Domů » Stavební spoření může odemykat cestu k úvěru na pořízení vysněného bydlení

Stavební spoření může odemykat cestu k úvěru na pořízení vysněného bydlení

autor Patrik Pilous
0 komentářů
úvěr ze stavebního spoření úspora

Po několikaletém útlumu zažívá stavební spoření opět oživení poptávky ze strany veřejnosti. V době, kdy ČNB reguluje poskytování hypotečních úvěrů, úrokové sazby na spořicích účtech dosahují nuly a sazby hypotečních úvěrů se naopak odráží od dna, se stavební spoření se státním příspěvkem opět stává zajímavou cestou, jak výhodně získat finance na nové bydlení.

Atraktivní státní příspěvek ke stavebnímu spoření

Popularitu si stavební spoření získalo zejména díky garantovanému státnímu příspěvku. Stačí, abyste si ročně na účet stavebního spoření odložili 20 000 Kč a od státu získáváte další 2000 Kč. Kromě toho samotná banka či stavební spořitelna i dnes obvykle částku úročí sazbou kolem 1 %. Při optimálním nastavení stavebního spoření lze dosáhnout kombinací státního příspěvku a úrokové sazbě zřízeného účtu na zhodnocení okolo 3,5 % p.a., což v dnešní době představuje nadprůměrné zhodnocení v rámci spořicích produktů.

Stavební spoření se uzavírá minimálně na šest let, po jejich uplynutí můžete částku bezplatně vybrat a použít k libovolnému účelu. Není tedy nutné peníze využít na nic souvisejícího s bydlením. Pokud byste navíc z nějakého důvodu částku potřebovali vybrat dříve, lze tak obvykle učinit se sankcí kolem 1 % z cílové částky a ztrátou nároku na státní podporu, ukončíte-li stavební spoření dříve než za 6 let od jeho založení. Nastavení cílové částky je tedy důležité, kromě sankcí za zrušení má vliv i na vás měsíční příspěvek a výsledné procentuální zhodnocení. V dnešní době je rozhodně lepší držet cílovou částku nízko (při šestiletém spoření tedy něco málo přes 150 000 Kč), abyste maximalizovali užitek ze státního příspěvku.

💡 Tip: Přečtěte si také článek o srovnání stavebních spoření nebo o ideální nájemní smlouvě.

Úvěr ze stavebního spoření

Zajímavou možností, kterou stavební spoření má, je tzv. úvěr ze stavebního spoření. Jedná se o produkt podobný hypotečnímu úvěru, který je však provázaný právě se stavebním spořením. Produkt je velmi variabilní a podmínkou pro jeho získání je alespoň dva roky trvající stavební spoření. Na jeho základě vám pak stavební spořitelna poskytne úvěr, který již v tomto případě musí být využit pro účely bydlení – ať už jde o koupi, stavbu, nebo rekonstrukci nemovitosti.

Vždy pečlivě počítejte

Stavební spoření je velmi výhodným produktem, poměříme-li riziko a užitek. Máte téměř absolutní jistotu garantovaného zhodnocení vložené částky při minimálním riziku ztráty (vklady jsou pojištěny v případě úpadku banky). Z toho důvodu doporučujeme stavební spoření zařadit do vašeho finančního portfolia. Stavební spoření sice v současnosti nejsou tak atraktivní jako bývala v minulosti, ovšem jsou velmi málo riziková a rozhodně mají své místo v každém rodinném finančním plánu.

V případě následného úvěru ze stavebního spoření už je nutné počítat, zda pro vás je výhodnější než klasická hypotéka, nebo nikoliv. Zde je nutné pečlivě počítat každou korunu a vybrat nejvýhodnější produkt. Pokud si nejste jisti, obraťte se na spolehlivého finančního poradce, nebo zvažte nabídku několika finančních domů a vše zvažte na základě několika nabídek.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz