro mě asi nejvíc sexy vlastnost.

V kolik hodin chodíš spát a kdy vstáváš?

Jsem spíš sova. Vyhovuje mi vstávat kolem poledne a pracovat do pozdních večerních hodin. Proto obchoduji na newyorské burze 🙂

Jaké máš denní rituály a návyky, které bys doporučila?

Jak se říká, tak ráno dělá den. Takže když s novým dnem poprvé otevřu oči, vždycky je to s myšlenkou, že dneska bude perfektní den. Když mě něco vzbudí náhle, třeba štěkot psa, a já otevřu oči leknutím, pěkně si je zas zavřu a tenhle svůj ranní rituál si pěkně sjedu znovu. A pak už můžu v klidu vstávat.

Další návyk, který je pro mě čím dál důležitější, je nejen půl hodina po probuzení a před spaním bez internetu, ale celý víkend (či jiný vybraný den) offline. Je to pro mě neuvěřitelně osvěžující. Mám mnohem více energie a více si užívám volný čas.

A jako bonus navíc mám zas v pondělí mnohem větší chuť něco dělat. Chci zkrátka co nejvíce pozornosti věnovat sobě a svým milovaným, ne telefonu. Obecně si myslím, že pozornost a čas jsou velmi cenné komodity, se kterými díky neustálému koukání do mobilu bezmyšlenkovitě plýtváme a tím se ochuzujeme  o opravdové prožitky z reálného světa.

Online svět je výborný sluha, ale zlý pán. Je třeba si nastavit mantinely.

Co bys vzkázala svému mladšímu já?

Děkuji. Jsem šťastná tady a teď díky tobě.

A vůbec to není proto, že už bych byla v nějaké té své pomyslné cílové stanici. Šťastná jsem z toho důvodu, že se neustále zlepšuji.  Učím se, makám, padám a zase vstávám. Ano, jsem na sebe hrdá právě pro tyhle věci. Diamantem se člověk nerodí, ale stává se jím cestou životem. 

A mimochodem, každý by se měl chválit! Protože každý jeden z nás dělá denně spoustu úžasných skutků a měl by za to na sebe být patřičně pyšný. Teď mě to napadlo v kontextu toho, že třeba já pořád někam lítám a nestíhám. A přitom je fajn se občas zastavit a oslavit úspěchy.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz